YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıgüller için çember daralıyor
Sarıgüller için çember daralıyor
15 Ocak 2015 07:02
Mustafa Sarıgül’ün, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve ailesini tehdit iddiasıyla başlatılan soruşturmada Emir Sarıgül ve Mustafa Sarıgül için çember daralıyor.

Soruşturmada Emir Sarıgül ifade verdi. Mustafa Sarıgül’ün durumu tanık ifadelerinin ardından netleşecek.

Şişli Belediyesi’nde, Başkan Hayri İnönü ile eski başkan Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir Sarıgül arasında, ölüm tehdidi iddiasına varan gerilimle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Emir Sarıgül ifade verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Bürosu savcılığının resen başlattığı soruşturmada ilk olarak Hayri İnönü ve eşi Nazlı İnönü’nün müşteki olarak ifade vermiş e tehdit edildiklerini söylemişti.

Savcılık bu iddialar üzerine soruşturmayı derinleştirdi. Bu kapsamda ikinci olarak Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül’ü ifadeye çağırdı. ‘Tanık’ sıfatıyla çağrılan Sarıgül, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na yaklaşık 30 dakika boyunca terör savcılığına ifade verdi. Sarıgül’ün ifadesinde, Hayri İnönü ile eşi Nazlı İnönü’nün tehdit edilmediğini, iddiaların gerçek dışı olduğunu söylediği öğrenildi. Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Emir Sarıgül’ün ‘tanık’ olmasının sebebinin ise kendisine ‘ölümle tehdit ettiği yönünde’ doğrudan bir suçlamanın olmaması. İnönü çifti ifadelerinde ‘ölümle tehdit eden kişinin Mustafa Sarıgül olduğu’ belirtmişti.

Tanık ifadeleri henüz bitmedi

Öte yandan Mustafa Sarıgül ile ilgili de herhangi bir işlem şu ana kadar yapılmadı.  İddialarla ilgili tanık olarak dinlenecek isimlerin henüz bitmediği, bu ifadelerin tamamlanmasının ardından Mustafa Sarıgül’ün dosyadaki durumunun belli olacağı öğrenildi. Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir’i skandalın merkezine oturtan olay Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün eşi Nazlı İnönü’nün Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajla ortaya çıkmıştı. Nazlı İnönü röportajda eski başkan Mustafa Sarıgül’ün kendilerini ölümle tehdit ettiğini söylemiş bunun üzerine olayla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Savcılığı resen soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında CHP’li Belediye Başkanı Hayri İnönü ve eşi Nazlı İnönü savcılık tarafından ‘mağdur’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Çift, 30 Aralık 2014 tarihinde adliyeye gelerek ifade vermişti.

Şişli’de Sarıgül’ün ekibi görevden alındı

Şişli Belediyesi’ndeki gerginlik 4 Kasım 2014’te başladı. Hayri İnönü, Mustafa Sarıgül döneminden gelen kritik görevlerdeki 12 müdürü görevden aldı, Emir Sarıgül’ün de yetkilerini kıstı. İnönü’nün bu tasarruflarını Galatasaray’ın bir gün sonra Dortmund ile oynayacağı Şampiyonlar Ligi maçına gitmek için havalimanında bekleyen Emir Sarıgül öğrendi. Hemen belediyeye geri döndü ve tümünü babası Mustafa Sarıgül ile birlikte belirledikleri CHP Şişli Belediye Meclis Grubu’nu topladı. Daha sonra kavga daha da gün yüzüne çıktı. Önce İnönü’nün danışmanı Boysan Yakar belediye içinde saldırıya uğradı. Ardından İnönü’nün eşi Nazlı İnönü ‘tehdit edildik’ diye açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından Emir Sarıgül istifa etti.


STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler