YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırganların planını nöbetçi asker duyunca...
Zanlı: Kökleri kurudu; bir kişi olayı üstlensin!
Saldırganların planını nöbetçi asker duyunca...
09 Mayıs 2009 / 08:24 Güncelleme: 09 Mayıs 2009 / 00:00

Bilge Köyü'nde 44 kişinin katledildiği saldırının ardından tutuklanan 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi'nin nezarethanede saldırıyı bir kişinin üstlenmesi telkininde bulunduğu ortaya çıktı. Çelebi'nin adamlarına 'Köyde tavuk bile sağ kalmasın' talimatı ise kan dondurdu


Kökleri kurudu bir kişi üstlensin
Mardin'in Mazıdağı ilçesi Bilge Köyü'nde 44 kişinin katledilmesi talimatını vermekle suçlanan 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi'nin katliam öncesi adamlarına verdiği talimat tüyler ürpertti. Saldırı ardından geride kalanlar katliamın yaralarını sarmaya çalışırken, silahlı saldırıyı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle tutuklanan 10 kişinin 120 yakını ölüm korkusuyla köyü terk etti. Saldırının talimatını vermekle suçlanan ve bölgede 'Şıh Mehmet' lakabıyla tanınan Mehmet Çelebi'nin katliam öncesi yanındaki adamlarına “Köyde tavuk bile sağ kalmasın” yönünde talimat verdiği ortaya çıktı. Bu talimat üzerine saldırganların hiç bir yaralı kalmayacak şekilde insanların üzerine kurşun yağdırdıkları belirtildi.


NEZARETHANEDE KONUŞTU


'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi ile yakınları katliamın ardından yakalandıktan sonra nezarethaneye konuldu. Çelebi'nin nezarethanede tutuldukları sırada adamlarına Kürtçe konuşarak, saldırıyı 1 kişinin üstlenmesi yönünde telkinde bulunarak, “Kökleri kurudu ş.......n, 7-8 kişi kaldı. Olan oldu, kimse paniğe kapılmasın. Herkes soğukkanlı olacak. 1 kişi üstüne alsın, diğerleri hiçbir şekilde kabul etmesin. Dışarıda gözcülük yapıldığı, içeri silahlı sadece 1 kişinin girdiği şeklinde hem savcıya, hem de askere ifade verin” dediği öğrenildi.


KÜRTÇE BİLEN ER DUYDU


Çelebi'nin bu sözlerini Diyarbakırlı olan ve Kürtçe bilen nöbetçi er N.T. duydu ve durumu hemen komutanlarına bildirdi. Nöbetçi subayın konuyu Cumhuriyet Savcılığı'na iletmesi üzerine soruşturmayı yürütmekle yetkili olan savcının talimatıyla nöbetçi askerin x tanık sıfatıyla ifadesi alınarak soruşturma dosyasına konuldu.


ARAÇLARA DA KURŞUN


Zanlıların içeri girip 44 kişiyi katlettikten sonra kaçış istikametine giderken yaralıların hastaneye taşınmasını engellemek için öldürülenlere ait 2 pikap, 5 otomobilin de lastiklerini kurşunlayıp patlattıkları, camlarını kırdıkları belirlendi.


Silah merakı bölgede şiddeti artırıyor


Bilge köyünde okunan cuma hutbesinde insan öldürmenin en büyük günahlardan olduğuna dikkat çekildi. Bilge köyünde taziye çadırında cuma namazı öncesi hutbe okuyan Mazıdağı Müftülüğü personeli Attila Tanrıverdi, “Bölgemizde şiddeti artıran bir unsur da silaha olan merak ve yatkınlıktır. Silahı çocuklara göstermek, gelişi güzel sergilemek uzak durulması gereken bir davranıştır” diye konuştu. Tanrıverdi, her insanın hayatının Allah'ın verdiği dokunulmazlık altında olduğunu belirtti.


Hayrunnisa Gül Bilge Köyü'nde


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Mardin'in Mazıdağı İlçesi Bilge Köyü'ne gitti. “Konuşan kitap şenliği”ne katıldığı Şanlıurfa'dan Mardin'e geçen Gül, 4 gün önce meydana gelen ve 44 kişinin ölümüne, 3 kişinin yaralanmasına neden olan saldırının yaşandığı Bilge Köyü'ne taziye ziyaretinde bulundu. Saldırıda 8 yakınını kaybeden 70 yaşındaki Sultan Çelebi ile konuşan Hayrünnisa Gül, olayda ölen Yıldız ve Salih Çelebi çiftinin çocuğu Aziz (3) ile Abide ve Mehmet çiftinin çocuğu Kevser (3) ile de yakından ilgilendi ve küçük Kevser'e destek sözü verdi. Köy muhtarı Abdurrahman Çelebi ise Gül'den köye okul açılmasını isteyerek, “Çocuklarımız okusun, cahil kalmasın” dedi.


14 aylık oğlunu geride bırakıp baba evine döndü  DETAY


Katliam 35 çocuğu hem yetim hem öksüz bıraktı  DETAY


Mardin'deki KATLİAM çizgilere böyle yansıdı  DETAY

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler