YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırıda flaş gelişme
Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Viranşehir'de uygulama noktasına teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin, açıklama yaptı...
Saldırıda flaş gelişme
04 Eylül 2012 / 11:24 Güncelleme: 04 Eylül 2012 / 12:51

 Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Viranşehir'de uygulama noktasına teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin, ''Olayın faillerinin, ağustos ayının 9'unda İzmir'in Foça ilçesinde askeri servis aracına saldırı yapan teröristler olduğunu tespit ettik'' dedi.

Güvenç, İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun ve Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ile Polisevi'nde basın toplantısı düzenledi.

Viranşehir'deki saldırıya ilişkin soruşturma hakkında bilgi veren Güvenç, olayın 2 Eylül Pazar günü 19.00 sularında Viranşehir-Ceylanpınar ilçeleri arasındaki 3. kilometrede yol kontrol yapan ekiplerin, 63 HY 766 plakalı araçla bölgeye gelen 2 teröristin saldırısına maruz kaldığını hatırlattı.

''Bu saldırı sonucunda Ahmet kod adlı 1 terörist ölü olarak, Yunus Çiçek kod aldı diğer terörist ise yaralı olarak elimize geçmiştir'' diyen Güvenç, araç sürücüsünün ise Viranşehir'de taksicilik yapan bir vatandaş olduğu ve olaydan yara almadan gözaltına alındığını kaydetti.

Menfur saldırıda 2 polisin ciddi şekilde yaralandığını bunlardan birisinin hayati tehlikesinin devam ettiğini aktaran Güvenç, şunları kaydetti:

''Polislerimizden biri Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde tedavi görüyor. Diğeri hayati tehlikeyi atlatmış olup Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatmaktadır. Olayın faillerinin, ağustos ayının 9'unda İzmir'in Foça ilçesinde askeri servis aracına saldırı yapan teröristler olduğunu tespit ettik. Olayın üzerinden 24 saat geçmeden emniyet ve jandarma ekiplerimizin yaptığı yoğun çalışma sonunda dün öğleden sonra tespit edildi ve bunlara yardım ve yataklık yapan, milis diye tabir ettiğimiz şehirdeki yardımcılarıyla ilgili soruşturmanın devamı için açıklamayı bugüne bıraktık.''

''Bu sabaha karşı da bunlara yardım ve yataklık yapan İzmir ilimizde 3, ilimiz Ceylanpınar ilçesinde de 2 kişiyi gözaltına almış bulunuyoruz'' diyen Güvenç, şöyle devam etti:

''Çalışmalarımız devam ediyor. Yaptığımız araştırmaya göre bu teröristler özel yetiştirilmiş teröristler. 3 Ağustos günü ilimiz Ceylanpınar ilçesine, Suriye'den yurdumuza giriş yapmışlar karayoluyla İzmir'e geçerek keşifleri yaptıktan sonra Foça'daki eylemi gerçekleştirmişler. Bununla ilgili parmak izleri kesinlikle uymaktadır. Foça eylemini yapanlar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yaralı terörist eylemi yaptıklarını itiraf etmektedir. Soruşturma devam etmektedir.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler