YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırganlar bir şeyi hesap edemedi
Başkent'te yapılan bombalı saldırının sorumlusu teröristleri motorcu kurye ihbar etmiş. Ankara 'daki saldırıyı yapan bombacıların, pizzacı'nın ihbarı sayesinde yakalandığı ortaya çıktı.
Saldırganlar bir şeyi hesap edemedi
26 Eylül 2013 / 09:25 Güncelleme: 26 Eylül 2013 / 10:03

İhbardan sonra devreye giren özel tim, teröristlerden birini ölü birini yaralı ele geçirdi.
Cephaneliğin Suriye 'den girdiği kesinleşti.

Emniyet Genel Müdürlüğü ek hizmet binası ve polisevine roketli saldırı düzenleyen DHKP-C ’li Muharrem Karataşile Serdar Polat ’ın yakalanmasını motorlu bir pizza kuryesinin sağladığı anlaşıldı.

Edinilen bilgiye göre, eylem sonrası gitar kutusuna sakladıkları RPG-2 ile atılmamış roket başlığını benzin istasyonu yakınına bırakan teröristleri Dikmen Caddesi’nde bir kurye gördü.

Kamuflajlı takip

Bugün'ün haberine göre kurye, Dikmen bölgesini saran istihbarat şubesine bağlı ekiplerden birine, “Sırt çantalı iki kişi az önce önümden geçti” diye ihbar etti.

İstihbarat ekibi az ilerde yaya olarak izlerini kaybettirmeye çalışan iki teröristle karşılaştı. Teröristlerin takip edildiklerinden şüphelenmemesi için operasyon özel “kamuflaj” yöntemlerle sürdürüldü.

İstihbarat ekipleri “değişimli” olarak iki teröristi Dikmen Caddesi’nden Akpınar Mahallesi’ne kadar adım adım izledi. Çatışma ihtimaline karşı güzergah boyunca müdahalede bulunulmadı. 2 saatlik takip ODTÜ ormanlık alanına kadar devam etti.

Özel tim devrede

Teröristler ormana yönelince devreye keskin nişancı özel harekât polisleri sokuldu. Projektörlü iki polis helikopteri de ormanlık alana yönlendirildi. Olay yerindeki gitar kutusu ile diğer malzemeler Özel Harekât’a bağlı “iz takip” köpeklerine koklatıldı ve köpekler ormana sokuldu.

Köpekler kısa sürede iki teröristin izini buldu. 2 saat 50 dakika içinde yerleri nokta olarak belirlenen teröristlerle sıcak temas kuruldu. Çıkan çatışmada Karataş öldürüldü. Yaralanan Polat ise özel timin müzakeresi sayesinde teslim olmaya ikna edildi.

Cephanelik Suriye’den

Soruşturmada Serdar Polat’ın Yunanistan’dan, Muharrem Karataş’ın ise Suriye’den Türkiye’ye girdiği kesinlik kazandı. Polat’ın şişme botla yasa dışı olarak Türkiye sınırına geçtiği, Karataş’ın da Suriye’nin Hatay sınırından yurda giriş yaptığı saptandı. Eylemde kullanılan RPG-2 anti personel silahı, başlıkları ile teröristlerin sırt çantasında bulunan suikast silahı Uzi, iki tabanca ile Rus yapımı 2 el bombasının Suriye’den ülkeye sokulduğu tespit edildi.

 

BUGÜN GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler