YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırganlardan 3'ünün kimliği tespit edildi
Saldırganlardan 3'ünün kimliği tespit edildi
Saldırganlardan 3'ünün kimliği tespit edildi
09 Temmuz 2008 / 18:40 Güncelleme: 09 Temmuz 2008 / 00:00


ABD konsolosluğuna saldırıp 3 polisimizi şehit eden ve kendileri de öldürülen saldırganların kimlikleri belli oldu. Bakın onlar kimmiş?


Sarıyer'de ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlenen silahlı saldırı olayında ölü ele geçirilen saldırganlardan 2'sinin kimliği belirlendi. Ayrıca polis kaçan saldırganı yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor. Saldırıyla ilgili iki kişi de göz altına alındı.


ERKAN KARGIN VE BÜLENT ÇINAR


İstinye'deki konsolosluğun alt girişinde gerçekleştirilen ve polis memurları Nedim Çalık, Erdal Öztaş ve Mehmet Önder Saçmalıoğlu'nun şehit olduğu silahlı saldırının ardından çıkan çatışmada ölü ele geçirilen saldırganlardan birinin Bitlis nüfusuna kayıtlı olan Erkan Kargın (26), diğerinin ise Iğdır doğumlu Bülent Çınar olduğu anlaşıldı. Öldürülen diğer kişinin ise kimliğini belirleme çalışmaları sürüyor.


Cesetleri Adli Tıp Kurumuna kaldırılan bu kişilerin, başka bir suça karışıp karışmadıklarının ortaya çıkartılması için parmak izi ve kan örneklerinin alındığı belirtildi.


Olayda kullanılan ve saldırganlardan ele geçirilen pompalı tüfek ve tabancaların da ayrı bir suçta kullanıp kullanılmadığının belirlenmesi için incelendiği bildirildi.


ÇATIŞMA İKİ DAKİKA SÜRMÜŞ


Silahlı saldırının ardından kaçan bir kişi ile kullandığı aracın da bulunmasına çalışıldığı öğrenildi.


Olay yerinde bulunan güvenlik kamerası görüntülerinin de incelendiği, çatışmanın 2 dakika sürdüğünün tespit edildiği de kaydedildi.


ÖRGÜTSEL BAĞLANTI BULUNDU


Konuya ilişkin Beşiktaş'taki özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca başlatılan inceleme ve araştırmalar da sürüyor. İnceleme ve araştırmalarını sürdüren savcılık yetkililerinin olaya ilişkin çalışmalarda, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileriyle de irtibat halinde olduğu öğrenildi.


Yetkililer, saldırganların örgütsel bağlantılarına ilişkin bazı bilgiler bulunduğunu, ancak bu konudaki kesin tespitlerin araştırmalar sonucu ortaya çıkacağını ifade ettiler.


Polis 2 kişiyi daha gözaltına aldı


ABD konsolosluğuna düznelenen saldırıdan sonra olayla ilgili çalışmalara başlayan polis bir kişi gözaltına almıştı, son operasyonda 2 kişi daha gözaltına alındı.


İstanbul polisi, ABD Konsolosluğu'nda yaşanan silahlı çatışma sonrası öğle saatlerinde 1 kişiyi gözaltına almıştı. Olayın bağlantılarını inceleyen ekipler belirledikleri adrese yaptıkları baskında 2 kişiyi daha gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin kimlikleri açıklanmadı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler