YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy'e aşureli cevap...
Fransa'ya en anlamlı tepki Ermeni Patrikhanesi'nden geldi: Geçen hafta Müslüman komşularımızın aşuresini paylaştık. Gelecek hafta Ermeniler aşure pişirecek, komşusundan gelen kabı dolduracak. O kap çok narin ve çok değerli, kırmamak için özen göstermeliyi
Sarkozy'e aşureli cevap...
21 Aralık 2011 / 10:59 Güncelleme: 21 Aralık 2011 / 10:57

 

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine az bir süre kala iç politika malzemesi yapmak istediği sözde soykırım yalanına en anlamlı yanıtı Türkiye Ermeni Patrikliği yaptığı yazılı açıklamayla verdi.

Türkiye Ermeni Patrikliği'nden 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin Fransa meclisi genel kurulundaki oylamasına ilişkin yapılan açıklamada, '1600 yıllık koskoca bir tarihi ve hepimizi bekleyen aydınlık bir geleceği o acı olayların gölgesine terk edemeyiz' denildi. Patriklikten yapılan yazılı açıklamada, Türk ve Ermenilerin kökenlerinin birbirine karışmış olduğu ifade edilerek, yapılan her olumsuz müdahalenin iki ülke arasındaki sürece zarar vereceğinin düşünüldüğü bildirildi.

BÜYÜK HAKSIZLIK OLUR

Açıklamada, ittihat ve terakki döneminde iki ülke arasında tatsız olayların yaşandığı iddia edilerek, 'Ancak iki ülkenin ilişkileri 5'inci yüzyıla kadar dayanıyor. O tarihten bu yana paylaştığımız, iç içe geliştirdiğimiz öyle çok değer, öyle çok zengin bir birikim var ki 1600 yıllık koskoca tarihi ve hepimizi bekleyen aydınlık bir geleceği o acı olayların gölgesine terk edemeyiz. Bu Türk ve Ermeni halklarının dostluğu adına büyük bir yanlış, büyük bir haksızlık olur. Bu ülkenin çocukları bunları hak etmiyor' ifadeleri kullanıldı.

O KAP ÇOK NARİN VE DEĞERLİ

Yaşanan gelişmelerin herkesi incittiği belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

'Her zaman söylediğimiz gibi, bu ülke hepimizin. Biz hep birlikte aynı havayı soluyor, aynı sudan içi-yoruz. Geçen hafta Müslüman komşularımızın aşuresini paylaştık. Gelecek hafta Ermeniler aşure pişirecek, komşusundan gelen kabı aşureyle doldurup o berekete ortak edecek. O kap çok narin ve çok değerli. Hep birlikte sahip çıkmamız, onu kırmamak için özen göstermemiz gerekiyor. Oysa maalesef uluslararası camia bazen bu gerçeğe aldırış etmiyor. Yurt dışında birbiri ardına gelen bu tür gelişmeler tatsız bir kavgadan besleniyor. Hepimiz biliyoruz ki bu kavga ebediyete kadar süremez, sürmemeli. Bu kavgayı komşular bitirmeli, başkaları değil.'

 

Bu girişim hepimize hakarettir

Fransa meclisinde görüşülecek "soykırımı inkar yasa tasarısı" konusunda bir anlamlı çıkış da silahlı saldırı sonucu öldürülen gazeteci Hrant Dink'in kardeşi Orhan Dink'ten geldi.

CNN Türk'te önceki akşam yasa tasarısının tartışıldığı 'Tarafsız Bölge' programına telefonla bağlanan Dink, Türkiye'de olduğu gibi Fransa'da da böyle ırkçı bir yasaya karşı çıkacaklarını kaydetti. Dink, "Hatırlatmak istiyorum, 301'den dolayı ağabeyim Hrant Dink mahkum oldu. Bundan dolayı da öldürüldü zaten. Bizim Fransa'daki bu yasaya karşı çıkmamız, en doğal hakkımız. Ağabeyim zaten yaşarken de karşı çıkıyordu. Böyle ırkçı bir yasa yüzünden öldürülmesinden dolayı hiçbir şekilde kin duymadık ve buna yine karşı çıkıyoruz. Orada yapılan, tamamen insan hakları ihlalidir" diye konuştu. Diasporadaki Ermenilere seslenen Orhan Dink, "Bu yasa size de bir hakarettir. Yani buna siz karşı çıkın. Bence bu acı, siyaset yapan insanların eline bırakılmamalı. Diasporadaki kendi soydaşlarıma, akrabalarıma, kardeşlerime, dostlarıma, benle aynı acıyı çeken insanlara sesleniyorum. Yasaya onlar da karşı çıkmalı. Bu insan hakkı ihlaline karşı çıkın. Bizim acılarımızı siyasete malzeme etmeyin" diye konuştu. Siyasetçilere de mesaj veren Dink, herkesin kendi tarihine ayna tutması gerektiğini söyledi. (Cihan - AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler