YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırının sorumlusu Ümit Kocasakal
Çağlayan'daki saldırının ardından avukatların üst araması yapılmadan Adliye binalarına alınması yeniden tartışma konusu oldu. Yorumcular Çağlayan Adliyesi’nde avukat cübbesi ile yapılan saldırıdan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ı sorumlu tuttu.
Saldırının sorumlusu Ümit Kocasakal
01 Nisan 2015 / 07:30 Güncelleme: 01 Nisan 2015 / 11:30

İstanbul Barosu, avukatların aranmasının yasaya aykırı olduğunu, uygulamanın sonlandırılmasını istedi. İstanbul Barosu Başkanlığı'nca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan yazıda, "Suç hali yoksa avukatın üstü aranamaz" denildi. İstanbul Barosu, Alparslan Arslan'ın avukat olduğu gerekçesiyle aranmamasını üzerine Danıştay saldırısını gerçekleştirmesini de görmezden geldi.

İstanbul Barosu avukatlarının Xray'den geçmesine karşı

Bilindiği gibi, 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay 2. Daire üyelerine yönelik saldırıyı gerçekleştiren, üye Mustafa Yücel Özbilgin'in ölmesine, Daire Başkanı Mustafa Birden'in de aralarında bulunduğu 4 kişinin yaralanmasına sebep olan Alparslan Arslan da, İstanbul Barosu'na kayıtlı bir avukattı. Alparslan Arslan, avukat olduğu gerekçesiyle aranmamıştı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na üstlerini aratmadan girmek isteyen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar ile güvenlik görevlileri arasında kısa süreli arbede yaşanmış; Adalet Sarayı önünde toplanan ÇHD üyesi avukatlar, bina girişinde üst araması yapılmasını eleştirdikleri bir pankart açmış ve "Bizi aramayın" eylemi yapmıştı.

İstanbu barosu ayak diremişti

Avukat Şükriye Erdem ve Şafak Yayla'nın silahı Çağlayan Adliyesi'ne nasıl soktukları araştırılıyor. Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan skandal, silahın içeriye nasıl sokulduğu yönünde sorulara yol açarken, İstanbul Barosu'nun geçmişte avukatların adliyeye girişte aranmaması konusunda ayak diretmesini de akıllara getirdi. Başkanlığını Ümit Kocasakal'ın yaptığı İstanbul Barosu; Çağlayan Adliyesi'nin giriş ve çıkışlarda avukatların çanta ve eşyalarının X-Ray cihazından geçilerek kontrole tabi tutulması karşı çıkmıştı. İstanbul Barosu'nun geçmişte aramalara ayak direrken, dünkü olayda teröristlerle arabuluculuğa soyunması "Pes artık. Bu olayın sorumlusu Baro'dur" dedirtti. 

YENİAKİT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler