YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saray'a komşuluk altından kıymetli
İş adamı Akın İpek, Ankara'da yaptırdığı malikâne için 30 milyon lira harcadı. Fethullah Gülen için yaptırıldığı iddia edilen malikânenin çevresindeki emlak fiyatları da uçtu. Arsaların metrekaresi 500 liradan bin 500'e fırladı.
Saray'a komşuluk altından kıymetli
24 Ocak 2014 / 09:13 Güncelleme: 24 Ocak 2014 / 09:15

Ankara Gölbaşı'na bağlı İncek semtinde 5 ay önce temeli atılan malikanenin Fethullah Gülen için yapıldığı iddiaları bölgedeki emlak fiyatlarını da uçurdu.

Emlak piyasası hareketlenen bölgede dün bir de güvenlik hareketliliği yaşandı. İnşaat çevresindeki güvenlikçi sayısı 15'e çıktı. Bir güvenlik müdürü de inşaatta görev yapmaya başladı.

İş adamı Akın İpek'in başkentin imara açık en yüksek noktası İncek'te 5 ay gibi kısa bir sürede inşa ettirdiği görkemli malikanenin yankıları sürüyor.

Bir "başkanlık sarayı"nı andıran yapının kimin için inşa edildiğinin gizemi sürerken yüksek duvarlarla çevrili malikanede Sabah Gazetesi'nde yayınlanan "Bu saray kimin için?" haberinin ardından güvenlik tedbirleri arttırıldı. Mogan ve Eymir Gölü sırtlarında 6 yapıdan oluşan lüks malikanenin etrafında kuş uçurtmayan güvenlik görevlileri haberin ardından bölgeye giden gazetecilerin çekim yapmasına izin vermedi.

5 güvenlik kulübesinin olduğu, 24 saat korunan lüks yapının etrafında görüntü alınmasınıengelleyen görevliler gazete araçlarının plakasının fotoğraflarını çekti. Fethullah Gülen sarayı, bölgedeki emlak fiyatlarını da yükseltti.

Fethullah Gülen için malikane yapıldığına ilişkin söylentilerin yayılmaya başlamasından sonra, emlak fiyatlarında hareketlenme yaşadığını anlatan bir emlakçı, bölgedeki hareketliliği şöyle anlattı:

"Fethullah Gülen'e komşu olmak isteyenler, sık sık gelip arsa ya da satılık ev soruyor. Bu yüzden, metrekare fiyatları, 500 liradan bin 500 liraya fırladı. Malikanenin hemen altında, yol üstünde 2 bin 700 metrekarelik satılık arsa var. Mal sahibi arsa için 4.5 milyon lira istiyor. Bölgedeki villa fiyatları da çok yükseldi." 

30 milyonluk saray

İnşaatın, bayındırlık birim fiyatları ile 7 milyon 500 bin liralık bir maliyeti var. Daha çok villa tipi yapılanmanın olduğu İncek'teki arsa fiyatlarının metrekaresi 400 lira ile bin 500 lira arasında değişiyor. Arsası yaklaşık 10 milyon, bina inşaatı ise 7 milyon 500 bin lira olan sarayın, mobilya ve diğer donatılar eklendiğinde yaklaşık 30 milyon lira gibi bir maliyete ulaşması bekleniyor. 

"Amerikan tarzı güç gösterisi"

Mimar ve kent bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, işadamı Akın İpek'in inşa ettirdiği bina için, "ABD'de zenginlerin, Teksas Houston'da petrol krallarının, Los Angeles Hollywood'da aktörlerin, Washington'daki bazı devlet yapılarında bu mimariyi görmüştüm, bana onları hatırlattı" dedi.

A Haber yayınına katılan Alp, "Bu tip yapıların konumları itibariyle bir prestij ve itibar ifadesinde olduklarını biliyoruz. Sarayların, kilisenin gücünü gösteren manastırların, imparatorların gücünü gösteren malikânelerin en üst noktalarda yapıldığını biliyoruz. Güç, prestij ve itibar yansıtan bir mimari olarak batı dünyasında kullanılıyor. Roma ve Yunan mimarisi etkisi var" diye konuştu. 

Ankara'nın en yüksek noktası İncek'te yükselen malikânenin çevresinde kuş uçurtulmuyor. Gazetecilerin çekim yapmasını engelleyen güvenlik ordusu 24 saat nöbet tutuyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler