YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Said Nursi o konuda Menderes'i uyarmış
Bediüzzaman Said Nursi’nin, idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes’i Masonlara karşı dikkatli olması konusunda bir mektupla uyardığı ortaya çıktı.
Said Nursi o konuda Menderes'i uyarmış
12 Nisan 2015 / 09:05 Güncelleme: 12 Nisan 2015 / 09:09

Bediüzzaman Said Nursi'nin, darbeciler tarafından idam edilen Merhum Başbakan Adnan Menderes'i Masonlar konusunda uyardığı ortaya çıktı. Bediüzzaman Hazretleri, Menderes'e çok partili rejimle birlikte Masonların da amaçlarını gerçekleştirmek için harekete geçtiklerini, sözde hürriyet talepleri adı altında faşizmin en kötü ve en hunhar şekillerini tatbik etmeye çalışacaklarını söylüyor. Bediüzzaman, Menderes'e “Bütün dertlerimizin umumi davası hürriyettir' diyeceklerini buna aldanmamasını tembih ediyor.

Menderes'e ulaşmasını engellediler mi?

Bediüzzaman'ın gönderdiği mektubun zarfı ise halen muhafaza ediliyor. “Hür Adam” logolu zarfın üzerinde pulu da duruyor. Zarfın üzerinde “Sn. Başvekil Adnan Menderes, Başbakanlık, Ankara” yazılı. Mektubun Adnan Menderes'in eline geçip geçmediği bilinmemekle birlikte mektubun Masonlarla ilgili belgelerin yanında bulunması dönemin Başbakanlık binasında söz konusu mektubu Adnan Menderes'e ulaştırmamak için çalışanlar olabileceğini akla getiriyor. Mektubun içeriğinin masonlarla ilgili olması, Masonların Türkiye'de en üst makamlara kadar ulaşması, bu ihtimalin gerçek olabileceği ihtimalini artırıyor. Ulaşıp ulaşmadığını henüz bilmesek de elimizdeki mektup gerçek ve Adnan Menderes'e gönderilmiş.

Kontrol sistemini kendileri kuracak

Mektubun içeriği de Sayın Başvekil Adnan Menderes hitabıyla başlıyor ve “Masonların hülyaları pek büyüktür” diyerek devam ediyor. Bediüzzaman mektubunda kendisiyle ilgili herhangi bir konuya girmeden uyarılarını sıralamış. Türkiye'de çok partili hayata geçilmesiyle birlikte Masonların bundan büyük faydalar sağlayacaklarını ümit etmeye başladığını hatırlatan Bediüzzaman, Murakabeyi yani kontrol sistemini de kendilerinin oluşturacağını böylece kendilerine göre bir hürriyet sistemi kuracaklarını vurguluyor. Bediüzzaman'ın bu uyarısı çok partili sistemin tamamen milletin taleplerini dillendirmeye müsait olduğu mevsimlerde devreye giren vesayet odaklarının adeta o günlerden çekilen röntgeni gibi işlev görüyor.

Hürriyet palavrası

Bediüzzaman'ın Cumhuriyet gazetesi ile ilgili tespiti ise ilginç. “Yardakçı mason gazetesi olan (Cumhuriyet) gazeteleriyle” ifadesini kullanan Bediüzzaman, bu gazete vasıtasıyla “Bütün dertlerimizin umumi davası hürriyettir” şeklinde her gün yayın yapılacağını, her gün çeşitli yazılarla halkın hürriyet havasında boğmaya çalışılacağını kaydediyor. Bediüzzaman “Bize öteden beri hürriyet daima Siyonist ve mason kaynaklarından geldiği için ömürleri pek kısa olmuştur. Çünkü hürriyetin getirdiği refah, huzur, saadet ilk görünüşte herkesçe benimsenir sevilir. Lakin sevinmekle, yerinmeler pek çabuk olur. İstibdadın en kötü ve en hunhar şekilleri tatbik edilir” diyerek sözde özgürlük söylemlerine aldanmamasını tavsiye ediyor.

Tanzimatla gelenm hürriyet teranesi

Bediüzzaman, söz konusu Hürriyet palavralarının başlangıcını tanzimata kadar götürerek bu palavraların yemedik baş bırakmadığını kaydediyor. Kaderin cilvesine bakın ki, Bediüzzaman'ın bu şekilde uyardığı Adnan Menderes, tam da Üstad'ın söylediği gibi Hürriyet ve Özgürlük adına idam ediliyor. 27 Mayıs 1960 darbesi öncesinde gençlerin kıyma makinelerine atıldığı dedikodularını dahi çıkaran gazeteler ise tam da Bediüzzaman'ın tesbit ettiği gazeteler. Bediüzzaman bu konuya şöyle dikkat çekmiş: ”Tanzimatla giren hürriyet teranesi bu güne kadar bu memlekette yemedik baş bırakmamıştır. Tanzimat ve ıslahat oyunları ile Türk milletinin münevver gençlerinin canına girilmiştir. Hiçbir zaman bu millete hürriyet sağlayamamıştır. Zira onun kavgası koyduğu bir takım nizam ve usulleri yürütmek, diğer cemiyet nizamlarını ortadan kaldırmaktır.”

 

YENİ ŞAFAK

mektubu menderesten gizliyenler bunlar mı..
 // hursit dilaver
rahmetli menderesin özel kalem muduru mesela.. ahmet salih korur idi..bir de muharrem ihsan kızıloğlu vardı bunda yanılabilirim ama ilk isim doğru. o yıllarda 12li yaşlardaydım ama, mahkemeleri her akşam takip ederdik.ailemiz has ilk nurculardan olduğu için menderesi çok severdik...çevresinde ustadın bahsettiği ve' fesat ve zındıka komitesi' dediği o insanlardan çok vardı.şu anda da tayyip beye yanaşamasalar da 2. ve., çevrede,halkada bolca vardır sanıyorum....
12 Nisan 2015 Pazar 09:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler