YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savarona için İngiliz modeli uygulanacak
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, “Cumhurbaşkanımız veya Başbakanımız bir ülkeyi ziyaret ettiğinde ve o ülkenin devlet başkanını Savarona’da yani Türk toprağında ağırlayabilecek” dedi.
Savarona için İngiliz modeli uygulanacak
23 Mart 2015 / 07:40 Güncelleme: 23 Mart 2015 / 08:08

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’ten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dünya liderlerini Savarona gemisinde ağırlayacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, MITT 2015 Seyahat ve Turizm Fuarı’na katıldığı Moskova’da Türkiye’nin turizm geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, şunları söyledi:

Son imzalar da atıldı

Rusya’ya yaptırımlar uygulanıyor. Bizim için Rusya ikinci pazar. Bunun olumsuz etkilenmemesi için tedbirler aldık. 400 bin kişinin üzerinde turist getiren tur operatörlerine uçak başına 6 bin dolar ve yakıt yardımı şeklinde. Ortalama olarak turist başına 30 dolara geliyor. Bu paket hemen hemen hayata geçmiş durumda. Son imzalar atıldı. Teşvik paketleri nisan mayıs aylarını kapsayacak. Biz bunu dışarıdan gelen bir darbeye engellemeye dönük yapıyoruz.

Oteller zam yapmayacak

Uluslararası şartlardan kaynaklanan bir dalgalanma var. Onlarla ilgili turizm sektörüyle sorumlu davranıyor. Örneğin bizim bu desteklerimizin yanı sıra otelcilerimiz zam yapmayarak fiyatları sabitliyorlar. Dolayısıyla devletin bizim bakanlığımızın aldığı tedbirlerle özel sektör arasında tam bir uyum var. Tam uyum ve senkronizasyon olduğu sürece biz bunları göğüsleriz. Türkiye’ye gelen devlet başkanlarını Cumhurbaşkanımız Savarona’da ağırlayabilecek. İkincisi de Cumhurbaşkanımızın yurt dışı seyahatlerinde bu gemi oraya eşlik edebilir. Belli ülkelere. Bu arada okullardan gezme talepleri, bir anlamda özel müze gemi gibi sergileyebiliriz. Şimdi restorasyon çalışmaları sürüyor. Atatürk’ün bir hatırasıdır. Bu şekilde kullanılması da sağlanmış olacak.

Gezinin uygunluğuna göre

Ayrıca Cumhurbaşkanımız veya Başbakanımız bir ülkeyi ziyaret ettiğinde ve o ülkede yabancı devlet başkanı kendisine yemek verdiğinde, kendisi de Türk toprağında yemek vermiş olacak. Türkiye’nin uygunluğuna, gezinin uygunluğuna bağlı olarak gerçekleşebilecek.

Osmanlı sanckları için Rusya'ya heyet göndereceğiz

Çelik, “2016-2017 yıllarını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Putin karşılıklı kültür yılı ilan edilmesini istedi. Bugün Rus Bakanı ile konuştum. Karşılıklı olarak görkemli bir şey yapalım istiyoruz. İkincisi kültürel anlamda 2016-2017 yılında Türkiye’den yani Trabzon’dan Rusya’ya getirilmiş el yazması eserler var. Onları takip ediyoruz. Bunların bizde kayıtları var. Fakat şu ana kadar bir sonuca varılamadı. Ama yakın bir işbirliği içerisinde konuyla yakından ilgileniyoruz.

Büyükelçiliğimize başvuruda bulundular. St. Petersburg’da Osmanlı sancakları var. bunların restorasyonu yani üstündeki yazıların okunması gibi yardım talepleri var. En kısa zamanda buraya bir heyet göndereceğiz. Bu sancakların üzerindeki yazılar ve tarihleri ile ilgili bir çalışma yapılabilir. Bu konuda ortak bir çalışma yürütülecek. Karşılıklı olarak kültür yılı yaparsak buradaki eserlerin ülkemizde, bizdekilerin de burada sergilenmesi gibi bir etkinlik olabilir” dedi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler