YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarai Sierra cinayetinde flaş gelişme!
ABD'li kadın turist Sarai Sierra'yı öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan 'Laz Ziya' lakaplı Ziya Tasalı hakkında ikinci kez akıl hastalığı ve zayıflığı saptanamadığı, cezai sorumluluğunun tam olduğu yönünde rapor verildi.
Sarai Sierra cinayetinde flaş gelişme!
16 Şubat 2014 / 19:15 Güncelleme: 16 Şubat 2014 / 19:19

Tasalı hakkında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen ilk raporda da "Ziya Tasalı'da akıl hastalığı ve zayıflığı saptanamadığı, cezai sorumluluğunun tam olduğu" belirtilmişti.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "nitelikli cinsel saldırı" ve "kişinin ölmesinden yararlanarak hırsızlık" suçlarından da 19 yıla kadar hapis cezası istenen sanık Ziya Tasalı'nın cezai sorumluluğunun bulunup bulunmadığına ilişkin kesin rapor alınması için 16 Ocak 2014 tarihinde Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine ve sanığın suç tarihi itibari ile ve halen işlediği iddia edilen suçlara ilişkin herhangi bir akıl hastalığını veya zayıflığının bulunup bulunmadığına ilişkin rapor düzenlenmesini karar verilmesine hükmetmişti.

5 Doktorun imzası

Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde hazırlanan 9 sayfalık kararda, Adli Tıp Uzmanı Dr. F. Nuray Cansunar, Adli Tıp Uzmanı Doç. Dr. Süheyla Aliustaoğlu, Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Feray Savrun, Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Numan Konuk ve Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. H. Murat Emül'ün imzası bulunuyor.

Cezai sorumluluğu tam

Kararda, Tasalı'nın 31 Ocak tarihinde muayenesinin yapıldığı belirtildi. Kararın tartışma ve sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi: “Elde edilen bilgi ve bulguların yorumlanması sonucunda cezai sorumluluğunu müessir ve kişide şuur ve harekat serbestisini ortadan kaldıracak veya azaltacak mahiyet ve derecede herhangi bir akıl hastalığı ve zeka geriliği saptanmadı. Adli dosya tetkikinde sanığın suçu işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme ve bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini ortadan kaldıracak boyutta bir akli arızanın içinde olduğuna delalet edecek herhangi bir tıbbi bulguya rastlanmadı.Bu duruma göre Ziya Tasalı'nın 2 Şubat 2013 tarihinde sanığı bulunduğu suça karşı cezai sorumluluğu tam olduğu oy birliğiyle mütalaa olunur."

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hazırlanıp 9 Ocak'ta 2014 tarihinde mahkemeye gönderilen raporda "Ziya Tasalı'da akıl hastalığı ve zayıflığı saptanamadığı, cezai sorumluluğunun tam olduğu" belirtilmişti. Ziya Tasalı 11Nisan'da tekrar hakim karşısına çıkacak.

 

DHA

23:29
 // GERÇEK KATİL KİM?
Bırakın laz maz Ziya'yı. Bu olay öyle basit ve münferid bir olay gibi görünmüyor. Bu kadın bir yerlerden, eylem planları içeren bir dosya getirdi. Dhkp c veya paralel yapı ile bir bağlantısı çıkar ise, hiç şaşırmayacağım. Bu kadın ülkemize geldiğinden beri, radikal eylemler oldu. Geliş zamanı da, tam bir ilginçlik silsilesi ('manidar' kelimesinden nefret ederim). Bu kadın adeta bir karakutu. Örtbas edilen şeyler var. Bu laz Ziya; 50 senedir yemediği haltı, şimdi mi yiyecek. Pehh!...
16 Şubat 2014 23:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler