YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahte reçete skandalında ikinci dalga: 7 ilde 28 kişi...
Sahte reçete düzenleyerek ilaç kaçakçılığı yaptıkları öne sürülen orgazine suç örgütüne yönelik İstanbul merkezli 7 ilde operasyon düzenlendi.
Sahte reçete skandalında ikinci dalga: 7 ilde 28 kişi...
18 Mayıs 2016 / 02:43 Güncelleme: 18 Mayıs 2016 / 11:13

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Orgazine Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sahte reçete düzenleyerek organize halde ilaç kaçakçılığı yaparak haksız kazanç elde ettikleri öne sürülen bir suç örgütüne yönelik başta İstanbul olmak üzere Ankara, Adana, Hatay, Kastamonu, Kocaeli ve Mardin'de tespit edilen 1 kadın, 1 Suriye uyruklu toplam 46 kişinin yakalanması için çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Mali Suçlarla Mücadele yapılan şikayetler sonucu başlatılan soruşturma kapsamında yaklaşık 2 yıldır sürdürülen fiziki ve takip sonucu düzenlenen operasyonda aralarında doktor, eczacı ve ecza deposu sahibi kişilerin de olduğu 28 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin örgüt kurarak bazı doktorların E Reçete şifrelerini ele geçirdikleri, Kanser, Şeker, ve Hemofili gibi hastalarının kimlik bilgilerini kullarak sahte reçete düzenledikleri, düzenlenen reçeteleri farklı illerdeki eczanelerden temin ettikleri tespit edildi.

Şüphelilerin temin edilen yüksek fiyatlı ilaçları kaçak yollardan Azerbaycan, Suriye, Mısır ve Irak gibi ülkere yollayarak haksız kazanç elde ettikleri, devleti 6 milyon lire zarara uğrattıkları bildirildi.

Operasyon kamsapında yapılan arama çalışmaları sürerken, gözaltına alınan bazı şüpheliler Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler