YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarraf'a ahlaksız teklif: Hükümeti suçla seni serbest bırakalım!
17 Aralık operasyonunda tutuklanan Rıza Sarraf'ı Cezaevi'nde ziyaret eden Avukatı Halil İbrahim Koca'nın, 'Ek ifade ver. 'Bu işleri hükümetin bilgisi dahilinde yaptım' de. Seni serbest bıraktırıp evine gönderelim' teklifinde bulunduğu ileri sürüldü.
Sarraf'a ahlaksız teklif: Hükümeti suçla seni serbest bırakalım!
07 Ocak 2014 / 15:18 Güncelleme: 07 Ocak 2014 / 15:26

Hükümeti hedef alan 17 Aralık Operasyonu'nda ilginç bir gelişme yaşandı. Operasyonda tutuklanan işadamı Rıza Sarraf'ı kaldığı Metris Cezaevi'nde 2 gün üst üste ziyaret eden Avukatı Halil İbrahim Koca'nın, 'İşi hükümete yık. Seni serbest bıraktırıp evine gönderelim' diye teklifte bulunduğu iddia edildi.

Kameralar tespit etti

17 Aralık operasyonunun hemen ardından gözaltına alınan İranlı işadamı Rıza Sarraf'tan 'haber karşılığı 1 milyon dolar talep edildiği' iddialarıyla haber olan Avukat Halil İbrahim Koca yine sahneye çıktı.

Koca, 5 ve 6 Ocak tarihlerinde Metris Cezaevi'ne giderek Rıza Sarraf'la görüştü. Avukat kimliğini kullanarak savcılıktan izin alan Halil İbrahim Koca'nın, 5-6 Ocak pazar ve pazartesi günleri birkaç kez Metris Cezaevi'ne giriş-çıkış yaptığı kameralarla tespit edildi.

Tahliye kağıdı hazır

Sarraf'la görüşen Koca'nın, 'Ek ifade ver. Seni savcıya götüreceğim. Ek ifade vermeden önce masada adli kollukla imzalanmış tahliye kağıdını göreceksin. Ek ifadende 'Bu işi hükümetin bilgisi ve talimatı doğrultusunda yaptım' de ifaden bitince evine gideceksin' dediği iddia edildi.

Yetkililerce de tespit edilen söz konusu teklife Sarraf'ın ne cevap verdiği ise bilinmiyor. Koca'nın 17 Aralık'ta Sarraf'ın operasyonla ilgili avukatlığını üstlenmediği, ancak diğer konularda avukatlığını sürdürdüğü öğrenildi.

Aynı teklif yapıldı

17 Aralık operasyonu kapsamında gözaltına alınan zanlılara, polisteki ifadeleri sırasında, 'İmar değişikliklerini Başbakan'ın talimatı doğrultusunda yaptık deyin. Sizi bırakalım' diye teklifte bulunulduğu ortaya çıkmıştı.

Her taşın altında o var

Adı '1 milyon dolarlık haber şantajı'yla gündeme gelen Avukat Halil İbrahim Koca'nın operasyon günü akşamına kadar Rıza Sarraf'ın avukatı olduğu ve Sarraf gözaltına alınınca arada kaldım diyerek avukatlığını bıraktığı iddia edilmişti.

Kasetlerde adı geçti

Koca'nın ismi 2011'deki genel seçimler öncesi MHP'ye yönelik şantaj kasetleri sonrası MHP'nin yayın organlarınca sıkça dillendirilmişti. Koca'nın, şantaj kasetlerinin yüklendiği internet sitesinin ödemesini yaptığı ortaya çıkan İ.F.B'nin sahibi olduğu havayolu şirketinin de bir dönem ortağı olduğu ortaya çıkmıştı.

Koca'nın Ceza Hukuku, İnsan Hakları gibi dersler verdiği Polis Akademisi'nde hocalık yaptığı dönemde, son yıllarda hükümet karşıtı söylemleriyle sık sık gündeme gelen Polis Akademisi eski öğretim görevlisi Önder Aytaç ile arkadaşlığı olduğu iddiaları da gündeme gelmişti. Diğer yandan kamuoyuna yansıyan büyük davalarda ismi duyulan Halil İbrahim Koca, Şike davasında Trabzon Spor Kulübü Başkanı Sadri Şener ile kulüp yöneticisi Nevzat Şakar'ın avukatlığını üstlenmişti.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

 

YENİ ŞAFAK

15:38
 // HÜKÜMET GÖREVE
Daha ne duruyorsunuz! Bırakın prosüdür, formaliteyi. Etkin ve hızlı bir biçimde temizliğinizi yapın. Küçükten büyüğe değil, büyükten küçüğe doğru gidin ve bu hainleri temizleyin....
07 Ocak 2014 15:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler