YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıgül'e suç duyurusunda bulunan yerel bir gazetenin köşe yazarı
Sarıgül'e suç duyurusunda bulunan yerel bir gazetenin köşe yazarı
Sarıgül'e suç duyurusunda bulunan yerel bir gazetenin köşe yazarı
08 Şubat 2009 / 13:27 Güncelleme: 08 Şubat 2009 / 00:00

İSTANBUL'da Hrant Dink için düzenlenen cenaze töreni nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül için \'Kovuşturmaya yer olmadığı' kararı verildi.


Sinop'ta yayımlanan yerel \'Haber 57' gazetesinde köşe yazarı 50 yaşındaki Mete Çağdaş, \'Kurşun Kalem' adlı köşesinde 25 Ocak 2007 tarihinde \'Sayın Savcı' başlıklı yazısı yayınlandı. Yazıda, "Hrant'ın katili 301. madde yazılı pankartlar taşıdılar. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kanunlarına, \'Katil' damgasını vurdular. \'Hepimiz Ermeniyiz' sloganları atarak, anayasayı ihlal ettiler. Vatanın bölünmez bütünlüğüne ırk ayrımı yaparak, hakaret ettiler. Trafiği işgal ederek, ulaşıma engel oldular. Canlı yayın yaparak, vatandaşları toplantı ve gösteriye davet ettiler. Bir tanecik olsun Türk Bayrağı taşımadılar. Daha ne olsun. Vatana ihanet, kışkırtıcılık, bölücülük ve büyük bir tahrik var. Kendilerinden şikayetçiyim ve davacıyım. Sayın savcı, Lütfen soruşturma açın" diye yazdı.


Mete Çağdaş, bu yazısından sonra Sinop Cumhuriyet Savcılığı'na giderek cenaze tertip komitesinden ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hakkında, ırkçılık ve Anayasa'ya hakaret suçlarının işlendiğini savunarak suç duyusunda bulundu. Çağdaş, bir ay sonrada aldığı tehditler nedeniyle şikayetinden vazgeçtiğini bildirirken Şişli Cumhuriyet Savcılığı suç duyurusunu işleme koydu. Geçen 15 Ocak tarihinde Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusuyla ilgili \'Kovuşturmaya yer olmadığına' karar verdi. Karar, gazeteci Mete Çağdaş'a tebliğ edildi. İki yıl önce suç duyurusunda bulunduğunu belirten Çağdaş, "Böyle bir karar verilmesi için iki yıl beklemek mi gerekiyor? Verilen karara şaşırdım. 15 gün içerisinde Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etme hakkım bulunuyor. Bu hakkımı kullanacağım" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler