YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sancar, Ülkü Ocakları mensubu muydu?
Yeniçağ gazetesi yazarı Arslan Tekin, Nobel Kimya ödülünü alan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın gençlik yıllarında Ülkü Ocakları mensubu olduğunu iddia etti. Tekin, Sancar'ın ülkücü hareket içerisindeyken çekilmiş bir fotoğrafını da yayınladı.
Sancar, Ülkü Ocakları mensubu muydu?
17 Aralık 2015 / 18:53 Güncelleme: 18 Aralık 2015 / 07:44

Geçtiğimiz günlerde NOBEL Kimya ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın gençlik yıllarına ilişkin bir yazı kaleme alan Yeniçağ gazetesi yazarı Arslan Tekin, Sancar'ın gençlik yıllarında Ülkü Ocakları mensubu olduğunu iddia etti. Tekin, Aziz Sancar’ın ülkücü hareket içerisindeyken çekilmiş bir fotoğrafını da yayınladı.

Yazısında, “Koca Reis Fahri Uzun kitabını karıştırıyorum. Kitabı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu hazırlamış. Son sayfalara fotoğraflar koymuş” diyen Tekin, Sancar’dan şu şekilde bahsetti:

“Yukarıda kitaptan aldığım fotoğrafta bütün dünyanın tanıdığı, Türkiye'nin medar-ı iftiharı bir kişi de yer alıyor. Tanıdınız mı? Fotoğraf 1972 yılında çekilmiş. Fotoğraftakiler, İstanbul'da Ülkücü Hareket'in önde gelenleri. Belki benzetmişsinizdir... Fotoğraflardaki gözlüklü Aziz Sancar'dır. Kim bilebilirdi, Mardin Savur'dan çıkacak, İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirecek, bu dönemde faal olarak önce Türkçüler Derneği'nde, Sonra Ülkü Ocakları Birliği'nde çalışacak?”

“BEŞİKTAŞ ÜLKÜ OCAKLARI'NIN ÖNDE GELENLERİ”

Arslan Tekin, Sancar’ın yer aldığı fotoğrafa ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

“Fotoğraftaki isimler o dönem Beşiktaş Ülkü Ocakları'nın önde gelenleri... Çoğu Yıldız Teknik Üniversitesi'nde okuyor ve yine çoğu aynı evi paylaşıyor. Fotoğrafta Sancar soyadlı bir kişi daha var: Hasan Sancar. Hasan Sancar, Aziz Sancar'ın küçüğü ve mühendislik okuyor. Fotoğraftakiler (Ayaktakiler): Yavuz Işık, Hasan Sancar, Tuncay Kozanlı. (Oturanlar) Fahri Uzun, Aziz Sancar, Hamdi Uzun.”

“AMERİKA'YA GİTTİKTEN SONRA AİDATINI YOLLAMIŞ”

“Aziz Sancar, Amerika'ya gittikten sonra Ülkü Ocakları'na düzenli olarak aidatını da yollamış” diye yazan Tekin, Aziz Sancar’ı o dönemden tanıyan İbrahim Yolcu’nun anlatımlarını ise şöyle aktardı:

“Koca Reis Fahri Uzun kitabını hazırlayan genel cerrah Prof. Dr. Kenan Erzurumlu'yla konuştum. O fotoğrafı Fahri Uzun'un arkadaşlarından almış. Bana, kitapta yazısı da olan İbrahim Yolcu'nun telefonunu verdi. İbrahim Yolcu, Aziz Sancar'ın o zamandan öğrenmeye ne kadar düşkün olduğundan bahsetti. Aziz Sancar, kardeşi Hasan Sancar, Fahri Uzun, Zafer Gelibolu aynı evde kalmışlar. Evleri bir ‘ülkü mektebi’ymiş. Birçok faaliyetin planı bu evde yapılmış.

Mühendis İbrahim Yolcu, sık sık bu ‘ülkü mektebi’ eve uğrarmış. Aziz Sancar için, ‘Büyük bir zekâdır. O zaman kendi kendisine Kur'ân-ı Kerîm'i okumayı öğrenmiş ve tercüme etmeye başlamıştı’ diyor. İbrahim Yolcu'nun söylediğine göre, Aziz Sancar, Amerika'ya gittikten sonra Ülkü Ocakları'na düzenli olarak aidatını da yollamış.”

 // BBP li
Dunyaya duyurulur demek ki gercek ulkuculerde varmis ve basarili oluyorlarmis.Ulkuculerden daha cok sey bekliyoruz.Aman dikkat ulkuculerden bahsediyorum. Turkuculerden degil...
17 Aralık 2015 21:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler