YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırganın hukuk öğrencisi olması beni üzdü
Canlı bomba hastanede, gözcü sorguda
Saldırganın hukuk öğrencisi olması beni üzdü
01 Mayıs 2009 / 09:46 Güncelleme: 01 Mayıs 2009 / 00:00

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 'canlı bomba'lı saldırı girişiminde bulunan DHKP-C'li Didem Akman'ın eski bir hukuk fakültesi öğrencisi olmasıyla ayrıca üzüntü duyduğunu söyledi.


Bilkent Üniversitesi'nde yaşadıklarını Zaman'a anlatan Bakan Türk, saldırganın etkisiz hale getirilmesinin ardından yaralı olabileceği ihtimaliyle ambulansı kendisinin çağırttığını aktardı. Eşi Fatma Türk'ü olaydan 2-3 saat sonra arayabildiğini kaydeden Türk, "Eşimi hemen arama fırsatım olmadı. Haber duyuldu. Televizyonlar geldi, etrafımız sarıldı. Eşim bunları ekranda izler, endişeye kapılır diye olaydan 2-3 saat sonra arayabildim. Üzülebilir, ama bu çeşit görevlerde bulunan insanlar buna alışmak durumundadır." ifadesini kullandı. Eski bakan Türk, 'Hocalığa devam edecek misiniz?' sorusuna, "Ne demek, bu benim mesleğim. Biz bu çeşit saldırılara pabuç bırakmayız. Bizi yıldırmaz. Senelerdir çeşitli tehditler yapılıyordu. Bunlara aldırış etseydim bu görevlere gelemezdim." cevabını verdi. Demokratik yöntemlerin dışındaki arayışlara giren gençlere üzüldüğünü ifade eden eski bakan Türk, "Gençlerimiz için kayıptır bu." ifadesini kullandı.


Canlı bomba hastanede, gözcü sorguda


Fünye patlaması sonucu vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan canlı bomba Didem Akman'ın Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor. Akman'ın, bugün taburcu edildikten sonra İl Jandarma Komutanlığı'na götürüleceği bildirildi. Olayda gözcülük yapan Serkan Onur Yılmaz'ın Ankara Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusunda susma hakkını kullandığı öğrenildi.


Terör örgütü yuvaları bombalandı


FTürk Silahlı Kuvvetleri'ne ait F-16 uçakları, iki gündür terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'ın dağlık kesimindeki yuvalarına bomba yağdırıyor. Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan uçaklar, hedefleri başarıyla vurdu. Genelkurmay'ın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, F-16 uçakları Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde tespit edilen PKK'ya ait hedefleri vurdu. Bombardımanda örgüt yuvaları etkili bir şekilde ateş altına alındı. Açıklamada şöyle denildi: "Irak'ın kuzeyinde Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde tespit edilen PKK'ya ait hedefler savaş uçaklarınca, 29 Nisan 2009 akşam saatleri ile 30 Nisan 2009 sabah saatlerinde etkili bir şekilde ateş altına alınmış ve tam isabetle vurulmuştur. Görevini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir." ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler