YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şanlıurfa'da domuz gribi şüphesi
Şanlıurfa'da domuz gribi şüphesi
23 Ekim 2009 12:20
Ankara, İstanbul, Diyarbakır derken şimdi de Şanlıurfa'da domuz gribi şüphesiyle bir öğrenci karantina alındı...

Şanlıurfa'da iki üniversiteli öğrencide domuz gribi şüphesi ile karantina altına alındı. Öğrenciler geldikleri hastanede kan alındıktan sonra yüzleri maskeli olarak evlerine gönderildi.

Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Domuz Gribi Komisyon Başkanı Yardımcı Doç. Dr. Süda Tekin Koruk'un, dün bir konferansta "Diyarbakır'dan gelen bir gribal enfeksiyonu olduğunu düşündüğümüz hastadan birkaç numune örnekleri alıp Ankara'ya gönderdik. Olası bir vakada yada birkaç vaka olabilir" açıklamasının ardından Diyarbakır'dan gelen ve Urfa'da eğitim gören iki üniversiteli öğrencide domuz gribi şüphesi görüldü.

Diyarbakır'da bulunan ve dün eğitim ve öğretim gördüğü Şanlıurfa'ya gelen öğrencilerden birisi kaldığı özel bir yurtta ateşlenince yurt arkadaşları tarafından "sende domuz gribi var" diyerek öğrencinin evden gitmesini istediler. İsmi açıklanmayan öğrenci daha sonra başka bir arkadaşı tarafından bugün sabah saat 07.00 sıralarında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürülerek karantina altına alındı. Öğrencide yapılan kan tahlili sonrasında domuz gribi tanısı şüphesi ile ikinci bir kan örneği Ankara'ya gönderildi. İlaç tedavisi yapılarak ateşi düşürülen öğrenciye maske takılırken, yanında refakatçi olarak gelen diğer öğrencide de aynı şüphe ortaya çıktı. Her iki öğrenciye yapılan tetkikler sonrasında takılan maske ile evlerine gönderildi.

Bu arada, evlerine giden öğrenciler gazetecilere, "Hastanede domuz grubu şüphesi görüldü. Kan alındı ve Ankara'ya gönderildi" dediler.

Öte yandan, Şanlıurfa'da dün de iki İlköğretim öğrencisinde domuz gribi şüphesi görülmüş ve alınan kanlar Ankara'ya gönderilmişti. Türkiye'nin Ankara, Diyarbakır ve Batman'dan sonra Şanlıurfa'da ilk kez üniversite öğrencilerinde domuz gribi şüphesi olması dikkat çekti.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler