YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy geri adım attı...
Sarkozy geri adım attı...
01 Mart 2012 08:50
Sarkozy, geri adım attı: İnkâr kanunu seçimden önce tekrar meclise gelmeyecek...
Fransa Anayasa Mahkemesi'nin 'Soykırımı İnkâr Kanunu'nu iptal etmesinin ardından yeni yasa talimatı veren Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy geri adım attı.

Fransız hükümeti, haziran ayında yapılacak seçimlerden önce yeni bir tasarının yetişmeyeceğini açıkladı. Sarkozy'nin de üyesi olduğu UMP Genel Başkanı Jean-François Cope, yeni yasa tasarısının hazırlanması için seçimleri bekleyeceklerini ifade etti. Öte yandan, iptal kararı için imza toplayan iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi milletvekilleri uyarıldı. Yasanın iptali Fransa'daki Ermeni lobisinde hayal kırıklığına yol açarken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise iptali "adaletli bulduğunu ve alkışladığını" söyledi.

İ-Tele kanalına konuşan Cope, "Ne yazık ki meclis çalışmalarını tamamladı. Meclis gündemine yeni bir tasarıyı getirme imkânımız yok." dedi. Sarkozy'nin Anayasa Mahkemesi'nin kararı göz önünde bulundurularak yeni bir tasarı talep ettiğini söyleyen Cope, meclisin 6-7 Mart tarihlerinde tatile girmesi nedeniyle bunun çok zor olduğunu ifade etti. Hükümet sözcüsü Valerie Pecresse de, dün yaptığı açıklamada, yeni bir kanun tasarısının mümkün olmadığını belirterek, Sarkozy'nin Ermeni dernekleriyle bir görüşme yapacağını belirtti. Anayasa Mahkemesi&nin kararının ardından, Adalet Bakanlığı, önümüzdeki salı günü yeni bir tasarıyı meclise sunacaklarını açıklamıştı.

imza toplayan milletvekillerine fırça

İnkâr kanun tasarısının iptal edilmesinin ardından iktidardaki UMP içinden de farklı tepkiler geldi. Özellikle Fransız Meclisi'nde iptal başvurusu için yürütülen imza kampanyasının başını çeken UMP'li vekiller, iptal kararının ardından ifade özgürlüğü açısından büyük bir zafer kazanıldığını söyledi. Ancak Zaman'ın edindiği bilgiye göre, hükümet mensubu bir bakan, tasarı aleyhinde imza toplayan UMP'li vekilleri telefonla arayarak "Cumhurbaşkanını zor durumda bıraktınız." sözleriyle uyardı.

Bu arada, cumhurbaşkanlığı seçiminde Sarkozy'nin rakibi olan Sosyalist Parti adayı François Hollande, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, "uzlaşma içinde, dosyayı tekrar gündeme getireceği" sözünü verdi.

İnkâr kanun tasarısına uzun süredir karşı çıkan, Fransa'nın en saygın anayasa hukukçularından Robert Badinter, "Bu karar tarih kanunlarının sonudur. Parlamentolar tarih yazamaz. Bir başka ülkenin meclisi Vendee'de soykırım yapıldı diye bir karar verse ne diyeceksiniz?" dedi.

Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Paul Cassia da Anayasa Mahkemesi'nin kararının parlamentoların tarih yazma girişimlerine kalıcı bir şekilde son verdiğini söyledi. Sarkozy'nin yeni bir tasarı hazırlama hamlesini değerlendiren Cassia, "Tasarıyı ifade özgürlüğünün ihlali olarak kabul eden bu karardan geri dönüş imkânsız." ifadelerini kullandı.

İnkâr kanununun iptali Fransız basınında da geniş yer buldu. Le Figaro gazetesi, Sarkozy'nin daha dikkatli bir tutum içine gireceği yorumunda bulunurken, Liberation, kanunun Anayasa Konseyi tarafından iptal edileceği konusunda, tarihçi, hukukçu ve birçok parlamenterin uyarılarda bulunduğunu hatırlattı. Liberation, "Akil adamlar kılıçla vurdu" başlığı ile verdiği haberde "Anayasa Konseyi, Devlet Başkanı'nın desteklediği metni kınayarak onu küçük düşürdü." ifadesini kullandı.

'Türkiye'ye kapitülasyon verildi'

Fransa'daki Ermeni lobisi ise Anayasa Mahkemesi'nin kararını "Türkiye'ye verilmiş bir kapitülasyon" sözleriyle yorumladı. Fransa Ermeni Dernekleri Koordinasyon Komitesi, Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye lobisinin etkisinde siyasî bir karar verdiğini iddia etti. Komitenin açıklamasında, Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın dahi Türkiye lobisi olarak nitelenmesi dikkat çekti. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler