YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şamil Tayyar seçimlerdeki çarpıcı detaydı açıkladı
HSYK seçimlerinin ardından, oyların sayımında çok çarpıcı bir detay da ortaya çıktı. AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, seçim sonuçlarını değerlendirirken bu ilginç ayrıntıyı da halkla paylaştı.
Şamil Tayyar seçimlerdeki çarpıcı detaydı açıkladı
13 Ekim 2014 / 07:41 Güncelleme: 13 Ekim 2014 / 09:23

HSYK seçimlerini 24 TV'ye yorumlayan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, oyların sayılması esnasında ortaya çıkan ilginç bir detayı açıkladı.

Tayyar, özellikle küçük yerlerde Gülen Hareketi'ne daha fazla oy çıktığının altını çizde ve "bu, son alınan hakim ve savcıların ağırlıklı olarak Paralel Yapı mensubu olduğunu gösteriyor. Çünkü onlar kıdemleri gereği henüz daha küçük yerlerde bulunuyorlar. Aslında bu durumun da sorgulanması gerekir" ifadelerini kullandı.

Şamil Tayyar şöyle konuştu:

Benim kişisel kanaatim, HSYK seçimleri 10 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri kadar kritik ve önemli bir seçim.

Biz ileri demokrasi, hak ve özgürlük alanlarının genişletilmesi adına, vesayetin kırılması adına anayasayı değiştirirken, birileri kendi iktidarını kurmaya çalışmış. Bu esnada alınan bütün savcı ve hakimlerin paralel yapıdan  olduğu anlaşılıyor.

Oyların sayımında ortaya çıkan çarpıcı detay

Zaten ilk sandık sayımlarında, özellikle küçük yerlerde Paralel Yapı'ya daha fazla oy çıktığını görüyoruz. Bu da, son alınan hakim ve savcıların ağırlıklı olarak Paralel Yapı mensubu olduğunu gösteriyor. Onlar kıdemleri gereği henüz daha küçük yerlerde bulunuyorlar. Aslında bu durumun da sorgulanması gerekir.

Ama şükürler olsun ki, çoğunluk vesayet zincirlerini kırma ve paralel çetenin yargı üzerinde oluşturduğu vesayeti sonlandırma adına ağırlıklı bir tercih kullanmış gibi görünüyor. Ben inanıyorum ki, bu seçimlerle Türkiye demokrasisi önemli bir kazanım elde etmiş olacak.

Darbecilere kalkan oldular

Yakın bir zamanda Türkiye'de çok önemli bir darbe teşebbüsü atlatıldı. 17-25 Aralık ekseninde. Ve malesef bu darbeyi gerçekleştiren çetenin yargıdaki uzantıları, darbe soruşturmasının önünde çok ciddi bir kalkan oluşturdular. Soruşturmayı yürüten savcılarla karar veren hakimlerle ilgili inceleme başlatıldı.

Yine aynı şekilde, darbe teşebbüsüne katılan savcılarla ilgili ihbarları ciddiye almadılar ve bir kenara attılar. Dolayısıyla, darbecilerle hesaplaşma, paralel çetenin yargı içindeki gücü nedeniyle arzu edilen noktaya gelememişti.

Şimdi bu HSYK'daki yeni yapılanmayla birlikte daha bağımsız, daha özgür, daha tarafsız bir yapının oluşacağını, vesayetçi anlayışla daha güçlü bir mücadele verileceğini düşünüyorum. Bunun da demokrasimiz önündeki engellerin kaldırılması bakımından kayda değer bir gelişme olduğunu ifade etmek isterim.

Ülkemiz adına hayırlı uğurlu olsun diyorum.

evet tayyar doğruysa..
 // atiker
tespitlerin bende doğruluğuna inanıyorum paralel yapı yoğun bir şekilde sınav sorularını bile ellerine tutuşturarak kendi adamlarını yargıya doldurdu şimdi akpartiye düşen bi kişileri iyi araştırıp tespit edip tasviye etmesidir yoksa aydı durumu 12 yıl sonra daha acı faturalı bir şekilde yaşarız ama tespitleri zor sır ve iz bırakmıyorlar....
13 Ekim 2014 Pazartesi 09:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler