YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırıda kimyasal silah mı kullanıldı?
Saldırıda kimyasal silah mı kullanıldı?
11 Mayıs 2013 16:06
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de getirilen bazı yaralıların durumlarına bakıldığında Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı şüphesinin oluştuğunu belirtti.

Müezzinoğlu, Hemşireler Haftası dolayısıyla geldiği Mardin'de, gazetecilerin sorularını yanıtladı.Ülkelerindeki olaylarda yaralanan Suriyelilerin tedavilerine ilişkin, "Bu insanlara sağlık hizmeti sunmak zorundayız. Bir eksiklik varsa İçişleri Bakanımızla görüşür ve çözeriz" dedi.

Türkiye'ye getirilen yaralıların durumlarına bakıldığında Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı şüphesinin doğduğuna dikkati çeken Müezzinoğlu, "Laboratuvar sonuçları, kesin ve net değil. Son bir haftadır tetkikleri yapıyoruz. Alınan örnekleri inceliyoruz" diye konuştu.

Müezzinoğlu, incelemelerin Türkiye'de sürdüğünü, gerektiğinde örneklerin yurt dışına da gönderilebileceğini bildirdi.

"2023'e kadar her yıl 20 bin ilave hemşire istihdamı yapılması gerekiyor"

Sağlık çalışanlarının sorumluluklarının son on yılda çok arttığını belirten Müezzinoğlu, sağlık hizmetinin 24 saat kesintisiz verilmesi gerektiğini anlattı.

Bakan Müezzinoğlu, "Sorunu, derdi, acısı olan her insan psikolojik baskıyla ve panikle geliyor. Sağlık çalışanı hem bunları çözmek hem de ideal şekilde hizmet etmek zorunda" dedi.

Hemşirelik mesleğinin bitirildiği yorumuna katılmadığını vurgulayan Müezzinoğlu, bu mesleğin dinamiklerinin arttığını, kariyer imkanı bulunduğunu dile getirdi.

Türkiye'de 50 bin hemşire açığı olduğunu ve 2023'e kadar her yıl 20 bin ilave hemşire istihdamı yapılması gerektiğini aktaran Müezzinoğlu, "Bu kadar insani yönü, sorumluluk yönü olan hemşireliği daha medeni koşullara taşıyabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, "başhemşirelik kurumunun kaldırıldığı, bunun yerine sağlık hizmetleri müdürlüğünün getirildiği hatırlatılarak, hemşirelerin bu göreve atanmasında netlik bulunmadığı" yönündeki eleştirilere ilişkin, hemşirelerin idari yönetimlerini kendilerinin yapması gerektiğini düşündüğünü, bu tartışmaları da doğal karşıladığını söyledi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler