YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sancılı Köşk seçimleri geride kaldı
Sancılı Köşk seçimleri geride kaldı
19 Nisan 2014 20:00
Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri şimdiye kadar hep sancılı yaşandı. Ancak artık Çankaya’ya çıkacak kişiyi halk belirleyecek. Peki geçmişte neler oldu?

Akşam tarafından derlenen habere göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin son grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin her seferinde sancılı geçtiğine dikkat çekerek, "Bu sancılı seçimleri sona erdirmek için cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini sağladık. Geçmişte olduğu gibi bugün de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin krize dönüştürülmesine, Türkiye'ye, millete bedeller ödettirilmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi. Türkiye’nin son 55 yılında cumhurbaşkanlığı seçimleri genellikle sancılı süreçlerle gerçekleşti. İşte krize dönüşen cumhurbaşkanlığı seçimleri:

Son seçimde 367 garabeti

Abdullah Gül’ün TBMM tarafından seçilmemesi için Sabih Kanadoğlu tarafından ortaya atılan “Oylama için TBMM’de 367 kişi bulunmalı” iddiası kabul gördü. Muhalefet, Meclis’e gitmeyince Gül seçilemedi. Aynı gece TSK’nın internet sitesine irtica faaliyetleriyle ilgili bir metin konuldu. Bunun üzerine erken seçim kararı alındı. Meclis'te, 367 sorunu MHP’nin Genel Kurula girmesiyle aşıldı ve Gül seçildi. 2000 yılında Süleyman Demirel’in görev süresinin bitmesi nedeniyle aday bulma konusunda sıkıntı yaşandı. DSP-MHP-ANAP hükümeti ortak siyasi bir aday bulma konusunda sıkıntı yaşadı. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer, aday gösterildi ve Cumhurbaşkanı seçildi.

Demirel vefatla geldi

Süleyman Demirel de 1993'te Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın görevi sırasında vefat etmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı seçildi. Özal’ın ölümüyle yaşanan kaotik ortam, Başbakan olan Demirel’in aday gösterilmesiyle sorun çözüldü.

1960 Darbesi sonrasında

1960 darbesinden sonra Celal Bayar, cumhurbaşkanlığından düşürülüp yerine Cemal Gürsel seçtirilmişti. Ayrıca 1973 Cumhurbaşkanlığı seçimleri de 12 Mart muhtırasının hemen ardından ve onun gölgesinde yapıldı. Zaten Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen önce muhtıra, sanal muhtıra, darbe ve girişimlerinin yapılması Türkiye’de bir gelenek haline geldi. Ancak bu yıl Türkiye daha normal bir şekilde adayların belirlenme sürecini yaşayacak. Ve ardından da ilk kez halk sandığa giderek Çankaya Köşkü’nün yeni konuğunu 5 yıllığına seçecek.

10 Ağustos'ta ilk tur

Bu yıl ilk kez halkın seçeceği Cumhurbaşkanlığı seçimi 10 Ağustos’ta yapılacak. Seçimde salt çoğunluk şartı aranacak. Yani geçerli oyların yüzde 50’den bir oy fazla alan seçimi kazanacak. Bu orana ulaşılmazsa en çok oy alan iki aday ikinci turada yarışacak. En çok oyu alan 5 yıllığına Cumhurbaşkanı olacak.

1980'deki seçim ilk darbe seçimi

1980 yılındaki yoğun terör olaylarına rağmen yaşanan bir başka sıkıntı da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin TBMM’de yapılan onlarca tura rağmen sonuçlanmamasıydı. 12 Mart muhtıracısı olarak anılan Muhsin Batur ile 12 Mart işkencecisi olarak bilinen Faik Türün’ün aday olmasına rağmen yeterli oy alınamamıştı. Cumhurbaşkanı seçilemeden de 12 Eylül darbesi yapıldı. Darbeden sonra 1982’de yeni anayasanın oylanması ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri birleştirildi. Seçimlerde aday sıkıntısı olmadı. Çünkü darbeci Kenan Evren tek aday olarak katıldı. Seçimde şeffaf zarflar kullanıldı. Vatandaşlar mecburen Evren’e oy verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler