YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şaire Yalçınkaya cezası!
Şaire Yalçınkaya cezası!
29 Ocak 2010 15:27
Abdurrahman Yalçınkaya için suç duyurusunda bulunan Mersinli şair Oktay Avcu'ya 11 ay 20 gün hapis cezası verildi

DTP'nin kapatılması için dava açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya için suç duyurusunda bulunan Mersinli şair Oktay Avcu'ya Mersin 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 11 ay 20 gün hapis ve 5 yıl denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulma cezası verildi. "Kamu görevlisine görevinden dolayı alanen hakaret" suçundan ceza verilen Avcu, karara itiraz etti.

Mersin Adliyesi önünde kararla ilgili bir basın açıklaması yapan Avcu, Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılması için kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya hakkında suç duyurusunda bulunan bir basın açıklaması yaptığını ve ardından suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.
Açıklamasında savaş istemediğini dile getirdiğini ifade eden Avcu, daha sonra hakkında  "Kamu görevlisine alanen hakaret" suçundan dava açıldığını kaydetti.

Mahkemenin salı günü verdiği kararda ise 11 ay 20 gün hapis ve 5 yıl denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulma cezası verildiğini anlatan Avcu, suçunun savaş istememeyi söylemek ve savaşa karşı çıkmak olduğunu öne sürdü. Verilen kararın sindirme ve susturma politikası olduğunu ifade eden Avcu, insan hakları ve demokrasiye de aykırı olduğunu söyledi.

Yalçınkaya hakkındaki iddialarını yineleyen Avcu şöyle devam etti: "Yalçınkaya düzenlediği iddianamelerle sadece terör örgütlerine hizmet etmiştir. Ülkede istikrarsızlıklara ve kaosa zemin hazırlamıştır. Halkı Türk-Kürt, laik-antilaik, alevi-sünni, türbansız- türbanlı gibi anlamsız kutuplara ayrılmasına olanak sağlamıştır."
Basın açıklamasının ardından Avcu itiraz dilekçesine vermek üzere adliyeye girdi.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler