YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şaraplar bitti, Uzan gitti
Şaraplar bitti, Uzan gitti
14 Ekim 2009 07:35
Uzan kaçışını sır gibi sakladı. Şimdi ortada bir çok iddia dolaşıyor. İşte bazı gazetelere göre Cem Uzan'ın kaçışının arkasındaki sırlar şöyle;

Cem Uzan’ın, Fransa’ya kaçmadan önce 9 Ağustos Pazar günü evinde arkadaşlarına bir parti verdiği ve “Bu şaraplar bitinceye kadar içeceğiz” dediği öğrenildi

Fransa’dan siyasi sığınma talep eden Cem Uzan’ın, yurtdışına kaçış planını en yakınlarından bile sakladığı, kaçmadan önce evinde bol bol şarap içilen bir ‘veda partisi’ düzenlediği ortaya çıktı.

Ağustos ayı sonunda “Antalya’ya tatile gidiyorum” diyerek oturduğu Sazak Villaları’ndan ayrılan ve bir daha görülemeyen Cem Uzan’ın Fransa’ya kaçtığı, avukatının açıklamasıyla anlaşıldı. Edinilen bilgilere göre Cem Uzan, 9 Ağustos Pazar günü, kaçmadan önce arkadaşlarına veda partisi verdi. İmar Bankası yolsuzluğundan sonra ev ve işyerlerinde yapılan baskınlarda ele geçen ve şişesi 2 bin 500 dolardan başlayan Petrus şaraplarına düşkünlüğü ile tanınan Uzan o gün, kaçma planından haberdar olmayan arkadaşlarına pahalı şaraplar ikram etti.

Pazar aile günü
Pazar günlerini genellikle aile üyeleri ve lise arkadaşlarıyla evde geçiren Cem Uzan, davetliler ve eşlerine şarap ikram ederken, “Bu şaraplar bu gece bitmeden ayrılmak yok” dedi. Veda partisinde olduklarını bilmeyen akradaşları, Sazak Villaları’ndaki evden ayrıldıktan sonra Cem Uzan da Fransa’ya kaçış planını başlattı.
Cem Uzan sessiz sedasız yaptığı kaçış planını yıllardır beraber çalıştığı kişilerden de sakladı. Genç Parti’de genel başkan yardımcılığı yapan Emin Şirin, Cem Uzan’ın 9 Ağustos’ta yaptığı ev partisinde olmadığını belirtti. Şirin şöyle dedi: “Pazarları genellikle Cem Uzan aile günüdür. O gün aile üyeleri ve lise arkadaşları ile bir araya gelir. Biz de birçok kez şarap içtik.”

‘Buluşacaktık’
Cem Uzan ile ağustos ayı sonunda görüştüğünü belirten Şirin, o zaman kaçma gibi bir düşüncesi olmadığını tersine, eylülde görüşmek üzere sözleştiklerini söyledi. Şirin, Uzan ile son görüşmesini şöyle anlattı:
“Cem Uzan’ın yurtdışına çıkma gibi bir düşüncesi olduğuna tanık olmadım. Ben Cem Uzan ile en son 25 Ağustos günü gö-rüştüm. Antalya’ya tatile gidiyordu, ben Kuşadası’na gidiyordum. 7 Eylül’de görüşmek üzere sözleştik. Ben Ergenekon davası için İstanbul’da olacaktım. Bana ‘Davadan erken çıkarsan görüşürüz’ dedi. Genellikle ben aramazdım o beni arardı. Ancak o gün aramayınca şoförünü aradım. ‘Tatili biraz uzadı hala Antalya’da dönmedi’ dedi. Ben de çıkan haberler üzerine merak etmeye başladım. Sığınma talebine ben de şaşırdım.”

Koruma aracılık etti
Cem Uzan kaçış planını uyguladığı dönemde üçüncü kişilerle irtibatını yakın koruması ve kuryesi T.B aracılığıyla sağladı. 2002 seçimlerinde GP İstanbul milletvekili adayı da olan T.B, Cem Uzan’ın ev, yat, uçak koordinatörlüğü ile özel kurye olarak belge götürüp getirme işlerine bakıyordu. T.B, Cem Uzan kaçış planı sürecinde cep telefonundan arayanlara, “Cem Bey Antalya’da” ya da “Tatili uzadı” cevabı verdi. T.B İmar Bankası davasında da yargılanıyor.
Öte yandan Cem Uzan’ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Ankara’ya karşı ifade özgürlüğü ve adil yargılanma davası açtığı öğrenildi. Uzan’ın başvurusunda 2003’te Başbakan Tayyip Erdoğan’ı eleştiren konuşması nedeniyle mahkum edilmesinin AİHM’in ifade özgürlüğü ve adil yargılanmayla ilgili maddelerine aykırı olduğunu savunduğu belirtiliyor.

Kız kardeşi ve annesinden de haber alınamıyor

Telsim kontörlerini evinin havuzunda sakladığı için emniyeti suistimalden 3.5 yıl, orman arazisi işgali nedeniyle 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Cem Uzan, kendisi ve ailesi için Fransa’dan siyasi sığınma hakkı isterken, annesi ve kız kardeşinden de haber alınamıyor. İmar Bankası davasından yargılanan anne Melahat Uzan ile Cem Uzan’ın kız kardeşi Ayşegül Uzan ile eşi Müştak Ayvaz’ın da Türkiye’de olmadığı, aynı davada yargılanan akbarası H.P ve özel kuryesi T.B’nin de yurtdışına çıkış hazırlığında olduğu iddia ediliyor.

Kaçıran birim  muamması

Dün, Vatan gazetesinde yer alan habere göre Cem Uzan’ı, Türkiye’den ‘Special Human Rescue Task Force’  (Shrtf) adındaki özel bir birimin kaçırdığı, konusunda uzman uluslararası deneyime sahip, daha önce CIA ve FBI’da çalışmış ajanlardan kurulu bu birimin Fransa’da da Cem Uzan’ı korumaya devam ettiği belirtildi.

Uzan Savcısı isyanda

İmar Bankası yolsuzluğu sonrası yaptığı operasyonlarla “Uzan Savcısı” diye ünlenen emekli Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan, “Benim telefonlarımı yasadışı olarak dinleyen devletin kurumları, Cem Uzan gibi çete, zimmet ve yolsuzluktan yargı4lanan birisini neden takip etmez?” dedi. Cem Uzan ve ailesi hakkında İstanbul 8.Ağır Ceza Mahkemesi’nde İmar Bankası yolsuzluğu, 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de çete davasını açtığını belirten Ceylan, Cem Uzan’ın Şişli’de de kara para aklama davasının olduğunu hatırlattı. İsviçre’de bulunan 200 milyon doları alma umudu kalmayan Cem Uzan’ın kaçışının kendisi için sürpriz olmadığını belirten Ceylan, “Devlet beni yasadışı olarak dinleyip, menfaat sağladığımı iddia ediyor ama Cem Uzan gibi birisini takip etmiyor”  dedi.

Türkiye’yi iade istemeye mi tahrik ediyor?

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Cem Uzan’ın Fransa’dan iltica talebinde bulunduğunu resmen doğruladı; iltica statüsünün kabul edildiği iddiasını ise yalanladı.  Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bernard Valero, günlük basın toplantısında, bir soru üzerine Cem Uzan’n iltica isteğini teyit ederek “Talep normal koşullar altında OFPRA (Fransa Mülteci ve Vatansızları Koruma Ofisi) tarafından inceleniyor” dedi. Valero, başvurunun yeri ve tarihi hakkında bilgisinin olmadığını da söyledi, “Eylül içinde olması mümkün” diye konuştu. İltica başvurusunu inceleyen OFPRA’nın bir yetkilisi ise eskiye oranla iltica süreçlerinin Fransa’da hızlandığı, başvurulara verilen yanıt olumluysa, bunların 3-4 ay içinde sonuçlandığını, olumsuzsa “İltica Hakkı Ulusal Mahkemesi” nezdinde itiraz olabileceğini, bunun da 2 yıl alabileceğini kaydetti.

‘Açıklaması şaşırtıcı’

Türk diplomatik kaynakları, Türk vatandaşlarının Fransa’ya her iltica ettiğinde, bu bilgiye erişimde zorlandıklarını, Uzan’ın kendiliğinden açıklama yapmasının şaşırtıcı olduğunu ifade ettiler.
Üzerinde durulan husus normal koşullarda, Uzan’ın avukatının açıklama yapmasının müvekkili lehine bir durum olmadığı. Çünkü böylece Fransız topraklarında bulunduğuna dair kesin kanıt ortaya konulmuş oldu. İltica talebi reddedildiği takdirde Türk makamları kendisine isnat edilen suçlardan ötürü Türkiye’ye iadesini isteyecek.

Savcılık inceleme başlattı

Cem Uzan’ın avukatı Şaylan Çığgın’ın müvekkilinin Fransa’ya sığındığı yönünde yaptığı açıklama üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı. Başsavcılık, inceleme sonunda, Uzan hakkında kanuni gereğin yapılacağını bildirdi. TMSF, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak yurtdışına kaçtığı yönünde haberler çıkan Cem Uzan hakkında, zorla getirilme ve gıyabi tutuklama kararı çıkarılması talebinde bulunmuştu. Mahkeme, 4 Mart 2009’da yurtdışına çıkış yasağı konulan Uzan için gıyabi tevkif talebini reddetmişti.

TMSF hazırlık yapıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Fransa’dan siyasi sığınma hakkı talep eden Cem Uzan hakkında uluslararası arama içeren “kırmızı bülten” çıkarılması için çalışma başlattı.  Uzan’ için gıyabi tevkif talebinden sonuç alamayan TMSF avukatları, karara 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. Avukatlar, tutuklama kararı çıkar çıkmaz Interpol’e başvurarak kırmızı bülten çıkartılmasını sağlayacak.

Star gazetesinin haberine göre ise Cem Uzan'ın kaçışının nedeni "Libananco davasında şirketlerini ve İsviçre'deki zulasını" kurtarma planı...

Genç Parti Lideri Cem Uzan’ın Fransa’dan siyasi sığınma talebinde bulunmasının perde altından Libananco davası’na ‘delil bulma’ girişimi çıktı. Libananco davasının görüldüğü mahkemeye “Türkiye’de siyasi baskı görüyorum bu nedenle Libananco şirketini kurdum” diye ifade veren Uzan’ın, mahkemeye Fransa’nın verdiği siyasi sığınma hakkını sunacağı öğrenildi. 23 gün önce ortadan kaybolan Genç Parti Lideri Cem Uzan, önceki gün akşam saatlerinde yaptığı bir açıklama ile “Fransa’ya siyasi sığınmacı olarak” kabul edildiğini bildirdi. Uzan, açıklamasında, Türkiye’de 2003 yılından bu yana siyasi baskı gördüğünü hatta linç edilmek istendiğini öne sürdü. Uzan, açıklamasında, “Fransa’ya minnettar” olduğunu da vurguladı.

SİYASİ SIĞINMA DEĞİL GEÇİCİ OTURUM

Ancak Cem Uzan’ın açıklamasında yer alan iddiaların hiç birisinin doğru olmadığı ortaya çıktı. Fransa’nın, Uzan’ı siyasi mülteci sıfatıyla değil üç aylık oturum izniyle kabul ettiği belirlendi. Üç aylık süre içinde dosya tamamlanmazsa Fransa’nın bu süreyi uzatabildiği belirtildi. Mültecilerle ilgili 1951 Cenevre Sözleşmesi’ne göre, bir kişinin iltica başvurusunda bulunabilmesi için, yaşadığı ülkede dini, ırkı ve milliyeti ve düşüncelerinden dolayı cezalandırılması ve ölüm cezası ve işkence gibi ağır cezalara çarptırılmış olması gerekiyor. Oysa Cem Uzan’a Türkiye’de siyasi nedenlerle açılmış tek bir dava bulunmuyor. Siyasi baskılar nedeniyle Fransa’dan sığınma isteyen Cem Uzan’ın bu talebini Libananco davasında kullanacağı belirtiliyor.

BAHANESİ LİBANANCO DAVASI OLDU

Uzan’ın, Libananco davasının görüldüğü mahkemeye verdiği ifadesinde, Libananco’yu siyasi baskılar nedeniyle kurduğunu söylediği kaydedildi. Ancak mahkemenin ‘Uzan’ın siyasi baskı’ iddiasını gerçekçi bulmadığı bildirildi. Uzan’ın da siyasi baskı gördüğünü belgelemek için, böyle bir yola başvurduğu kaydedildi. ÇEAŞ ve Kepez hisselerinin kendisine ait olduğunu öne sürerek 10.1 milyar dolarlık tahkim davası açan Güney Kıbrıs merkezli Libananco davası kasımın ilk haftasında görülecek. Bu arada Uzan’ın sığınma talebi partisinde rahatsızlığa nede oldu. Genç Partililer’in kullandığı internet sitelerinde “Fransa’da da döner dağıtacak mısınız, oyumuzu Fransa’da mı kullanacağız” şeklinde yorumlar yazıldı.

Savcı inceleme başlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Uzan’ın Fransa’ya ‘siyasi sığınma talebinde’ bulanmasıyla ilgili inceleme başlattı. Savcılık, Uzan’ın avukatı Şaylan Çığgın tarafından ‘müvekkiline Fransa’nın siyasi sığınma hakkı verdiği açıklamasını ihbar kabul etti. İnceleme sonucuna göre, Uzan’ın yurt dışına çıkıp çıkmadığının tespiti, çıktıysa da prosedürün nasıl işleyeceğinin araştırıldığı öğrenildi. Uzan hakkında İstanbul 8. Ağır Ceza’da biri ‘özel banka parasını zimmete geçirmek’, diğeri de ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından olmak üzere iki ayrı davada yurt dışına çıkış yasağı var.

Aldığı tek siyasi ceza ‘5 kitap okuma cezası’

• Siyasi baskılar nedeniyle Fransa’dan sığınma isteyen Cem Uzan hakkında Türkiye’de siyasi nedenlerle açılmış tek bir dava yok. Uzan’ın hakkında açılan tek siyasi dava, meşhur Bursa mitinginde Başbakan Erdoğan’a yönelik hakaretlerinden dolayı açıldı. Uzan bu hakaretlerle ilgili olarak da 5 kitap okuma cezası aldı.

- Uzan’ın, hakkında şu ana kadar verilmiş iki hapis cezası kararı bulunuyor. Söz konusu kararlarından ilkini evinin bahçesinde bulunan kontörlerle ilgili verilen 3,5 yıl hapis cezası, ikincisini de, Orman Kanunu’na muhalefetten dolayı verilen bir yıl 8 ay hapis cezası oluşturuyor. Her iki cezayla ilgili temyiz süreci de devam ediyor.

• Uzan hakkında açılan diğer davalar ise, TMSF, Enerji Bakanlığı ve SPK gibi kamu kuruluşlarının Uzan Grubu şirketleriyle ilgili yaptığı inceleme sonucunda hazırlanan, “mali sorumluluk ve ceza davalarından” oluşuyor. Örneğin, ÇEAŞ ve Kepez’in kaynaklarını partisine aktarmak, Telsim şirketinin kaynaklarını usulsüz olarak kullanmak, İmarbank’ın kaynaklarını özel harcamalarında kullanmak gibi konularda açılan davalardan oluşuyor.

FRANSA DIŞİŞLERİ

Eylülde başvurdu inceleme sürüyor

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Cem Uzan’ın sığınma talebine ilişkin tartışmalara açıklık getirdi. Bakanlık sözcüsü, yaptığı açıklamada Uzan’ın, Fransa’da siyasi sığınmacı olmak için eylülde başvuruda bulunduğunu bildirdi. Fransız Dışişleri, Cem Uzan dosyasının “normal prosedüre göre”  inceleneceğini bildirdi. Uzan’ın avukatı önceki akşam yaptığı açıklamada Fransa’nın Uzan’a siyasi sığınma hakkı tanıdığını duyurmuştu.

Prosedür nasıl işliyor?

Uzan’ın avukatının, Fransa’nın verdiğini iddia ettiği sığınma hakkının geçici mi sürekli mi olduğuna dair bilgi vermemesi dikkat çekiyor. Herhangi bir kişi siyasi sığınma talep edebiliyor. Bunun için, Geçici Oturma Müsaadesi (APS) ve iltica dosyası talebinde bulunmak yeterli. APS, çoğunlukla veriliyor. İlgili kişinin, sonra form doldurarak Mülteci ve Vatansızları Koruma Ofisi’ne (Ofpra) başvuru yapması gerekiyor. Ofpra, üç aylık geçici oturma izni veriyor. Bir kişinin iltica başvurusunda bulunabilmesi için, ülkesinde dini, ırkı ve milliyeti ve düşüncelerinden dolayı cezalandırılması ve ölüm cezası ve işkence gibi ağır cezalara çarptırılmış olması gerekiyor. Konuyu değerlendiren Türk kaynaklar, Uzan’a bu şartlarda iltica hakkı verilmesini mümkün görmüyor.

Fransa’yı İsviçre’ye yakın diye tercih etti

Cem Uzan’ın, siyasi sığınma talebinde Fransa’yı tercih etmesindeki bir başka nedeninin Fransa’nın İsviçre’ye yakın olmasının etkili olduğu belirtiliyor. Uzan’ın hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı nedeniyle İsviçre’de bulunan gizli hesaplarıyla ilgili işlem yapamadığı, gizli hesapları için Fransa’yı kullanmayı planladığı iddia edildi. Uzan’ın bir süre önce İsviçre’deki bir bankada 30 milyon dolarının olduğu belirlenmiş, TMSF bu parayı getirmek için girişim başlatmıştı. Ancak Uzan’ın halen hangi bankada ne kadar parası olduğu bilinmiyor.

CEM UZAN'I KAÇIRAN KRTİK RAPOR

Sabah gazetesinin manşetten verdiği habere göre Uzan'ın kaçışının altında 12-45 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın son bilirkişi raporunda ağır suçlamalar olduğunu öğrenince, kaçarak Fransa'ya sığındı...

Genç Parti lideri Cem Uzan, "resmi ve özel evrakta sahtecilik ve çete oluşturmaktan" yargılandığı davayla ilgili raporun içeriğinden haberdar olunca Türkiye'yi terk etti. Raporda ağır suçlamalar yöneltilen Cem Uzan, Fransa'dan siyasi sığınma istedi
 
Siyasi sığınmacı olarak Fransa'ya yerleştiği ortaya çıkan Cem Uzan, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'resmi ve özel evrakta sahtecilik ve cürüm işlemek için çete oluşturmak suçlamasıyla 2005'te bu yana yargılanıyor. Davada, 34 sanıkla birlikte yargılanan Cem Uzan'ın, 5 kişilik heyetin hazırladığı bilirkişi raporunu haber alınca yurtdışına kaçtığı iddia edildi. Cem Uzan'ı yakan bilirkişi raporu, aynı zamanda emekli banka müdürü olan avukatlar Mehmet Aydın ve Cavit Gedik ile emekli ceza hâkimi, Serdar Karabıyık, emekli banka müdürü Mehmet Nazmi Haliloğlu ve Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Naim Ardor tarafından hazırlandı. Bilirkişi heyeti, 2005'te İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan 2005/123 numaralı dava dosyası ile 5 çuval içinde 50 klasör ve 2 özel dosyayı inceledi. Heyetin 4 Eylül 2009'da tamamladığı rapor, 28 Eylül günü mahkemeye sunuldu.

CUİ BONO İLKESİ

Bilirkişi heyetinin raporunda, Cem Uzan'ın, bugüne kadar işlenen suçlarla bağlantısı, "Cui Bono" ilkesine dayandırılarak kuruldu. Bilirkişi bu bağlantıyı şöyle anlattı: "Cui Bono, kelime anlamıyla, 'kimin yararına' veya 'kim yararlanıyor' diye çevrilebilir. Yani eylemden kimin fayda göreceği esastır. Uzan ailesine mensup sanıklarca yapıldığı iddia edilen usulsüz işlemler sonucu, temel amacın, kaybedilen mal varlığını geri almak olduğu, bunun için yasalara aykırı yöntemler kullanıldığı, bu yüzden kamu davası açıldığı görülmüştür. Bu da Cui Bono ilkesinin doğal sonucudur."

BEYAZ YAKA SUÇLARI
'Uzan soyadlı sanıklar' vurgusu yapılan raporda, eylemlerin 'beyaz yaka' diye tanımlanan suçlar kapsamına girdiği anlatıldı ve şöyle denildi: "Bu tip suçlarda, sanıklar genellikle yüksek eğitim sahibi, toplum içinde önemli kişilerdir. O eyleme mahsus alanda, uzmanlık gerektiren ve belli bir topluluğun içinde çalışması gereken türdedir. İddianameye konu davada ise sanıkların sürekli olarak birbirleriyle iletişim halinde oldukları, Kemal Uzan'a günlük olarak rapor verdikleri, usulsüz hisse senedi çıkarılması, karar defterine alınması gibi yöntemlerle organize bir yapı içine girdikleri, Uzan soyadlı sanıkların da şirketlerini ve mallarını geri almak için yurtdışında işlem yaptıkları anlaşılmıştır. Cui Bono ilkesi ve deliller birlikte nazara alındığında, Uzan ailesine ait şirketlerin kontrolünü, yasal olmayan yollarla tekrar ele geçirmek amacıyla örgütlenme içine girdikleri kanaati oluşmaktadır."

İADE YOK

TMSF avukatları, 9 Ekim 2009'da İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, Cem Uzan'ın kaçabileceğini, ifade vermediği davaların duruşmasına zorla getirilmesi, hakkında 'kaçak' kararı verilmesi talebinde bulundu. Bu talebi değerlendiren mahkeme, 'delil durumunu dikkate alarak', Cem Cengiz Uzan hakkında 'kaçaklık' kararı verilmesi ve mallarına el konması taleplerinin reddine karar verdi. Uluslararası anlaşmalar gereği, hakkında 'kaçaklık' kararı bulunmayan bir kişi hakkında kırmızı bülten çıkarılamıyor, ayrıca bu kişinin başka ülkelere sığınma hakkı da engellenemiyor. Mahkeme 9 Ekim günü Cem Uzan hakkında 'kaçaklık' kararı ve gıyabi tutuklama kararı verseydi, Cem Uzan hakkında kırmızı bülten ve iade şansı olacaktı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler