YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sansürlenen anket doğru çıktı
Referandum sonuçları halkın nabzını tutan araştırma şirketlerini hüsrana uğrattı. Biri hariç...Doğan Grubu tarafından sansürlenen, seçimlerde çıkacak sonucu doğru tahmin eden Tarhan Erdem'in KONDA araştırma şirketi...
Sansürlenen anket doğru çıktı
13 Eylül 2010 / 10:32 Güncelleme: 13 Eylül 2010 / 11:58

Referandum öncesinde halkın nabzını tutan araştırmacıların büyük bölümü sınıfta kaldı. En iyi tahmini hemen hemen her seçimde sonuçları önceden bilerek adından sözettiren, son anketini Doğan Grubu'nun sansürü nedeniyle köşesinde yayınlayamayan Tarhan Erdem yaptı.

Tarihi referandumun sonuçları, siyasileri ve kamuoyunu yönlendiren araştırma şirketlerini hüsrana uğrattı. Sonuçlar, anketleri genelde Doğan Grubu gazetelerinde ve Akşam'da yayınlanan Adil Gür'ün de aralarında bulunduğu araştırmacıların halkın nabzını iyi tutamadığını gösterdi. Referanduma en yakın tahmini ise birçok genel ve yerel seçimde çıkacak sonucu önceden bilen Tarhan Erdem'in KONDA Şirketi yaptı. Erdem, Milliyet'teki köşesinde yayınlanmasına izin verilmeyen son araştırmasında 'evet' oylarını % 56,8 hayır oylarını ise % 43,2 olarak tahmin etmişti. Dün sandıkların yüzde 95'inin açıldığı saatlerde 'evet' yüzde 58 'hayır' ise yüzde 42'ydi.

Referandum sonuçlarını en doğru tahmin eden şirket Radikal Gazetesi yazarı Tarhan Erdem'in Konda araştırma şirketi oldu ancak Radikal gazetesi o anketi yayınlamamıştı. bugün ise ilk sayfasından, yayınlamadığı anket için kendi yazarına methiyeler düzdü.

O anketi Radikal gazetesi yayınlamamıştı ama Yeni Şafak gazetesi manşetten duyurmuş Radikal'in anketi yayınlamadığını da vurgulamıştı.

Medya kulislerinde, Erdem’in yazısının son anda patronlardan gelen talimatla gazeteden çıkartıldığı iddiaları ortaya atılırken, referandum sonuçlarının açıklanması Radikal'e çark ettirdi...

Seçim öncesi yüzde 56 "evet"i yayımlamaktan imtina eden gazete, seçim sonrası Tarhan Erdem'e methiyeler düzdü...

Bugünkü ilk sayfasında "erdem'in başarısı" başlığını kullanan gazete, haberin detayında ise "tahminlerin galibinin konda" oldağunu söyleyerek adeta günah çıkarttı...

ADİL GÜR'ÜN TAHMİNİ 7 PUAN SAPTI

Adil Gür'ün araştırma şirketi A&G, anayasa değişikliğinin Meclis gündemine gelmesinden bu yana 6 kez referandum anketi yaptı. Adil Gür, beşinci araştırmasında 'evet'i yüzde 50.7, 'hayır'ı ise yüzde 49.3 olarak tahmin etti. Gür, 28-30 Ağustos tarihleri arasındaki yaptığı son araştırmada ise 'evet'i yüzde 51, 'hayır'ı ise yüzde 49 olarak açıkladı. Araştırmaları genelde Doğan Grubu gazeteleri ile Akşam gazetesinde yayınlanan Gür'ün tahmini, referandum sonucunun (yüzde 58) 7 puan altında kaldı.

ANDY-AR SINIFTA KALDI

Referandumla ilgili isabetsiz tahmin yapan araştırma şirketlerinden biri de ANDY-AR oldu. Şirketin anketinde anayasa değişikliğine 'evet' diyenlerin oranı 48,4, 'hayır' diyenlerin oranı ise yüzde 41,1'di. 10,1 olarak tespit edilen kararsızlar dağıtıldığında bile anket, sandıktan çıkan sonucun çok uzağında bir tahmini ortaya koydu.

KONDA SADECE BİNDE 8 YANILDI

Genel ve yerel seçimlerde yaptığı isabetli tahminlerle adından sözettiren Tarhan Erdem'in başında bulunduğu KONDA Araştırma Şirketi'nin 4-5 Eylül'de yaptığı anketin sonuçları ise referandum sonuçlarıyla neredeyse örtüştü. Referanduma bir hafta kala yapılan anket, evet oylarının 3 puan arttığını 'hayır' oylarıının ise azaldığını ortaya koymuştu. Erdem'in Milliyet gazetesindeki köşesinde yayınlanmasına izin vermediği araştırmanın sonuçlarına göre, Haziran ayında yüzde 53,3 oranında görünen 'evet' oyları her ay artarak Eylül'de yüzde 56,8'e yükselirken aynı süreçte 'hayır' oyları 46,7?den 43,2?ye düştü. Eerdem'in evet tahmini sandıktan çıkan oranının (yüzde 58) yüzde 0,8 puan gerisinde kaldı.

GENAR YAKLAŞTI AMA

GENAR, KONSENSUS ve POLMARK'ın tahminleri ise referandum sonuçlarına yaklaştı. GENAR Eylül başında yaptığı son anketinde 'evet' oylarını yüzde 53.8, 'hayır' oylarını ise ise yüzde 46.2 olarak tahmin etti. Ankette katılım oranı da yüzde yüzde 88 olarak çıktı. GENAR'ın tahmini, sandıktan çıkan 'evet' oranının yaklaşık 4 puan gerisinde kaldı. Şirket, katılım oranını (yüzde 77) ise 11 puanlık sapma ile tahmin edebildi.

POLMARK İKİ PUAN YANILDI

KONSENSUS'un son anketi ise GENAR'a göre sonuçlara daha yakın oldu. Şirket son anketinde evet oranının yüzde 55.2 olarak tahmin etti. POLMARK ise son anketiyle halkın nabzını en iyi tutan şirketlerden olduğunu gösterdi. Şirket son araştırmasında evet oranını refarandum sonuçlarından sadece 2 puan düşük tahmin etti.

SONAR döküldü

Tahminleri referandum sonuçlarının yakınından bile geçmeyen araştırma şirketlerinden biri de SONAR oldu. Medyaya "Evet ve hayır oyları başa başa' şeklinde yansıyan şirketin son anketini, vatandaşın tercihinden 8 puan gerisinde kaldı. Ankette referandumda 'hayır' oyu kullanacak seçmenin oranı yüzde 50.87, 'evet' diyecek olanlar ise yüzde 49.13 olarak tahmin edildi. (Yeni Şafak)
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler