YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Satanistler Sultanahmet'i neden yakmak istiyor?
Satanizm, bütün dinlere alternatik olarak ortaya çıkan bir hareket
Satanistler Sultanahmet'i neden yakmak istiyor?
10 Haziran 2009 / 22:33 Güncelleme: 10 Haziran 2009 / 00:00

Satanistler Sultanahmet Camii'ni neden yakmak istiyor? 
 
 
İstanbul Beşiktaş'ta çöp konteynerinde parçalanmış cesedi bulunan Münevver Karabulut(18) cinayetiyle birlikte satanizm yeniden gündeme geldi. 
 
 
 
Karabulut ailesi kızlarının satanist cinayeti sonucu öldürüldüğünü düşünüyor. Yargıtay, İstanbul Ortaköy'de Şehriban Coşkunfırat'ın öldürülmesine ilişkin verdiği kararda satanizmin Türkiye'ye 1980'li yıllarda Amerikalı bir ressam tarafından getirildiğini belirtiyor. Bunu ise Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve ve Araştırma Merkezi'ne dayandırıyor. Ancak Türkiye'nin satanist eylemlerle 1998 yılında tanıştığı ifade ediliyor. O yıl Aslı Yardımcı ile Alp Cenan Yuğaç, Ataköy'deki bir apartmanın 15. katından 'Biz bu dünyaya ait değiliz' notu bırakarak atlamıştı. 1999 yılında ise Ortaköy Mezarlığı'nda yarı yarıya gömülmüş bir kız cesedi bulundu. Kurbanın 18 yaşındaki Şehriban Coşkunfırat olduğu anlaşıldı. Genç kızın satanizm cinayetine kurban gittiği ortaya çıktı. Coşkunfırat'ı 'şeytana kurban etmek' amacıyla öldüren Ömer Çelik, Engin Arslan ve Zinnur Gülşah Dinçer tutuklandı. 2002 yılında ise Üsküdar Amerikan Koleji öğrencisi Lara Falay, Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak yaşamını yitirdi. Babasının araştırma isteği üzerine, bilgisayarını inceleyen polis, satanizmle ilgili sohbetler yaptığını belirledi.


Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Münevver Karabulut cinayeti, 1999'da Satanist ayin kurbanı olan 21 yaşındaki Şehriban Coşkunfırat'ı gündeme getirdi. Ortaköy'de Şehriban Coşkunfırat'ı 'şeytana kurban etmek' amacıyla öldüren Ömer Çelik, Engin Arslan ve Zinnur Gülşah Dinçer hakkında İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi 'kasten adam öldürmek' ve 'hırsızlık' suçundan 25 yıl 6 ay 20'şer gün ağır hapis cezasına mahkûm etti. Temyiz istemini görüşen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını, eylemin, 'canavarca bir his sevkiyle adam öldürme' cürümünü oluşturduğu gerekçesiyle bozdu. 2. Ağır Ceza Mahkemesi"nin kararında direnmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na geldi. Kurul da direnme kararını bozdu. Tekrar görülen davada üç şahıs hakkında ömür boyu hapis cezası verildi. Kararda, sanıkların eylemlerinin 'canavarca his sevkiyle adam öldürme' fiilini oluşturduğuna dikkat çekilerek satanizm hakkında şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Sanıkların savunmaları ve tanık anlatımları ve otopsi bulguları öldürmenin 'şeytandan emir gelmesi' nedeniyle yapıldığı anlaşıldı. İnsanı kurban etmek toplumsal açıdan ne denli tehlikeli ve vahşi olduğu izah gerektirmez bir olaydır. Satanistlere göre kan 'hayat gücünü' temsil ediyor. Satanistler, bu nedenle ilahları veya şeytanları yatıştırmak için kurban sunmaktan daha iyi bir yol bulunmadığına inanıyorlar. İnsan kurban etmedeki amaçları ise diri diri boğazlanan kurbanın kanıyla elde edilen enerjiyi büyüsel mekanizma atmosferine atmak ve bu yolla büyücünün başarı şansını artırmak. Şeytanın kediyi çok sevmesi nedeniyle onun için kedi kurban edilen ayinler düzenliyorlar. Kedi kanının kendi kanlarına karışmasının şeytani güç verdiğine inanıyorlar. Ayinlerde kurban edilen kedinin kanını içip, etini pişirip yiyorlar. Bazı ayinlerin sonunda toplu seks yapıyorlar. Tüm dinlere karşı düşmanca bir tavır içindeler."


SATANİZM HAREKETİ


Satanizm, özel olarak Hristiyanlığa, genel olarak bütün dinlere karşı alternatif olarak ortaya çıkan bir hareket. Kelime olarak şeytana inanma, tanrı diye tapınma anlamına gelir. Başta Hristiyanlık olmak üzere bütün dinlere ve kutsal değerlere karşı başkaldırıyı temsil eder.


İngiltere, Fransa, Almanya ve özellikle Amerika'da yayıldı. Şeytanın en önemli özelliği olan başkaldırıyı esas alarak dinin karşısında, şeytanın ve onun temsil ettiği değerlerin yanında olmayı önerir. Modern Satanizm ABD'li Macar asıllı Anton Szandor Lavey tarafından kurulan Şeytanın Kilisesi ile ortaya çıktı.


TÜRKİYE'DE SATANİZM İNTERNET YOLUYLA YAYILDI


İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından satanizm konusunda hazırlanan bir raporda ise dikkat çekici bilgiler yer alıyor. Türkiye'de satanizm ilk olarak internet'le yayılmaya başladı. Daha sonraları heavy metal grupları vasıtasıyla ilk adımlarını atarak özellikle gençler arasında yayıldı.


Şeytana tapanların çoğunluğunun gelir seviyesi yüksek vatandaşların çocukları olduğu, bu çocuklarında din ve öteki kutsal değerlere karşı oldukları belirtiliyor. Gençlerin bu işe başlaması önce bu müzikleri dinlemesi ile oluyor. Sonra ise masum görünümlü arkadaş gurupları içerisinde satanist inancı yavaş yavaş empoze ediliyor.


Ülkemize bir başka giriş şekli de internetin dünyada, sonraları da Türkiye'de yaygınlaşması ile birlikte iyice taraftar topladı. Raporda, özellikle maddi durumu iyi olanların bu iş içinde olmasının nedeni olarak evlerinde bilgisayarı ve kendisine ait bir odası olan gençlerin eğlence için internete bağlanarak 'chat' denen karşılıklı sohbetler yapmasına bağlanıyor.


Chat işlemi esnasında satanistlerin ilginç chatları ile karşılaşılıyor ve sohbete başlanıyor. Bu ilk adım, sonra satanistler bu şahsa çeşitli bilgiler veriyor. Mesela; satanizmin geçmişi ve geleceği, bulunduğu ildeki kendilerine yakın müzik marketler, şahıslar ve adreslerini vererek bunlarla bağlantı kurmaları isteniyor. Böylece hedeflerine ulaşıyorlar.


Türkiye'deki yayınları: non serviam, şebek (köprüaltı), ölüm ve cenaze, mahşer, aşk ve şarap, shamain, kadavra zine, piramit zine, mazine, sombre, toprak, rockline, mat gibi dergiler. Türkiye'deki müzik gurupları: satanic werses, ehrimen, witctrap, pagan, shamain, asceraus, sarkofokos, sagu, hezzihill, mopheus, death out gibi yerli heavy metal grupları.


İzmir Emniyeti'nin hazırladığı rapora göre satanistlerin gerçekleştirmek istedikleri eylemler şöyle: "Sultanahmet Camii'nin yıkılması. Taksim'de cami yapılması planlanan meydanın işgali. El yazması Kur'an'ın klozete ya da denize atılması. Kaşıkçı Elması'nın çalınması. Kendilerine muhalif olanların kurban edilmesi. Tüm ibadethanelerin tahrip edilmesi." (CİHAN) 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler