YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şamil Tayyar'dan IŞİD yorumu: "Türkiye asla..."
AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, IŞİD’in Musul’daki Türk Konsolosluğu’na yaptığı baskını değerlendirdi.
Şamil Tayyar'dan IŞİD yorumu: "Türkiye asla..."
13 Haziran 2014 / 22:41 Güncelleme: 13 Haziran 2014 / 22:43

A Haber ekranlarında Banu El moderatörlüğünde yayınlanan Aklın Yolu’na katılan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, ‘IŞİD’in Musul’daki Türk Konsolosluğu’na yaptığı baskını, bölgedeki sıcak siyasi değişimleri, uygulanması muhtemel yöntemleri, bölgenin geleceğinde Türkiye’nin tavrını ve IŞİD’e destek sağlayan yabancı güçleri’ değerlendirdi. Şamil Tayyar, ‘Türkiye bölgede söz sahibi, geri adım da atmayacak Çok net bir tavır var. Bu bir iktidar savaşıdır.’ dedi. Tayyar, ‘Musul’un IŞİD’e bırakılmayacağını, gerektiği takdirde küçük bir operasyonla yerle bir edileceğini’ de ifade etti.  

Kuzey Irak Türkiye yakınlaşmasından rahatsızlar

Son dönemde Kuzey Irak’la Türkiye arasındaki yakınlaşma, Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden pazarlanması ve yeni ittifak arayışları bu örgütün arkasındaki uluslararası iradeyi ciddi bir şekilde rahatsız etti. Bunların arasında Suudi Arabistan, ABD ve İsrail de var.  IŞİD’e ciddi kaynağı sağlayan da Suudi Arabistan’dır. ABD ve İsrail lojistik ve istihbarat desteği sağlıyor ama  para desteği ağırlıklı olarak Suudi Arabistan’dan geliyor. Sahaya sürdükleri militanların çoğunluğunu da paralı askerler oluşturuyor.

Kuzey Irak ve Türkiye'ye bir mesaj veriyorlar

IŞİD’e Musul’u bırakmazlar. Küçük bir operasyonla yerle bir ederler. IŞİD’in çok ciddi bir ağırlığı da yok. Obama’nın yayınladığı mesajın siyasi bir anlamı var. Sadece IŞİD’e verilen bir mesaj değil bu. Aynı zamanda Kuzey Irak’a ve Türkiye’ye verilen bir mesaj. Çok yönlü olarak değerlendirmek gerekiyor. “Bana rağmen bensiz hesap yapmayın. Eğer hesap yaparsanız, gerekirse geri dönebilirim” mesajıdır bu.

IŞİD, ABD’nin Taşeronu

ABD müdahale ederse IŞİD örgütünü hemen bertaraf ederler. Örgüt çok kalabalık değil. İsterlerse kısa sürede bunu dengeleyebilirler. Burada enerji kaynaklarının yeniden paylaşımı konusunda ABD’nin evdeki hesabının çarşıya uymadığını, yeni bir anlayışla bölgeyi dizayn etmeye çalıştığını görüyoruz. Burada da taşeron olarak IŞİD’İ sahaya sürdü.

Maliki dengeyi sağlayamadı, yeni bir lider...

Türkiye ve Kuzey Irak’tan gerekli mesajları aldığı zaman IŞİD’e yönelik operasyonların hız kazanacağını ve kısa sürede belli bir sahaya mahkum edileceğini düşünüyorum. Maliki’ye olan güven de azaldı. Çünkü Maliki, Irak’ı mezhepçi bir yaklaşımla yönetmeye çalıştı. Denge unsuru olamadı, arzu edilen güvenli ortamı sağlayamadı. Belki Maliki üzerinde mutabakat olmayabilir. Yeni bir liderle yola devam etme ihtiyacı da doğabilir. Şu aşamada Maliki’nin attığı her adım ABD’nin bilgisi dahilindedir. Olaylar yatıştıktan sonra Amerika bölgede yeni bir lider arayışına da girebilir.

Erdoğan'sız bir Türkiye hayal ediyorlar

Bu bir iktidar savaşıdır. Türkiye’nin  geri adım atacağını da sanmıyorum. Artık Türkiye bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke. Tavır çok net. Bu süreç devam edecek. Çünkü güçlü bir Türkiye profilinin arkasındaki Recep Tayyip Erdoğan ismini siyasetin dışına itmek istiyorlar. Erdoğansız bir Türkiye profilini hayata geçirmek istiyorlar. Bu karmaşanın cumhurbaşkanlığı seçimini de etkilemesini isteyebilirler. Her türlü provokasyona açık bir sürecin içerisindeyiz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler