YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin'den BDP'li Demirtaş'a sert tepki
Şahin'den BDP'li Demirtaş'a sert tepki
17 Aralık 2010 09:03
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, BDP'li Demirtaş'ı seçim propagandası yapmakla suçladı...

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘iki dilli yaşam’ önerisine tepki gösterdi. Gündeme gelen öneriyi seçim öncesi propaganda şeklinde yorumlayan Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti’nin devletinin resmi işlemlerdeki dili Türkçedir. Bu hem Anayasa’nın hem de Anayasa’ya bağlı olarak çıkan diğer yasaların bir gereğidir” dedi.

Şahin, Devlet Personel Başkanlığı'nın 50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen yemeğe katıldı. Rixos Otel’deki program öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Şahin, BDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın gündeme getirdiği ‘Yaşamın her alanında iki dilli yaşam’ açıklamasını değerlendirdi. Açıklamaya tepki gösteren Meclis Başkanı, önerinin seçimler öncesi propaganda olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türkiye aslında çok dilli bir ülke biz bunu zenginlik olarak kabul ediyoruz, ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin devletinin resmi işlemlerdeki dili Türkçedir. Bu hem Anayasa’nın hem de Anayasa’ya bağlı olarak çıkan diğer yasaların bir gereğidir. Bu Anayasa ve yasalar yürürlükte kaldığı sürece herkes, özellikle milletin kendilerine temsil görevi verdiği kişiler bunlara uymak zorundadır. Aksi halde vatandaş bir suç işlediğinde ben o yasayı tanımıyorum derse, yetkililer olarak ne cevap vereceğiz. Doğrusu ben kişisel olarak Anayasa’nın değişmesini, Siyasi Partiler Kanunu’nun 81. maddesinin değişmesini arzu ederim ama bunlar değişinceye kadar da bunlara uymak zorundayım, herkes uymak zorunda. O bakımdan seçimlere doğru siyasi bir propaganda amaçlı çıkışlar olduğunu düşünüyorum.”

Bir gazetecinin, "Tabelalar dahil her şey Kürtçe ve Türkçe yazılırsa ne olur?" şeklindeki sorusuna ise Şahin, "Bununla ilgili kuşkusuz ki yasalarımız var, Cumhuriyet savcıları ilgili kurumların üzerlerine düşen görevi yerine getirirler yerine getirmek durumundadırlar" şeklinde cevap verdi. (CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler