YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırgan silahıyla yakalandı
Saldırgan silahıyla yakalandı
05 Ekim 2009 19:35
Çelebi, Çağlayan'daki Florance Nightingale Hastanesine kaldırıldı

Süleyman Çelebi'ye silahlı saldırıda bulunan saldırgan Rıza Tunçbilek'le ilgili şok bilgiler. Saldırgan geçmişte örgüt üyeliğinden ve uyuşturucu suçundan yargılanmış ve hüküm giymiş.

Çelebi'yi iki bacağından da yaralayan Tunçbilek'in geçmişte THKPC-DEV-YOL ve uyuşturucudan cezaevine girdiği ortaya çıktı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven, Süleyman Çelebi ile silahlı saldırıda bulunan zanlı arasında borç para mevzusu olduğu ve saldırının bu nedenle yapıldığı yönündeki iddiaları yalanladı. 
 

DİSK Genel Merkezi önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yurtseven, "Haince saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Genel başkanımızın durumu çok iyi. Olay anında yanında olan arkadaşlarımızın ifadelerine başvuruluyor. Saldırgan randevulu bir şekilde geliyor ve sonrasında makam odasında saldırıyor. Biz DİSK olarak bunun peşini bırakmayacağız. Borç para mevzusu yok bildiğim kadarıyla" dedi.
 

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin, "Bizimde randevumuz vardır. DİSK Genel Başkanımızın rahatsız olduğunu biliyorduk.  Belki bizim randevumuz olmasaydı o buraya gelecekti"

DİSK BAŞKANI SALDIRIYA UĞRADI

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Şişli'de bulunan DİSK Genel Merkezinde, kendisinden randevu alarak gelen ve eski bir sendikacı olduğu ileri sürülen Rıza Tunçbilek tarafından bacağından vuruldu. Bacağından ve ayaklarından yaralanan Çelebi, Florance Nightgale Hastanesi'ne kaldırılarak ameliyata alındı. Saldırı sırasında odada bulunan Genel Sekreter Tayfun Görgün tarafından yakalanan ve eski bir sendikacı olduğu ileri sürülen saldırgan Şişli Polis Merkezi'ne teslim edildi.

DÖRT EL ATEŞ ETTİ
Saldırı sırasında Süleyman Çelebi'nin odasında bulunan Genel Sekreter Tayfun Görgün'ün verdiği bilgilere göre; Rıza Tunçbilek adlı eski sendikacı randevulu olarak Süleyman Çelebi ile görüşmek üzere sendika genel merkezine geldi. Çelebi tarafından kabul edilen Tunçbilek odaya girdikten sonra belinde bulunan silahını çıkartarak dört-beş el ateş etti. Tunçbilek'in silahından çıkan mermiler Çelebi'nin bacak ve ayaklarına isabet etti. Çelebi Florance Nightgale Hastanesi'ne kaldırıldı.

BİNAYA NASIL GİRDİĞİ ARAŞTIRILIYOR
Saldırgan olayı gerçekleştirdikten sonra olay yerinde bulunan Genel Sekreter Tayfun Görgün ve binada bulunanlar tarafından yakalanarak bir odaya kilitlendi. Saldırganın elinde bulunan silah Çelebi'nin koruması tarafından alınarak polise haber verildi. Olayın ardından sendika merkezine gelen polis saldırganı gözaltına aldı. DİSK Genel Başkanı'ndan para istediği ileri sürülen saldırganın binaya girişte bulunan güvenlik tedbirlerini nasıl aştığı ise henüz bilinmiyor.

"BANA BORCU VARDI" İDDİASI
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'yi vurmasının ardından silahıyla yakalanan saldırganın polisteki ilk ifadesinde saldırıyı ''alacak-verecek meselesi nedeniyle işlediğini'' söylediği öğrenildi.

 

Şişli Polis Merkezine götürülen Rıza Tunçbilek'in ilk ifadesinde, ''1995 yılından beri Çelebi'den 175 bin mark alacağı olduğunu, defalarca istemesine rağmen alacağını bir türlü alamadığını'' savundu. Bugün de alacağını istemek amacıyla Çelebi'nin makamına gittiğini anlatan saldırgan, ''Parasını alamayınca bu olayı gerçekleştirdiğini'' ifade etti. Tunçbilek'in buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğine getirileceği belirtildi.

 

"POLİS GEÇ GELDİ"
Öte yandan DİSK'in Basın Halkla İlişkiler Müdürü Fahrettin Erdoğan, olayı polise hemen haber verdiklerini, ancak polis merkezinde telefona çıkan 155 görevlisinin kendisine gereksiz sorular sorması üzerine öfkelenip telefonu kapattığını söyledi.

 

ÇAĞLAYAN: SAĞLIK DURUMU İYİ
Çelebi'yi ameliyata girmeden önce ziyaret eden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "Kendisiyle ve doktoruyla görüştüm. Bilinci yerinde ve sohbet ettik. Şükürler olsun ki hayati bir tehlikesi yok. Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Böylesine değerli bir insanın saldırıya uğramış olması çok üzücü" dedi.  

 

DİSK: ALACAK-VERECEK MESELESİ YOK
Olay sırasında Çelebi'nin yanında bulunan Genel Sekreter Tayfun Görgün yaptığı ilk açıklamada şunları söyledi: "Bu saldırının nedenini henüz bilmiyoruz. Şahsın kim olduğunu da bilmiyoruz. Genel başkanımızın kapısı herkese açık olduğu için saldırgan da rahatlıkla içeri girebilmiştir. Türkiye hassas bir dönemden geçiyor, hepimiz çok dikkatli olmak zorundayız. Genel başkanımızın sağlık durumunun iyi olması en büyük sevincimiz. Saldırının alacak verecek ya da şahsi mesele olması ihtimali söz konusu değil. Çok eskiden bir mahalle arkadaşlığı söz konusu. Başka bir şey yok."

 

HASTANEDEN İLK AÇIKLAMA
Hastanenin başhekimi Mücahit Atmanoğlu ise, Çelebi'nin ayaklarında 2 kurşun bulunduğunu ve girip çıkan kurşunlara bağlı kırıklar meydana geldiğini açıkladı.

 

ÜZERİNDEN 37 MERMİ ÇIKTI
İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'la hastaneye girişlerinde yaptığı açıklamada, "Olay son derece üzüntü vericidir, olayı kınıyorum. Çelebi'nin hayati tehlikesinin olmaması ve saldırganın yakalanmış olması sevindiricidir. Saldırgan 1950 Üsküp doğumlu. Kendisini daha önce tanıdığı ve sendikaya daha önce de geldiği biliniyor. Saldırganan üzerinden ruhsatsız silah çıktı. İki şarjörü dolu. Bir şarjörü boşaltmış. Ayrıca üzerinde 37 mermi bulundu" şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler