YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırıyla ilgili ayrıntılar
Ankara bombalı saldırıyla sarsıldı. Olayda 3 kişi hayatını kaybetti. 34 kişi ise yaralandı. İşte o bombalı saldırı ile ilgili şimdiye kadar ulaşılan ayrıntılar...
Saldırıyla ilgili ayrıntılar
21 Eylül 2011 / 08:03 Güncelleme: 21 Eylül 2011 / 08:06

20 kilo A-4 patlayıcının yüklü olduğu araç, Başbakanlık, Genelkurmay, çok sayıda bakanlık, dershaneler ile bir ilkokula çok yakın mesafede patlatıldı. Saldırıda 3 masum vatandaşımız hayatını kaybetti, 34 kişi yaralandı. Başkent, Başbakanlık’a 200 metre uzaklıkta bulunan Kumrular Sokak’taki terör saldırısıyla sarsıldı. Bir otomobilin altına yerleştirilen bomba büyük bir gürültüyle patladı. Saldırıda, 3 kişi öldü, 3’ü ağır 34 kişi yaralandı. Ankara’nın en işlek caddesinde dün saat 11.15’te büyük bir patlamameydana geldi. 06 BS 099 plakalı otomobilin sürücüsü, Çankaya Kaymakamlığı’nın önüne geldiği sırada aracı yola bırakıp kaçtı.

BİLYE VE ÇİVİLİ BOMBA

Birkaç saniye sonra da korkunç bir gürültüyle patlamameydana geldi. Çıkan yangında alevler park halindeki 6 otomobili sardı. Terör saldırısında çevredeki binaların içinde bulunan biri kadın 3 kişi de yaşamını yitirdi.

KİMYEVİ KOKU

Bir görgü tanığı, olaydan saniyeler önce yol ortasında kapıları açık bir araç bulunduğunu söyledi. Tanık, “Cadde üzerinde duran araç yolu kapatmıştı. Aracın kapıları açıktı ancak kimse yoktu. Saniyeler geçmemişti ki büyük bir patlama oldu. Yerde bilyeler ve uzun çiviler vardı. Çevrede kimyevi bir koku hakimdi” dedi.

REŞADiYE SALDIRISI GiBi

Başbakan Erdoğan’ın ABD Başkanı Obama ile yapacağı görüşmeden saatler önce meydana gelen patlama, akıllara iki yıl önceki Reşadiye saldırısını getirdi. PKK, 2009’da ABD’ye giden Erdoğan’ın, Obama ile yapacağı görüşmeye saatler kala Tokat’ın Reşadiye ilçesinde 8 Mehmetçik’i şehit etmişti. Kürt açılımının tartışıldığı günlerde yapılan bu saldırı ile PKK-MİT görüşmesiyle ilgili ses kaydının sızdırılmasının ardından yeniden açılımın konuşulduğu günlerde yaşanan patlamanın benzerlik taşıdığı kaydedildi.

Patlayan 06 BS 099 plakalı aracın sırrı!

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, patlamanın bölgede park eden “06 BS 099” plakalı araçta meydana geldiğini söyledi. Aracınsahte kimlikle bir galeriden 13 Eylül’de devri yapılmadan satın alındığını bildiren Şahin, “Patlamayla daha çok insana zarar verme hedefinin gözetildiği görülüyor” dedi. Şahin, “Hedef gözetmeden yapılan bir saldırıdır. Onlar için bebek, yaşlı, polis, vatandaş ayrımı yok. Türk milletinin tamamı hedef” dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da patlamayı terör eylemi olarak değerlendirdi. Açıklamada, “Yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgede parça tesirli bir bombanın patlatılması terör eylemi olarak değerlendirilmiştir” denildi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler