YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin'e 12 Eylül sorulacak
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu kalan ve işkence gördükleri ileri sürülen vatandaşların suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı. Ergenekon sanığı İbrahim Şahin'in de ifadesine başvurulacak.
Şahin'e 12 Eylül sorulacak
10 Mayıs 2011 / 12:59 Güncelleme: 10 Mayıs 2011 / 13:07

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, 5 No'lu Askeri Cezaevinde 12 Eylül döneminde yaşanan işkence iddialarıyla ilgili olarak ikinci ''Ergenekon'' davası sanıklarından eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in ''şüpheli'' sıfatıyla ifadesine başvuracağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevinde 1980-1984 yıllarında tutuklu kalan ve işkence gördüklerini ileri süren vatandaşların suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında, işkence gördüklerini ileri süren mağdurların ifadelerinden yola çıkan savcılık, o dönemdeki bazı görevlilerin isimlerini belirleyerek ''şüpheli'' sıfatıyla haklarında işlem başlattı.

Diyarbakır Cezaevinde işkence gördüğünü anlatan bir mağdurun, ''Bana İbrahim Şahin işkence yaptı'' demesi üzerine de harekete geçen savcılık, Şahin'in o dönemde nerede görev yaptığını belirlemek üzere Emniyet Genel Müdürlüğüne yazı yazdı.

Emniyet Genel Müdürlüğünden gelen yazıda, Şahin'in söz konusu tarihlerde Diyarbakır'da görev yapmadığı, ancak bölgedeki farklı illerde bulunduğu belirtildi.

Savcılık, Şahin'in görev yaptığı ilden ''geçici görev'' ile Diyarbakır'a gönderilmiş olabileceği ihtimali üzerine Emniyet Genel Müdürlüğüne yeniden yazı yazdı.

Yazıda, Şahin'in söz konusu tarihlerde görev yaptığı yerlerin detaylı bilgisi istendi.

İŞKENCE İDDİASI ŞAHİN'E SORULACAK

İşkence iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı, söz konusu iddialar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazarak, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ikinci ''Ergenekon'' davasının sanıklarından eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in ''şüpheli'' sıfatıyla talimatla ifadesinin alınmasını istedi.

MAĞDURLAR DİLEKÇE VERİYOR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, 5 No'lu Askeri Cezaevinde kalan 310 kişinin o dönem yaşadıkları kötü muamelenin faillerinin yakalanması için 11 Ekim 2010 tarihinde yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturma kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 450 kişinin daha suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler