YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Sarık ve türban giydirildi' haberi çarpıtma çıktı!
''Mevlevileri ve dönen insanları kravatla mı temsil edecektik?"
'Sarık ve türban giydirildi' haberi çarpıtma çıktı!
10 Haziran 2009 / 13:22 Güncelleme: 10 Haziran 2009 / 00:00

Yıl sonu müsameresinde 'sarık ve türban giydirildiler' haberi çarpıtma çıktı. Manisa'da Mevlana oyunu için giyinen çocuklar 'sarık ve türban giydirildiler' diye haber yapıldı. Folklor ve bale kıyafetleri ise görmezden gelindi.


Manisa'daki minik çocukların yılsonu müsameresini Milliyet 'Miniklere türban ve sarık başlığı ile haber yaptı. Gazete haberinde 'Manisa Tarih ve Medeniyet Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte, 5-6 yaşındaki kızlara türban erkeklere de sarık giydirilerek şiir ve kompozisyon okutuldu' dedi.


HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER


Bu haber üzerine yapılan kısa bir araştırma, önyargı ve ayrımcılığın küçük büyük ayırmadan sürdürüldüğünü ortaya koydu. Milliyet'teki haberin aksine dernekteki yılsonu müsameresinde minikler hünerlerini sergiliyordu. Tarihi kostümlerle Mevlana oyunu oynayan çocuklar modern kıyafetleri ile de sahneye çıkmıştı.


BÜYÜK ALKIŞ ALDILAR


Çocukların türban ve sarıklı fotoğraflarını 'Mevlana'dan bir oyun sergilediklerini' belirtmeden haberleştiren gazetenin, miniklerin folklor ve bale kıyafeti ile asker üniformasıyla yaptığı gösterilerden tek satır söz etmemesi dikkat çekti. Oysa minikler ayrımcılığa uğrayacaklarını bilmeden sergiledikleri hünerleri ile büyük alkış almışlardı. Minikler yıl içindeki çeşitli etkinliklerde de modern kıyafetleri ile gösteriler düzenlemişti.


MEVLEVİ KRAVATLI MI OLSAYDI


Gösteriyi düzenleyen Manisa Tarih ve Medeniyet Derneği Başkanı Ramis Çoban, ''Mevlevileri ve dönen insanları kravatla mı temsil edecektik? Demokrasi ve eşitlik diyen medyanın bunu yapması şok edici'' dedi.   Aziz Gül /Star 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler