YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savaş heveslisi değiliz
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Meclis'te kabul edilen Suriye tezkeresine ilişkin açıklama yaptı. Atalay, Türkiye'nin savaş heveslisi olmadığını vurguladı.
Savaş heveslisi değiliz
05 Ekim 2012 / 13:18 Güncelleme: 05 Ekim 2012 / 13:22

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresinin TBMM'de kabul edilmesine ilişkin, ''Türkiye savaş heveslisi, savaş isteyen bir ülke değildir. Her zaman barıştan yanayız'' dedi.

Atalay, partisinin Kırıkkale İl Başkanlığı'nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, TBMM'deki tezkere görüşmelerinin kapalı bölümünün, her partinin rahatça düşüncelerini söylediği bir ortamda gerçekleştirildiğini bildirdi.

Tezkerenin 320 oyla kabul edildiğini hatırlatan Atalay, şöyle devam etti:

''Türkiye savaş heveslisi, savaş isteyen bir ülke değildir. Her zaman barıştan yanayız. Bu bir savaş tezkeresi olarak algılanmasın. Bunu önemli görüyoruz ama Türkiye aynı zamanda kendi hak ve hukukunu, vatandaşlarının hak ve hukukunu, sınırlarını en etkili, en iyi şekilde korumaya muktedir büyük bir ülkedir. Daima bunun hassasiyeti içindedir. Daima böyle olmuştur ve bundan sonra da böyle olacaktır. Bu tezkere hem caydırıcılık hem de muhtemel gelişmelere hazırlıklı olma açısından hükümetin elinde bir enstrümandır, bir imkandır.''


-Akçakale'ye düşen top mermileri-


Atalay, Türkiye'nin, Suriye sınırından Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen top mermileriyle ilgili en şiddetli şekilde yanıt verdiğini anlattı.

Angajman koşullarının daha önce değiştirildiğini anımsatan Atalay, şunları kaydetti:

''Kısa süre önce değişen angajman koşullarına göre misilleme yapıldı ama Türkiye hassasiyetini sürdürüyor. Bu konularda daima uluslararası camia ile ortak hareket ediyoruz. Uluslararası kuruluşları o akşam bilgilendirdik. Başbakanımızın başkanlığında saatler süren değerlendirmelerimiz oldu. Birleşmiş Milletler (BM) ile NATO başta olmak üzere uluslararası bütün girişimler yapıldı. Hükümetimizin uyarısıyla o gece Avrupa saatiyle 22.00'de toplanıldı ve NATO'dan karar çıkarıldı. Çok etkili ve alışık olunmayan bir karardı. BM gerekli girişimlerde bulundu. İkili görüşmeler yapıldı.

Suriye ile bizim 910 kilometrelik bir sınırımız var. Uzun bir sınır. Suriye'nin içinde büyük bir karışıklık var. Otoritenin sağlanamadığı bir ortam yaşanıyor. O sınır boyunda zaman zaman istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Zaten Türkiye'de Suriyeli göçmen sayısı 100 bini buldu diyebiliriz. Böyle bir ortamı yaşıyoruz. Olup biteni bu şekilde değerlendirmemiz lazım. Gerekli görüşmeler, toplantılar yapılıyor. Güvenlik birimlerimiz her hassasiyeti zaten koruyor, gerekli tedbirleri alıyorlar. Bir endişe, bir problem yok.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler