YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy'e ilginç tatil yeri tavsiyesi
Sarkozy'e ilginç tatil yeri tavsiyesi
08 Mayıs 2012 11:07
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçimleri kaybeden eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'e tatile Ermenistan'a gitmesini önerdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçimleri kaybeden eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'e tavsiyesinin ilk tatilini uzunca bir süre olmak üzere Ermenistan'da yapması olduğunu belirterek, ''Belki onlara karşı vefa borcunu da ödemiş olur'' dedi.

Arınç, TRT Haber'de yayınlanan ''Özel Gündem'' programında gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Avrupa'daki seçimleri nasıl değerlendirdiği ve bu seçimlerin Türkiye'ye etkisi konusundaki görüşü sorulan Arınç, Avrupa'daki bugünkü seçimleri ve daha öncesinde siyasal anlamdaki depremi iyi görmek için ekonomik krize bakmak gerektiğini ifade etti.

Arınç, son 3-4 yıldır global ekonomik krizin en çok Avrupa'da siyaseti etkilediğini belirterek, Avrupa ülkelerinin en az 5 veya 6'sında hükümetlerin değiştiğini söyledi.

Eurozone Bölgesi'nde daha çok ekonomik krizi hem tetikleyen, hem de iflasa yaklaşmış olan ülkelerin sorunlarıyla uğraşan bölgelerde halkın isyan ettiğini, bu isyanın cezasını hükümetlerin çektiğini ifade eden Arınç, Yunanistan, İspanya, Portekiz, İzlanda, İrlanda ve İngiltere'de hükümetlerin değiştiğini, büyük sarsıntıların yaşandığını, bunun tek sebebinin ekonomik çöküşün olduğunu kaydetti.

Arınç, halkın, geriye gidişi, ücretlerin kesintiye uğramasını ve günlük yaşamdaki sıkıntıları siyasetçilerden hesap sorarak karşıladığını anlattı.

''Fransa'daki seçimlerin, ekonomik krizle ve Nicolas Sarkozy'nin başkan olarak görevini yapmış olmasıyla ilgisi var'' diyen Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Halkın, Sarkozy'nin politikalarına ve şahsından kaynaklanan birtakım sıkıntılara artık teslim olmadığı görülüyor. 52'ye 48 belki yüksek bir oy oranı değil ama 4 puanlık fark, Fransa seçimleri için bence çok önemli. Çünkü Sarkozy sadece seçim kazanabilmek için iki kozunu kullanmaya devam etti. Biri, Türkiye düşmanlığı. Bu genelde yabancı düşmanlığının bir örneğidir ama aynı zamanda Avrupa Birliği konusunda Türkiye'nin önündeki en büyük engel olarak Sarkozy kendisini ortaya koymuştu. Bununla halktan, seçmenden daha çok destek göreceğine inanıyordu. Hatta bu işin içerisinde o kadar ileri gitti ki Ermeniler'in oyunu alabilmek için bildiğiniz gibi anayasaya tamamen aykırı bir kanunu, meclisten zorla geçirtti. Ancak Fransa Parlamentosu'nda hukuk sever milletvekili ve senatörlerin itirazıyla, Anayasa Konseyi'ne itiraz oldu ve Anayasa Konseyi de oy birliğiyle 'soykırım yoktur' diyebilecek kişilerin şu kadar avro para ve hapis cezası almasını öngören kanunu iptal etti. Bu tabii büyük bir puan kaybı oldu. 'Ben nasıl ikinci dönem başkan olabilirim' bunun hesabını yaparken, kendisi veya danışmanları 'Şöyle yapsanız iyi olur' demişlerdi ama samimi ve sahici olmadığını Fransa halkı gördü ve onu cezalandırdı.''


-''Tavsiyem ilk tatilini Ermenistan'da yapması''-


Bülent Arınç, Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ''Aynı yasayı tekrar getirebiliriz'' şeklinde açıklama yaptığının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

''Olabilir ama konu Sarkozy'dir. Yani Sarkozy'nin karşısında kim olsaydı ve güçlü olsaydı, mutlaka bu seçimi kazanırdı. Çünkü onun yüzünde birkaç maske olduğunu Fransız halkı kabul etti. Sadece seçim kazanmak, sadece isminin kabul görmesi veya sadece siyasette etkin olabilmek adına her gün yüzüne maskeler takan bir şahsı, Fransız halkı herhalde tekrar ödüllendirmedi. Sayın başbakanımız da ifade ettiler, çünkü seçim öncesi tekrar bir atak yaparken, 'seçimi kazanamazsam siyaseti terk ederim veya tatile çıkarım şeklinde söz sarf etmişti' demişti. Artık bunu gerçekleştirmesi lazım. Benim de tavsiyem ilk tatilini uzunca bir süre olmak üzere Ermenistan'da yapması. Belki onlara karşı vefa borcunu da ödemiş olur.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler