YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin’den Rusya açıklaması
Şahin’den Rusya açıklaması
06 Ekim 2015 16:23
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Suriye konusu, Suriye’nin iç içi olmaktan uzaklaşıyor. Dünyadaki süper güçlerin bilek güreşi yaptığı bir yer haline geliyor. Biz de bu gelişmelerden rahatsızlık duyuyoruz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük milletvekili adayı Mehmet Ali Şahin ve milletvekili adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal basınla bir araya geldi. Safranbolu Gerdan restorantta sabah kahvaltısında gazetecilerle bir araya gelen Şahin, ülke gündemi ve Karabük hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı. Seçim kampanyasına bugün start verdiğini ve ilk olarak basınla bir araya gelmesinin önemli olduğunu ifade eden Şahin, zaman zaman basın mensuplarına yönelik karşılaştıkları saldırılardan dolayı üzüntü duyduklarını söyledi.

AHMET HAKAN’A YAPILAN SALDIRI

Şahin, “Basın halkımızın gören gözüdür, işiten kulağıdır, üreten beynidir. Sizler bizlerle halkımız arasında fikirlerimizi ve düşüncelerimizi onlara ulaştırma konusunda köprü vazifesi görüyorsunuz. Zaman zaman basın mensuplarına yönelik karşılaştığımız saldırılardan dolayı da üzüntü duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. En son gazeteci Ahmet Hakan’a karşı girişilen menfur saldırı basına yönelik şiddetin son halkasını oluşturmuştur. İnşallah bundan sonra böyle olaylarla karşılaşmayız.

Şiddete başvurulmadan herkes kendi düşüncesini özgürce ifade edebilmelidir. Bu düşünceler bize ters gelebilir ve hata bizi çok rahatsız edecek yazılar da olabilir. Her türlü düşünceye ve fikre saygı göstermek durumundasınız. Ahmet Hakan’ın yazılarını bende okurum ve objektif olmaya çalışan bir yazardır. Kendisini televizyonculuk döneminden yakinen tanırım. Ona yapılan bu saldırı onu yakinen tanıyan bir kişi olarak beni ayrıca üzmüştür, kendisine geçmiş olsun diyorum” dedi.

"BİZİ ŞU ANDA HÜKÜMET OLARAK YSK KABUL ETMİYOR"

"Türkiye’de tek başlarına iktidara gelme fırsatları olmasaydı bu hizmetleri yapamazdık" diyen Şahin, “Yeni bir seçime doğru giderken, biz 13 yıllık bir iktidarız. Son dönemi AK Parti iktidarı olarak kabul etmek gerekir mi? gerekmez mi?. YSK kabul etmiyor. Biz iktidar partisi Tv ve radyolarda yapılan propaganda imkanı olarak başvurduk. İktidar partilerine daha fazla zaman ayrıldığından bunu yaptık. YSK dedi ki Ak Parti iktidar değildir. Size de o şekilde zaman tanınacak. Dolayısıyla bizi şuanda hükümet olarak YSK kabul etmiyor. Tabi ki genel başkanımız şuan başbakandır” diye konuştu.

SANDIKLARIN TAŞINMASI KARARI

YSK’nn sandıkların taşınmamasına yönelik karar vermesini de değerlendiren Mehmet Ali Şahin, "Hukuki bir görüş ortaya koymuştum ama nihai kararı YSK verecek demiştim. Aslından bu konuyla ilgili 2 görüş var. Biri yasa da bu imkanı sağlayan bir düzenlemenin olmaması ki, ben ona katlıyorum. Bir de YSK’nın Anayasanın 179. Maddesine göre seçimlerin düzenli bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olması dolayısıyla bu tür tedbir alma imkanı var. 

Hatta 298 sayılı yasanın başka maddelerinde de buna benzer atıflar bulunduğu ifade edilmiştir. Bu iki görüş ortada iken YSK bir karar verdi. Bir seçim bölgesi içinde sandıkların bir yerden bir yere taşınmasına mani yok. Mesela Atatürk mahallesinde 10 tane sandık varsa o sandıkları muhtarlık bölgesi içinde yerlerini değiştirebilir. Ancak beklenti şu idi; Atatürk mahallesinden bir sandığı alıp siz Şirinevler mahallesine getiremezsiniz. Yasa buna imkan tanımıyor. Getirilmesi ise 298 sayılı yasaya bir hüküm eklerdiniz o zaman olabilirdi. Bu artık gündemden düşmüştür. Nasıl ki 7 Haziran seçimleri nasıl yapılmışsa 1 Kasım’da öyle olacaktır. Güvenlik güçlerimiz gerekli tedbirleri almalıdır” ifadesinde bulundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler