YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarai Sierra cinayetinde flaş gelişme
Sarai Sierra cinayetinde flaş gelişme
02 Temmuz 2013 15:03
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan, ABD'li Sarai Sierra'nın ölümüne ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. İddianamede, Sierra'nın katil zanlısı olduğu iddia edilen Ziya T. hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ile 14 yıla kadar hapis cezası isteni

Hazırlanan iddianamede tek şüpheli olarak yer alan Ziya T.'nin "nitelikli adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "cinsel saldırı" suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar, "nitelikli hırsızlık" suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Şüphelinin yakalanma sürecinin anlatıldığı iddianamede, Ziya T.'nin savcılıkta verdiği iki sayfalık ifadesine yer verildi. İddianamede, cinayeti işlendiği öne sürülen surlarda tiner kullandığını söylediği ifade edilen şüpheli Ziya T.'nin, bu sırada Sierra'yı surların orada gördüğünü ve öpmek istediğini, ancak Sierra'nın direnmesi üzerine kafasına taşla vurarak öldürdüğünü anlattığı belirtildi.

Şüpheli Ziya T.'nin cinayetin ardından 8-9 gün o bölgede yaşadığını, hatta polislerin cesedi bulduğu sırada olay yerine 200-300 metre yakınında olduğunu söylediği ifade edilen iddianamede, Ziya T.'nin adının basında yer alması üzerine kaçak yollarlar Suriye'ye gittiğini ve orada muhaliflerle birlikte çatıştığını anlattığı kaydedildi.

Adli Tıp Kurumu'nun raporuna da yer verilen iddianamede, Sierra'nın anal bölgesi, göğüs ve boyun bölgesinde şüpheli Ziya T.'ye ilişkin vücut doku örneklerinin de bulunduğu belirtildi.

Türkiye'ye gelen Sarai Sierra'nın ceseti, 2 Şubat 2013 tarihinde İstanbul Sarayburnu'daki surlarda bulunmuştu. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında cinayet zanlısı olarak Ziya T. tutuklanmıştı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler