YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Savaş tezkeresi değil'
'Savaş tezkeresi değil'
04 Ekim 2012 16:46
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye tezkeresinin kabul edilmesinin ardından açıklama yaptı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Meclis'te kabul edilen tezkereye ilişkin, ''Bu tezkere bir savaş tezkeresi değil, bu elimizde Türkiye'nin kendi menfaatlerini koruma, ileride muhtemel gelişmelerde ihtiyaç olursa değerlendirmek üzere bir tezkere. Öyle bakılması lazım'' dedi.

Atalay, MKYK toplantısı için geldiği AK Parti Genel Merkezi girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hükümet'e, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresinin TBMM'de kabul edilmesine ilişkin soru üzerine Atalay, 320 oyla kabul edilen tezkerenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Meclis'teki görüşmeyi ''güzel, gayet verimli'' olarak nitelendiren Atalay, bir gazetecinin ''Bundan sonra Türkiye nasıl bir adım atacak'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Türkiye'nin Suriye ile ilgili bütün konularda uluslararası camia ile birlikte hareket etmek temel önceliği. Dünkü olaydan sonra da Dışişleri Bakanlığımızın ve hükümetimizin önceliği uluslararası kuruluşları başta NATO olmak üzere, BM olmak üzere çalışmaya davet oldu. Toplandılar, çok önemli karar aldılar. NATO'nun aldığı karar çok önemli. BM, diğer ülkelerin açıklamaları, bu birici planda. Ondan sonrasıyla ilgili Türkiye zaten kendi düzenlememiz çerçevesinde bu konularda misilleme hakkını da kullanmış oldu. Şu anda oradayız. Bu tezkere bir savaş tezkeresi değil, bu elimizde Türkiye'nin kendi menfaatlerini koruma, ileride muhtemel gelişmelerde ihtiyaç olursa değerlendirmek üzere bir tezkere. Öyle bakılması lazım. Başbakanlığın tezkereyi Meclis'e sunuşunda da bu vardır. Bir caydırıcılık özelliği de vardır. Türkiye'nin bu tür konularda hakkını, hukukunu iyi koruması söz konusudur.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler