YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıkamış kahramanları türkü oldu
Türk Halk Müziği sanatçısı Uğur Demirci, Sarıkamış şehitlerini anmak ve doğduğu topraklara vefa borcunu ödemek için ''Sarıkamış Destanı'' adında türkü besteledi.
Sarıkamış kahramanları türkü oldu
27 Aralık 2012 / 09:25 Güncelleme: 27 Aralık 2012 / 09:38

 

Demirci,  yaptığı açıklamada, Sarıkamış Harekatı'nın 98. yılında, bir Sarıkamışlı olarak, yaşanan dramı ve kahramanlığı, bestelediği türkü ile duyurmayı amaçladığını söyledi.
 
Sarıkamış'ta tek bir kurşun sıkmadan, kendisine verilen emri yüreğindeki imanla, vatanı, milleti için tereddüt etmeden yerine getiren Mehmetçik'in, kendisini derinden etkilediğini anlatan Demirci, ''Millet olarak Çanakkale'nin bilincindeyiz fakat Sarıkamış'ı unutmuşuz. Çanakkale ne kadar bizimse, Sarıkamış da bizimdir. Daha Sarıkamış'ın yerini bilmeyen büyük bir topluluk var. Bu topluluğa en azından bir nebze de olsa Sarıkamış'ı anlatabilirsek, bu bizim için büyük bir gurur kaynağı olacak. İnşallah, ümit ediyorum ki eser istenilen yere gelir'' diye konuştu.
 
 
''Klibin asıl oyuncuları oynasın istedim''
 
 
''Bu çalışmamda, orada şehit olan 90 bin ana kuzusunun çığlığı olabilmeyi amaçladım'' diyen Demirci, şunları kaydetti:
 
''Parçanın söz ve müziği bana ait, klipte türküye eşlik eden şiir ise Bedirhan Gökçe'nin... Türkünün mesajını, içinde geçen 'Anlatılmaz ki feryadı dağlara taşlara / Donarak ölmüşler çıkmadan sabaha / Aç susuz ne kadar kalınır ki ayazda / Sarıkamış Destanı kalmasın anılarda' sözleriyle özetleyebiliriz. Tek parçalık bu özel çalışmanın klibi de çok özel olsun istedik. Sarıkamış kahramanlarının iç burkan görüntülerine bu klipte yer vererek, yaşanan acıyı daha iyi anlatabileceğimizi düşündük. Klipteki görüntülerin hepsi gerçek. Donarak şehit olan Mehmetçiklerimizin görüntüleri... Klipte paylaşmadığım görüntüler de var. O görüntülere gerçekten yürek bile dayanmıyor. Onları gördükten sonra benim klipte oynamam figüranlık olurdu. O yüzden klibin asıl oyuncuları oynasın istedim.''
 
Daha önce çıkardığı 3 albüm olduğunu, bu çalışmayı ise herhangi bir ticari kaygıdan uzak yaptığını aktaran Demirci, şarkıyı internet, televizyon kanalları ve ''Bir Damla Göz Yaşıydı Sarıkamış Feryadı'' adı altında ülke çapında düzenleyeceği turneyle sanatseverlere ulaştırmayı amaçladığını sözlerine ekledi.
 
 
 
AA
 
 
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler