YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şans oyunları için ilk imza atıldı
Şans oyunları için ilk imza atıldı
23 Nisan 2013 12:00
Milli Piyango'ya ait şans oyunlarının özelleştirilmesi sürecine yardımcı olmak üzere Pglobal şirketi ile sözleşme imzalandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), şans oyunlarının özelleştirilmesine ilişkin çalışmaları hızlandırdı. Bu kapsamda danışmanlık hizmeti alımı için Pglobal Küresel Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. ile sözleşme imzalandı. İkincil mevzuat, ihale dokümanları ve değer tespitine yönelik çalışmaların tamamlanmasının ardından, 2013'ün 2. çeyreğinde ihale ilanına çıkılması hedefleniyor.

İlk ihale iptal edilmişti

Şans oyunlarının lisans verilmesi suretiyle özelleştirilmesine ilişkin ilk ihale, 7 Mayıs 2009'da yapıldı ancak teklif sahiplerinin açık artırmada fiyatlarını yükseltmemeleri sonucunda iptal edildi.

Bu tarihten sonra, şans oyunlarının lisans verilerek özelleştirilmesi yönteminin yanı sıra, idarenin kısa vadede şans oyunlarının işletimine yönelik ihtiyaç duyabileceği teknolojik altyapının karşılanması amacıyla şans oyunlarının düzenlenmesi ve bu kapsamdaki iş ve hizmetlerin tüzel kişilere yaptırılabilmesine de imkan tanıyan yasal düzenleme gerçekleştirildi.

Özelleştirme çalışmalarına 2012 sonunda yeniden başlandı. Bu kapsamda, lisansın ne şekilde özelleştirileceğine dair usul ve esaslar Bakanlar Kurulu tarafından belirlendi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Milli Piyango İdaresi, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı temsilcilerinden oluşan Değerleme ve İhale Komisyonu göreve başladı. Komisyonun kararı doğrultusunda, değerleme ve ihale çalışmalarına yardımcı olması amacıyla danışman görevlendirilmesi için 16 Ocak'ta ilana çıkıldı.

Hasılattan pay verilecek

Karşılığı nakit olmak üzere şans oyunlarını planlama, tertip etme ve çekiliş düzenleme hakkı Milli Piyango İdaresine ait olan lisans, 10 yıllık dönem için yeni bir operatöre/lisans sahibine, elde edilecek hasılattan belli oranda pay verilmesi suretiyle devredilecek.

Bu oran, her yıl için hasılatın yüzde 25'i, ayrıca şans oyunları satış gelirleri dışında elde edilecek diğer gelirlerin de yüzde 28'i şeklinde olacak. Bu dönem süresince de Milli Piyango İdaresi denetleme ve düzenleme görevini yürütecek.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler