YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saim Tut: Saldırılarla Türkiye'yi çözüm masasına çekmeye çalışıyorlar!
Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Saim Tut, Türkiye'ye yönelik hain saldırıların sebebini, "Hain ve alçakça yapılan bu saldırıların nedeni bu lanetli örgütün son derece sıkışmış olmasıdır. Türkiye'yi masaya çekmeye çalışıyorlar" şeklinde açıkladı.
Saim Tut: Saldırılarla Türkiye'yi çözüm masasına çekmeye çalışıyorlar!
11 Mayıs 2016 / 03:55 Güncelleme: 11 Mayıs 2016 / 05:00

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programına konuk olan Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Saim Tut ve Takvim Gazetesi Yazarı Bülent Erandaç son aylarda gerçekleşen patlamalar ve bunların arkasındaki tarihsel sürece dair değerlendirmelerde bulundular.

Çözüm sürecine neden ihanet edildi?

Tut, çözüm sürecine ihanet edilmesinin sebebini tarihsel bağlamda, "Arap Baharı ortaya çıktıktan sonra Mısır ve Suriye'de olanlar çok korkuttu. Mısır'da Mursi'nin kazanması ve Türkiye Cumhuriyeti ile girdiği yakın ilişki boyutu, Suriye'de devrim başarmak üzereyken bu devrimin Türkiye'de çok iyi ilişkiler geliştirecek oluşu, uluslararası odakları, tarihsel hesaplaşma modundan çıkamamış bu odakları ciddi bir korkuya itti. Onlar için böyle bir şey 1. Dünya Savaşı'nda elde ettikleri kazanımların ortadan kalkması korkusunu yarattı. 

Suriye'de devrimin olma ihtimali  çok fazlayken, bir anda Türkiye'yi gezi olaylarıyla karıştırmak, o esnada Mursi'nin devrilmesi, ardından gelen Türkiye'nin daha çok kaosa girebilmesi için yapılmaya çalışılan paralel darbeyle ister istemez Türkiye, kendi içerisine kapanmak zorunda kalmıştır. O esnada bu güçler Suriye'deki devrimin başarmaması için gerekli organizasyonları yapmıştır.

Bunların hepsi yerine duramayan kabına sığamayan Türkiye'yi yerine çökertmek, dolayısıyla İslam dünyasındaki emperyalistleri kendi isteklerine göre kullanıp sömürmelerine yönelik adımlardır. 

PKK'da bunun bir parçasıdır. PKK'yı da özellikle çözüm süreci yürürken ikizi olan PYD kullandılar. PYD ve bunların Esed rejimiyle olan ilişkisi çok eskiye dayanır, çok güçlü ilişkileri vardır ve bu tip devletlerin genel politiğidir bu. Diğer ülkelerle ilgili kendilerini rahatsız edecek bir şey varsa hemen diğer uç örgütleri harekete geçirirler, PYD'ye orada dediler ki kanton vb. yeter ki Türkiye'ye zarar verin, yorun onları. PKK'da burada umutlandı, ayrı bir bağımsız Kürt devleti kurma isteğiyle tam anlamıyla çözüm sürecine ihanet ettiler ve terör olaylarını başlattılar" şeklinde açıkladı.

"Saldırılarla Türkiye'yi çözüm masasına çekmeye çalışıyorlar!"

Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Saim Tut, Türkiye'ye yönelik bu alçak saldırıların, Türkiye'yi çözüm masasına oturtmak amacıyla olduğunu söyleyerek, "Hain ve alçakça gerek sivilleri gerekse emniyet güçlerini hedef alarak bu saldırıları yapmalarının nedeni bu lanetli örgütün son derece sıkışmış olmasıdır. Türkiye'yi masaya çekmeye çalışıyorlar. Bunlar zaman kazanma taktikleridir.

Çok iyi görmemiz gereken bir durum var. Bu sadece PKK, Kilis'e atılan roketler, IŞİD değil. Tarihsel bir hesaplaşma söz konusu. Bölgede egemen güç olarak düzen kurmuş olan Osmanlı algısının tamamen bitiremediğini gören güç odakları bölgedeki krizden faydalanarak bölgedeki krizden faydalanmak istiyorlar'' dedi.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler