YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanıklar 12 yıla kadar hapis cezalarına çarptırıld
Sanıklar 12 yıla kadar hapis cezalarına çarptırıld
Sanıklar 12 yıla kadar hapis cezalarına çarptırıld
10 Haziran 2008 / 14:31 Güncelleme: 10 Haziran 2008 / 00:00

''Halk Bankasından usulsüz kredi verilmesi'' davasında yargılanan Yahya Murat Demirel'in de aralarında bulunduğu 5 sanık, haklarında daha önce verilen beraat kararlarının Yargıtayca bozulması üzerine yapılan yargılamada ''zimmet'' suçundan, 9 yıl 4 ay 15 gün ile 12 yıl 6 ay arasında hapis cezalarına çarptırıldı.


İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada sanıkları avukatları temsil etti. Yahya Murat Demirel'in avukatı Zeki Kılınçlar'ın, aralarında fiili irtibat bulunduğu gerekçesiyle İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava dosyasının, bu dosyayla birleştirilmesi talebi reddedildi.


Demirel'in diğer avukatı Dilek Helvacıoğlu, zaman aşımı süresinin kredinin tahsis edildiği tarihten başladığını ve somut olayda en son kredinin tahsis edildiği tarihin 24 Haziran 1997 olduğunu bildirerek, iddianamede iddia edilen ''dolandırıcılık'' suçunun zaman aşımının dolduğunu ifade etti.


İşte karar...
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, ''zimmet'' suçundan, haksız menfaatin miktarı da göz önüne alınarak, sanıklardan Yahya Murat Demirel, Hüsnü Barbaros Olcay ve Gökalp Baştürk'ü yasal artırım ve indirim maddelerini de uygulayarak, 12 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Şaban Ayhan Tatlıgil ve Emine Mehtap Ceylan'ı da 9 yıl 4 ay 15'er gün hapse mahkum etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler