YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırıdaki korkunç detay
Saldırıdaki korkunç detay
26 Eylül 2011 08:57
Hainler öğretmenleri canlı kalkan yaptı!

PKK, geçen hafta salı günü 4 genç kızın katlettiği Siirt’te yine kanlı bir eyleme imza attı. Bu kez hedef askerdi ama saldırılarına sivilleri araç ettiler! 6 askerimizin şehit olduğu kalleş saldırının detayları ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, Siirt’in Pervari ilçesine bağlı olan, Van’ın Çatak ile Şırnak’ın Beytüşşebap ilçeleri sınırında yer alan ve yaklaşık 50 askerin görev yaptığı Belenoluk Jandarma Karakolu’na önceki akşam 20’den fazla PKK’lı terörist roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Teröristler, karakola hakim tepeler, köy içi ve karakola 80 metre uzaklıkta bulunan Belenoluk İlköğretim Okulu yanındaki öğretmen lojmanlarını sızdı.

Teröristler öğretmenleri canlı kalkan yapmış
Foto galeri için tıklayın

Elektrikleri kestikten sonra karakol nizamiyesindeki nöbetçi askeri Biksi makineli tüfekle uzaktan vurup şehit eden teröristler, ardından çeşitli noktalardan uzun namlulu silahlarla ateşe başladı.

16 öğretmen, 2 çocuk vardı

Bir grup terörist de 10’u kadın 16 öğretmenin yanlarında 2 çocukla kaldığı öğretmen lojmanlarını kendilerine kalkan olarak kullandı. Burada kapılarını kırıp okul binası ile lojman giriş katına giren teröristler, karakolu yoğun ateş altına aldı. Karakoldaki askerler, öğretmenlere zarar gelmemesi için bir süre buradaki teröristlere ateş açamadı. Bir anda kendilerini can pazarında bulan öğretmenlerden biri dehşet saatlerini şu sözlerle anlattı:

‘Tuvaletlere saklandık’

“Akşam saatleriydi. Lojmana giren teröristler karakola ateş etmeye başladı. İki katlı lojmanda hep birlikte tuvalete banyolara saklandık. Okulun kapılarını da kırıp içeriye giren teröristler buradan da ateş etti. İlk çatışma yaklaşık 3 saat sürdü. Çatışmanın ortasında kaldık. Karakoldaki askerler lojmandaki öğretmenleri korumak için kendilerine buradan ateş eden teröristlere uzun süre karşılık vermedi. Bunu sadece bizleri korumak için yaptı. Çok zor bir geceydi. Ölümle burun buruna geldik.” Öğretmenler, elektrikleri kesik olan ve çatışma nedeniyle okul ve lojmanın delik deşik olduğunu belirterek, kendilerinin köyden güvenli şekilde alınmasını istedi.

Karakola sızmak istediler

Karakolu yoğun ateş altına alınan teröristler, Belenoluk’u ele geçirmek istedi. Yoğun ateş altındaki karakolun bahçesine 5-6 terörist girince karakoldaki askerler canlarını ortaya koyup onlarla çatıştı ve binaya sızmasını önledi. Karakol Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Erdal Canbulat ve emrindeki kahraman askerler, canlarını ortaya koyarak karakolu savundu.

1’i kadın, 3 terörist öldü

Burada yaklaşık 3 saat süren çatışmada 6 asker şehit düştü, 11 asker de yaralandı. Çatışmada 1’i kadın 3 terörist ölü ele geçirildi. Saldırının duyulması üzerine Belenoluk Köyü’ne karadan birlikler sevk edildi.

Köylüleri de siper ettiler

Ancak, teröristlerin askerlerin gelişini önlemek için köy yoluna çok sayıda mayın döşediği belirlendi. Güvenlik güçleri mayınları imha ederek, köye ulaşmaya çalıştı. Teröristlerden bazıları köy içine kaçarak, burada kendilerine köylüleri siper yaptı. Köyde, teröristlerle güvenlik güçlerinin çatışması saatlerce sürdü.

Sikorsky’lere ateş açtılar

Çatışma bölgesine Siirt’teki 3’üncü Komando Tugayı’ndan kalkan Sikorsky helikopterlerle jandarma komando timleri sevk edildi. Ancak, teröristler ağır makineli Biksi silahlarla helikopterlere ateş açınca helikopterler bir süre Belenoluk’a inemedi. Bunun üzerine Kobra helikopterler devreye girdi. Kobralar, zaman zaman teröristlerin bulunduğu değerlendirilen hedefleri bombaladı. Saat 18.00’de başlayan çatışmalar ilk üç saati yoğun olmak üzere bugün saat 05.00’e kadar aralıklarla devam etti. Saldırıda yaralanan 11 asker, Şırnak, Van ve Siirt Askeri Hastanesi’nde tedavi altına alındı.  (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler