YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahte belge mi gönderdi?
CHP lideri Kılıçdaroğlu AİHM'e sahte belge mi gönderdi?
Sahte belge mi gönderdi?
10 Kasım 2011 / 15:58 Güncelleme: 10 Kasım 2011 / 15:58

Adalet Bakanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu'nun ''Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) sahte rapor gönderildiği'' iddiasıyla ilgili, hangi bilgi ve belgelerin 'sahte' olduğunun belirtilmesi halinde iddia ile ilgili gerekli incelemelerin yapılacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün bazı gazetelerde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 9 Kasım 2011 günü Silivri Cezaevi'ni ziyareti sırasında, ''AİHM'e sahte rapor gönderilmesi''ne ilişkin ifadelerine yer verildiği belirtildi.

Açıklamada, AİHM nezdinde yapılan savunmaların, Dışişleri Bakanlığının koordinasyonunda, ilgili Bakanlık ve kurumların hazırladığı bilgi ve belgeler üzerinden yapıldığı ifade edilerek, Dışişleri Bakanlığının hükümet savunmasını hazırlamadan önce Adalet Bakanlığı ve bağlı birimler ile Sağlık Bakanlığı ve bağlı birimlerden bilgi, belge ve görüş istediği bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bakanlığımız; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, HSYK ve Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığından elde edilen bilgi ve belgeler ile görüş yazısını Dışişleri Bakanlığına göndermiş, Dışişleri Bakanlığı doğrudan Sağlık Bakanlığı ve ilgili birimlerden aldığı görüşler ile Bakanlığımızın görüşlerinden yararlanarak ülke savunmasının son halini hazırlayarak AHİM'e sunmuştur. Bu kadar önemli bir iddianın mesnetleriyle birlikte dile getirilmesi gerekirken, bu konuda hiçbir açıklama yapılmamıştır! Hangi bilgi ve belgelerin 'sahte' olduğunun belirtilmesi halinde iddia ile ilgili gerekli incelemeler yapılacaktır.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler