YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy'yi kızdıracak görüntü
Boyu kısa olduğu için fotoğraflarda hep özel yer seçmesiyle bilinen Sarkozy, Başbakanlık önünde açık verdi. Erdoğan, Sarkozy merdiven başındayken elini uzatınca, ortaya bu görüntü çıktı...
Sarkozy'yi kızdıracak görüntü
26 Şubat 2011 / 10:49 Güncelleme: 26 Şubat 2011 / 10:49

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "cumhurbaşkanı sıfatıyla" resmi bir ziyaret yapmadığı için eleştirdiği, G-20 dönem başkanı olarak Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'le bir araya geldi.

Erdoğan, görüşme öncesinde "Ailece de kendilerini ülkemizde görmek isterim. Fakat bunu daha sonra telafi edeceklerini söylediler" dedi. Sarkozy ise Türkiye ile her konuda mutabık olmadıklarını belirterek, "Türkiye ve Fransa olarak birlikte çok şey yapacağız. Bu konuda çok muazzam bir potansiyel var. Mutabakat noktalarımız çok sayıdadır. Aynı görüşte olmadığımız konularda da birbirimizle konuşuyoruz ve ortak noktalar bulmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, dün Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu her fırsatta açıkça ifade eden, Ankara ziyaretinden önce de bu görüşünü yineleyerek, gezisine bir anlamda gölge düşüren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geldi.

Erdoğan, Sarkozoy’i Başbakanlık Merkez Bina protokol kapısında karşıladı. Erdoğan ve Sarkozy, daha sonra makam odasına geçerek, burada gazetecilere kısa açıklamalarda bulundu. Sarkozy'nin açıklama yaptığı sırada oldukça rahat bir şekilde bacak bacak üzerine atarak oturması dikkati çekti. Sarkozy’e "değerli dostum" diyen Erdoğan, 19 yıllık bir süreçten sonra Türkiye’de bir Fransız Cumhurbaşkanını görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
Carla Bruni'ye davet

"Tabii G-20 dönem başkanı olarak ve bizler de bir G-20 üyesi olarak bir aradayız. Sayın Cumhurbaşkanımız ile gayet verimli geçen bir görüşme yaptılar. Şu anda da aramızda gerek ikili gerekse heyetler arası bir görüşmemiz olacak. Gerek G-20, gerek bölgedeki gelişmeleri değerlendirme, Avrupa Birliği sürecini değerlendirme fırsatımız olacak. Tabii ben ailece de kendilerini ülkemizde görmek isterim. Fakat bunu daha sonra telafi edeceklerini söylediler. Temenni ederim ki en kısa zamanda bunu da gideririz. Türkiye-Fransa arasındaki ilişkiler tabii çok geniş çaplı bir zeminde yürüyor. Gerek NATO’da bulunan iki ülke ve bunun yanında ticari noktadaki ilişkilerimiz de çok ciddi. Geleceğe yönelik atabileceğimiz adımlar olabilir. Tüm bunlarla birlikte Türkiye’nin tarihten gelen sürecinde Fransa’nın siyasi noktadaki ilişkileri Türkiye’yle çok çok geniş. Temennim odur ki bundan sonraki süreçte yere sağlam basan adımları birlikte atalım. Özellikle tabii bu geleceğimizi beraber inşa etmenin önemli bir adımı olacaktır. Bu ziyareti bu noktada da önemsiyorum."

Erdoğan çok cesur bir insan

Sarkozy ise konuşmasına Erdoğan'a kabulü için teşekkür ettiğini ifade ederek başladı. Sarkozy, Erdoğan’ın çok iyi tanıdığı bir kişi olduğunu da belirterek, şöyle devam etti:

"Çok saygı duyduğum, takdir ettiğim bir kişi. Cumhurbaşkanı olmadan önce kendisiyle tanışma fırsatım olmuştu. Çok cesur bir insandır kendisi. Reform ruhunu içinde taşıyan bir insandır. Samimiyetle söyleyeyim; Fransa ’nın G-20 dönem başkanlığı boyunca Sayın Başbakan Erdoğan ile birlikte çalışacak olmaktan dolayı çok mutluyum. Uluslararası para sisteminin reformu ve ham madde fiyatlarının düzenlenişi konusunda iki büyük konu konusunda mutabık olduğumuz çok konu var. Sayın Başbakan Erdoğan ’ın bu konudaki görüşlerine ve desteğine çok önem veriyorum."
Her konuda mutabık değiliz

Türkiye’de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu da vurgulayan Sarkozy, şöyle devam etti: "Türkiye uluslararası planda çok önemli rol oynayan bir ülkedir. Bunu Sayın Başbakan'a sık sık belirtmişimdir. Hem tarihi açısından, hem fiziki konumu, hem de demokrasisi açısından Türkiye dünyanın dengesine çok şey katabilir. Bu nedenle ben Türkiye ’nin, örneği İran dosyasında katkılarını büyük bir memnuniyetle karşılamıştım. Tabii bu, her konuda mutabık olduğumuz anlamına gelmiyor. Ama Türkiye ’nin yeri ve konumu barışa çok şey katabilir, buna inanıyorum. Biz yaptırımlardan yanayız. Türkiye yaptırımlar konusuna biraz daha çekinceli bakıyor. Fakat her birimiz kendi rolümüzü oynayabiliriz. Ortadoğu ’da gözlerimizin önünde bugün yeni duruma, dünyaya baktığımızda Türkiye ’nin konumu batı ve doğu arasındaki köprü rolü çok önemli. Türkiye ve Fransa olarak birlikte çok şey yapacağız. Bu konuda çok muazzam bir potansiyel var. Mutabakat noktalarımız çok sayıdadır. Aynı görüşte olmadığımız konularda da birbirimizle konuşuyoruz ve ortak noktalar bulmaya çalışıyoruz."
İstanbul'u çok iyi tanıyorum

Sarkozy, İstanbul’a tekrar gidebilmekten dolayı çok mutlu olacağını ve İstanbul’u çok iyi tanıdığını da belirterek, Türkiye’ye resmi bir ziyaret yapmaktan büyük mutluluk duyacağını da söyledi. Sarkozy, "Türk dostlarıma şunu belirtmek istiyorum. Bugün bir çalışma ziyareti çerçevesinde buradayım. Sayın Başbakan'ın Türkiye’de yapacak çok işi var ve benim Fransa’da yapacak çok işim var. İstanbul’a gelebilme fırsatını devlet ziyareti vesilesiyle bulabileceğim" dedi. (Milliyet)
 

inşALLAH bir gün elinide öpecek
 // osman tahmaz
Türkiye böyle bir iki satlik ziyaret edilecek bir ülke dil sen bir vatandaş gibi gelirsen ALLAH seni şaşırır yerin dibinede sokar alçak da düşürür...
26 Şubat 2011 11:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler