YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Salih Zeki Çolak kimdir? Hayatı ve Salih Zeki Çolak nerelidir?
Salih Zeki Çolak kimdir? Hayatı ve Salih Zeki Çolak nerelidir?
05 Ağustos 2015 15:45
Salih Zeki Çolak'ın Kara Kuvvetleri Yeni Komutanı olduğu açıklandı. YAŞ'taki en kritik atamalardan biri Salih Zeki Çolak'ın ataması oldu. Salih Zeki Çolak kimdir? Çolak'ın hayatı ve Salih Zeki Çolak nerelidir?

Salih Zeki Çolak, Kara Kuvvetleri Yeni Komutanı olarak atandı. Gözler Salih Zeki Çolak' a çevrildi. Kritik bir göreve getirilen Salih Zeki Çolak kimdir? Başarılı komutan Salih Zeki Çolak'ın hayatı, memleketi, eğitim durumu ve merak edilenleri haberimizde...

YAŞ'taki en kritik atamalardan biri Salih Zeki Çolak'ın ataması oldu. Üst üste operasyonların yapıldığı dönemde Kara Kuvvetleri'nin başına getirilen Orgeneral Çolak'ı zor görevler bekliyor.

Peki Türkiye'nin yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak kimdir, aslen nerelidir? Salih Zeki Çolak hayatı hakkında detaylar haberimizde.

Salih Zeki Çolak'ın hayatı:

hulusi akar'ın yerine kim geldi yeni kara kuvvetleri komutanı salih zeki çolak kimdir.jpg

20 Temmuz 1954 doğumul olan Orgeneral Salih Zeki Çolak aslen Trabzon Akçaabatlı.

1974 yılında Kara Harp Okulu'ndan Asteğmen rütbesiyle, 1975 yılında da Topçu ve Füze Okulu'ndan Teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1988 yılına kadar Kara Kuvvetleri'nde çeşitli topçu birliklerinde takım komutanlığı, batarya subaylığı ve batarya komutanlığı görevi yaptı. 1988 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olarak kurmay subay oldu. Kurmay subay olduktan sonra sırasıyla 4. Piyade Tümen Komutanlığı'nda Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, 49. Piyade Alayı'nda Tabur Komutanlığı, Genelkurmay Mali Plan Program Daire Başkanlığı'nda Program Subayı, Brüksel/Belçika'da Batı Avrupa Birliği Türkiye Askeri Temsilciliği ve Kurmay Başkanlığı, 108. Topçu Alay Komutanlığı ve Genelkurmay Genel Sekreterliği'nde Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2001 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı Tayin Daire Başkanlığı ve 19. Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2005 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı, Genelkurmay Genel Sekreterliği, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2009 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti ve 7. Kolordu Komutanlığı'na atandı. 2011 yılında KKK Kurmay Başkanlığı'na atandı.

2013 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti ve KKK Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atandı. 2014 yılında 1. Ordu Komutanlığı'na atandı.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir. 2015 YAŞ kararları ile Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler