YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırıya dünyadan tepkiler
Dünya ülkeleri Gaziantep'teki saldırıyı kınadı
Saldırıya dünyadan tepkiler
22 Ağustos 2012 / 14:48 Güncelleme: 22 Ağustos 2012 / 14:49
Dünya ülkeleri Gaziantep'te düzenlenen bombalı saldırıyı kınayarak, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundular.

ABD

ABD, Gaziantep'te düzenlenen bombalı saldırıyı kınayarak, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, ''Gaziantep'te dün 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 60'dan fazlasının da yaralandığı saldırıyı kınıyoruz. Hayatını kaybedenlerin sevdiklerine en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz'' ifadesini kullandı. Nuland, ABD'nin, terörle mücadelesinde Türkiye'nin yanında yer aldığını ve Türk yetkililerin bu trajik olayların ertesindeki sükunet çağrılarına katıldıklarını belirtti.

AVRUPA BİRLİĞİ

AB, Gaziantep'te gerçekleştirilen terör saldırısını kınayarak, derin üzüntü duyduğunu açıkladı. Avrupa Birliği temsilcisi, yaptığı açıklamada, "Terörist tehditleri bizi endişelendiriyor. Terörizmle mücadelede Türkiye'yle diyaloğumuzu yoğunlaştırıyoruz. Terörle savaşan Türkiye'nin yanındayız." dedi.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Gaziantep'teki terör saldırısını kınadı. Bakanlık Müsteşarı Alistair Burt, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerin başsağlığı; yaralılara acil şifa diledi. Burt, "İngiltere, her türlü terör eylemini kınar ve bu şenaatlerle mücadelesinde Türkiye'nin yanındadır." dedi.

İSPANYA

İspanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığı Gaziantep'te yaşanan terör saldırısını yaptığı basın açıklamasıyla kınadı. İspanya Dışişleri, "Türkiye Cumhuriyeti'nin güneydoğu bölgesinde yer alan Gaziantep şehrinde 20 Ağustos 2012 tarihinde vuku bulan, en az sekiz kişinin ölümüne ve sayısız kişinin yaralanmasına sebep olan alçak terörist saldırısını kararlı bir biçimde kınamaktadır. İspanya Hükümeti bu acılı günlerde Türk Hükümetine, Türk halkına, kurbanların ailelerine ve yakınlarına en derin başsağlığı dileklerini iletir" dedi.

İTALYA

İtalya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Gaziantep'te meydana gelen ve 9 vatandaşın ölümü, çok sayıda vatandaşın da yaralanması ile sonuçlanan terör saldırısı ile ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bir başsağlığı mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Napolitano mesajında, şahsı ve tüm İtalya halkının dost ve kardeş Türkiye'nin ve bilhassa da alçakça saldırıda hayatını yitiren vatandaşların yanında olduğunu ifade etti.

KIBRIS

KKTC'nin önde gelen sivil toplum örgütlerinden Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği, teröristlerin, Gaziantep'teki terör saldırısını şiddetle kınadı ve lanetledi. Derneğin başkanı Vural Türkmen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gaziantep'in, Türk Kurtuluş Savaşında nüfusunun dörtte birini şehit vererek direnen, Karayılanları, Şahin beyleri ile tarihe geçmiş; gazilik unvanını kazanmış bir Türk şehri olduğunu anımsattı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler