YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarp Kuray, başarısız darbe girişimi 9 Mart'ın en kilit isimlerinden
Sarp Kuray, başarısız darbe girişimi 9 Mart'ın en kilit isimlerinden
Sarp Kuray, başarısız darbe girişimi 9 Mart'ın en kilit isimlerinden
05 Şubat 2009 / 07:53 Güncelleme: 05 Şubat 2009 / 00:00

Başarısız darbe girişimi 9 Mart'ın en kilit isimlerinden, 9 Mart 1971'de 'devrimci' grubun liderlerinden olan Sarp Kuray teslim oldu. Teslim olurken itiraflarda bulundu.


Sarp Kuray, yasa dışı “16 haziran örgütünü kurup yönettiği ve örgüt adına öldürme, yaralama ve bombalama gibi çok sayıda eylemin talimatını verdiği” gerekçesiyle çarptırıldığı müebbet hapis cezasının infazı için teslim oldu.


Ankara Sanat Tiyatrosu'nda basın açıklaması yapan Sarp Kuray, 68 kuşağından biri olarak, “sermaye ve emek çelişkisinden değil, halkın arasından geldiğini” söyledi. 68 kuşağının en büyük özelliğinin “ciddi ve tutkun kardeşlik” olduğunu ifade eden Kuray, 70'lerden sonra bu kardeşlik ruhunun zedelenmeye başladığını ve devrimcilerin kendilerine şablon aramaya ihtiyaç duyduğunu kaydetti.


Kuray, “Sovyetçilik, Maoculuk tartışmaları yaşandı. Kendi ülkemiz gerçeğine bakmaksızın, şablonculukla uğraşarak bölündük. Bunun en büyük zararı kardeşliğimize oldu” dedi.


Yargılanma sürecine ilişkin de konuşan Kuray, üzerine atılı suçları tek başına işlemesinin mümkün olmadığını ancak yıllardır tek başına yargılandığını söyledi.
Kuray, daha sonra arkadaşlarına veda ederek, “kaç yaşında çıkarsa çıksın, devrimci çıkacağını, çıkamazsa da devrimci yüreğinin dışarıdakilerle birlikte atacağını” söyledi.


Sarp Kuray, konuşmasını “1969 Subay bildirisinin” son kıtalarını okuyarak bitirdi.


Daha sonra yakınları ve arkadaşları ile vedalaşan Kuray, tiyatronun kapısında bekleyen polislere teslim oldu.


Bu arada, açıklama öncesinde arkadaşları ile fotoğraf çektiren Kuray'ın neşeli olduğu görüldü.


Daha sonra polis eşliğinde Ankara Adalet Sarayına getirilen Kuray, İnfaz Savcılığındaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Emniyet'e ait otomobille cezaevine götürüldü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler