YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkisyan, Gül için 'iftar yemeği' hazırlatıyor
Sarkisyan, Gül için 'iftar yemeği' hazırlatıyor
Sarkisyan, Gül için 'iftar yemeği' hazırlatıyor
05 Eylül 2008 / 10:28 Güncelleme: 05 Eylül 2008 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yarın Erivan'a yapacağı tarihî ziyaretin ayrıntıları netleşmeye başladı.


 Gül, önce Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda mevkidaşı Serj Sarkisyan'la bir araya gelecek. Görüşmede, 'ortak tarih komisyonu' önerisini tekrarlayacak, Ermenistan'ı Kafkas Platformu'na davet edecek ve Karabağ Sorunu'nu gündeme getirecek. Ziyaretin en dikkat çekici ayrıntılarından birini ise 'iftar' programı oluşturuyor.


Sarkisyan, Gül için 'iftar yemeği' hazırlatıyor. Daveti doğrulayan bir Türk yetkili, "Cumartesi günü, Erivan'da iftar, Türkiye saati ile 18.33'te olacak. Gül, burada orucunu açtıktan sonra Sarkisyan'la birlikte maçın oynanacağı Hrazdan Stadı'na geçecek." dedi.


Erivan'da alınan güvenlik önlemleri ise Ankara'yı tatmin etti. Cumhurbaşkanı'nın maçı izleyeceği şeref tribününün önü suikast ihtimaline karşı 'kurşun geçirmez cam' ile kaplandı. Alınan bilgilere göre Gül, Erivan ziyaretine tepki gösteren Azerbaycan'ın da gönlünü almak için önemli bir adım atacak. 20 Eylül'de yapacağı ABD ziyareti öncesinde Azerbaycan'a gidecek. Bununla ilgili hazırlıklar başladı.


1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Ermenistan'a Türkiye'den en üst düzey ziyaret 6 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Gül, önceki gün, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın, Erivan'da oynanacak Ermenistan-Türkiye A milli futbol takımlarının oynayacağı maçı birlikte izleme teklifini kabul ettiğini duyurdu. Ancak, Zaman'ın ulaştığı detaylar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Erivan'da temaslarının birlikte izlemenin ötesine geçtiğini ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanı, Erivan Havaalanı'nda Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbadian tarafından karşılanacak ve oluşturulan bir güvenlik koridorundan geçerek Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçecek.


Görüşmelerde üç konu üzerinde durulacak


Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre Abdullah Gül, Sarkisyan ile görüşmesinde ağırlıklı olarak üç konu üzerinde duracak. Ermenistan'a en üst düzeyde, Türkiye'nin ortaya attığı "Kafkas İstikrar ve İşbirliği Platformu"na katılması önerisi aktarılacak. Erivan'ın buna sıcak olduğu biliniyor. Gül, Türkiye'nin de içinde yer aldığı Minsk Grubu'nun ortaya koyduğu parametreler çerçevesinde Karabağ Sorunu'nun çözümü için "cesaretlendirici" bir tavır ortaya koyacak. Karabağ Sorunu'nun gündeme gelmesi, Abdullah Gül'ün Erivan ziyaretine karşı çıkan Azerbaycan açısından önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Gül, "1915 olayları" konusunda Türkiye'nin, 2005 yılında ortaya attığı "ortak tarih komisyonu kurulsun" önerisini tekrarlayacak; sorunun siyasilerce değerlendirilmesinin doğru olmadığını anlatacak.


Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda konuk edilecek Abdullah Gül için Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan tarafından "iftar yemeği" hazırlatıldığı öğrenildi. Zaman'a bilgi veren bir Türk yetkili, "Sarkisyan bizi saraya, yemeğe, Ramazan ayında olduğumuz için de iftara davet etti." bilgisini verdi. Cumartesi günü, Erivan'da iftar Türkiye saati ile 18.33'te olacak. Abdullah Gül, burada orucunu açtıktan sonra Sarkisyan'la birlikte maçın oynanacağı Hrazdan Stadı'na geçecek. Maç, Türkiye saati ile 19.00'da başlıyor.


Gül'e kurşun geçirmez cam


Ermenistan tarafı, Türkiye'nin güvenlik konusunda bütün isteklerini karşıladı. Gül'ün Erivan'da kullanacağı makam aracı ve geçeceği güzergahta görev yapacak sinyal bozucu Türkiye'den gönderildi. Hrazdan Stadı'nda muhtemel bir suikast ihtimaline karşı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün maçı seyredeceği bölüm "kurşun geçirmez cam" ile kaplandı. Alınan önlemleri yerinde gören Türk heyeti, bunlardan tatmin oldu.


Azerilerin gönlü alınacak


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan'a ziyaretine Azerbaycan'ın tepki gösterdiği biliniyor. Ankara, Azerilerin gönlünü alacak bir girişime hazırlanıyor. Bu amaçla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir-iki hafta içinde Bakü'ye bir ziyarette bulunması için hazırlıklar sürüyor. Ziyaretin, Abdullah Gül'ün 20 Eylül tarihinde çıkacağı ABD seyahatinden önce olması için gayret sarf ediliyor.


Uçakta Ermeni gazeteci olacak


Abdullah Gül'ün Ermenistan seyahatinin uluslararası toplumda doğru yorumlanabilmesi için Cumhurbaşkanı'nın uçağına uluslararası ajanslar AP, Reuters ve AFP ile Ermeni diasporasının etkili olduğu Fransa'nın önemli gazetelerinden Le Monde ve Le Figaro'nun Türkiye temsilcileri ile Türkiye'deki Ermeni cemaatinin gazetelerinden Jamanak Genel Yayın Yönetmeni Ara Koçunyan alınacak. Ana uçağında, milletvekili olmayacak. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan ile diğer diplomatlar uçakta yer alacak.


Bu arada dün ortaya atılan ve Gül'ün statta oturacağı yerde Orli Katliamı zanlısı bir Ermeni'nin de yer alacağı haberleri yalanlandı. Haberler üzerine Çankaya'nın Erivan ile temasa geçtiği, Ermeni tarafının böyle bir şeyin söz konusu olmadığını aktardığı kaydedildi.


Sarkisyan'a ne diyecek?


Türkiye, Ermenistan'ın bağımsızlığını tanıyor ancak iki ülke arasında diplomatik ilişki bulunmuyor. İki ülke arasındaki sınır da Karabağ'ın Ermenistan tarafından işgalinin ardından 1993 yılında kapanmıştı. Ermeni Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın, "sınır açılsın" ve "diplomatik ilişki kurulsun" yönündeki görüşleri karşısında Cumhurbaşkanı'nın ortaya koyacağı tutum da belirlendi. Gül, "konuların bir bütün halinde ele alınması gerektiği yönündeki" düşüncelerini iletecek.


İsmet İnönü 1935'te gitmiş


Türkiye'nin Ermenistan'a ilk gayri resmî ziyaretini 73 yıl önce dönemin Başbakanı İsmet İnönü gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı Gül'ün 5-6 saatlik Ermenistan ziyareti Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve Türkiye'nin Kafkasya politikası açısından büyük önem taşırken, benzer bir kararı 17 Temmuz 1935'te dönemin Başbakanı İsmet İnönü Türkiye'nin doğu sınırlarını ziyareti sırasında alarak, beraberindeki heyetle Ermenistan sınırlarına geçip yine 5-6 saat Ermenistan'da kalmış ve sabah kahvaltısı yapmıştı.


73 yıl önce gerçekleştirilen bu gayri resmî ziyaretin ayrıntıları ilk kez TBMM Başkanlığı tarafından yayınlanan Prof. Dr. Hikmet Özdemir'in, 1916'dan bu yana asılsız Ermeni iddialarına ilişkin Türkiye'deki yayınların envanterini ve politikasını ortaya koyduğu "Ermeni İddiaları Karşında Türkiye'nin Birikimi" adlı araştırmasında yer aldı.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler