YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy'ye Twitter'dan cevap
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin açıklamalarına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Twitter'dan cevap verdi. Davutoğlu, "Bizim inançlara saygımız var. Tarihi yorumun bir inanç halini alması çağdışıdır"dedi.
Sarkozy'ye Twitter'dan cevap
23 Aralık 2011 / 18:05 Güncelleme: 23 Aralık 2011 / 18:06

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye, Fransa'nın inançlarına saygılı olmalı" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'ye sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yanıt verdi.

Sarkozy, eski Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Havel'in cenaze törenine katılmak üzere geldiği Prag'da Fransız basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Türk dostlarımızın inançlarına saygılıyım, büyük bir ülke, büyük bir uygarlık, bizim inançlarımıza saygı göstermeliler. Fransa kimseye ders vermiyor, ama Fransa ders almak da istemiyor. Fransa egemen şekilde siyasetini belirliyor. Fransa izin istemiyor, Fransa'nın inançları, insan hakları, hatıraya saygısı var" demişti.

Davutoğlu, Twitter'da Sarkozy'nin bu açıklamaları için şu satırları yazdı:

"Fransız Cumhurbaşkanı'nın (Türkiye Fransa'nın inancına saygı göstersin) şeklinde bir açıklaması oldu. Mesele tam da burada başlıyor. Bizim inançlara saygımız var. Ama tarihi yorum ve entelektüel tartışmanın bir inanç halini alması, bunun dogmaya dönüştürülmesi çağdışıdır."

Bu arada AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da Twitter'da "Özgürlüklerin önüne engeller koyan Fransız yasa tasarısı nedeniyle Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu'dan istifa ettim" diyerek, Grup'tan istifasını açıkladı.

AA

uyku
 // rüştü kaplan
fransanın aldığı bu karar türkiyeyi hiçbir şekilde bağlamıyor bunu bizim devlette biliyo ama dün gece arada milletvekili maaşlarını artırmışlar....
23 Aralık 2011 18:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler