YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şandır'dan Erdoğan'ı kızdıracak sözler
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın Anayasa Değişikliği ile ilgili sözleri Başbakan Erdoğan'ı kızdıracak türden. Çünkü Şandır, Anayasa değişikliği konusunda hükümeti samimi bulmadığını söyledi...
Şandır'dan Erdoğan'ı kızdıracak sözler
20 Mart 2010 / 15:27 Güncelleme: 20 Mart 2010 / 15:27

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Anayasa değişikliği konusunda hükümeti samimi, ciddi bulmuyoruz'' dedi.

Şandır, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu'yu ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ''hükümetin hazırladığı anayasa değişiklik teklifinin henüz kendilerine ulaşmadığını ve içeriğinde ne olduğunu bilmediklerini'' söyledi.

''Yargı reformu'' adı altında yapılacağı yönündeki haberleri gazetelerden öğrendiklerini belirten Şandır, MHP olarak kendilerine gelen herhangi bir anayasa değişikliği teklifi bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Anayasa değişikliği konusunda hükümeti samimi ve ciddi bulmuyoruz. Hangi sebeple anayasa değişiklik teklifi yaptıklarını toplum adına soruyoruz. Acaba, AK Parti hükümeti başlattığı bu PKK açılımı gereği anayasa değişikliği yapmak mı istiyor? Bu anayasa değişikliğini acaba yargıyla olan kavgasında elini güçlendirmek için mi yapmaktadır? Ya da AK Parti hükümeti bundan sonraki dönemde Yüce Divanda yargılanmasına tedbir mi geliştirmekte. Topluma bunları açıklamak mecburiyetindeler.''

MHP olarak, topluma bir anayasa değişikliği yapılması ve 1982 Anayasası'nın günümüzün şartlarına uydurulması gerektiğini ısrarla söylediklerini ifade eden Şandır, ''Eğer hükümet samimi ve ciddiyse önce Anayasa'nın 83. maddesini, yani dokunulmazlıkları sınırlayacak değişiklikleri yapmalıdır'' dedi.

SİLİFKE

Şandır, Mersin'in Silifke ilçesinin Atayurt beldesinde, geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren MHP Uzuncaburç Belde Başkanı Ali Karaca'nın mevlidine katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, ''Geçici 15. maddenin kaldırılmasından sonra yargılanmada zaman aşımı olur mu?'' sorusunu yanıtlayan Şandır, ''Bu hukuki bir tartışmadır. MHP olarak geriye dönük bir tartışmanın içerisine girmek istemiyoruz. 12 Eylül ihtilalinin en mağduru Türk milliyetçileridir, ülkücülerdir ve MHP yöneticileridir. Biz hakkımızı 12 Eylül ihtilalini yapanlara helal etmiyoruz ama 12 Eylül'ü yapanlardan bir hesap soracağız diye bu milletin huzurunun kaçırılmasını da istemiyoruz. Onun için bu tartışmalar bir hukuk tartışmalarıdır. Zaman aşımına girip girmediğine hukuk karar verecektir'' dedi.

Şandır, ''Ermenilerin sınır dışı edilmesi'' konusuna da değinerek, şunları kaydetti:

''Sayın Başbakan kendini tribündeki seyirci zannediyor. Eğer Türkiye'de kaçak işçi çalışıyorsa bunların belirlenip kayıt altına alınması zorunluluğu Sayın Başbakan'ın görevidir. Türkiye'de 100 bin kaçak Ermeni işçisinin olduğunu söylemek Sayın Başbakan'ın görevini yapmadığının ifadesidir. Başbakan kendisi hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Yargının harekete geçmesi lazım.''

Şandır, ''Başbakan'ın, dün 6-7 Eylülde ve sonrasında Türkiye'yi terk edenlerle ilgili çok ağır laflar söylediğini'' savunarak, ''Sayın Başbakan, Türkiye Cumhuriyeti devletini suçlamıştır. 'Faşizan devlet' diye suçlamıştır ve şimdi kendisi de aynı şeyi yapmaya çalışıyor. Yeni bir 6-7 Eylül mü yaratmaya çalışıyor? Bunu da açıklaması lazım'' diye konuştu.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler