YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin TÜSİAD'ı kabul etti...
Şahin TÜSİAD'ı kabul etti...
25 Şubat 2010 11:53
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Ümit Boyner başkanlığındaki TÜSİAD heyetini kabul etti...

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TÜSİAD'ın; hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları alanında bir çok çalışma yapmış ve çalışmaları da TBMM tarafından dikkate alınmış bir sivil toplum örgütü olduğunu söyledi.

Şahin, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Mehmet Ali Şahin, TÜSİAD'ın, Türkiye'nin saygın işadamı ve sanayicilerinin içinde yer aldığı ve her alandaki kalkınmaya katkı sağlayan bir sivil toplum örgütü olduğunu söyledi.

TÜSİAD'ın, serbest piyasa ekonomisinin yerleşmesinde öncü bir rol oynadığını dile getiren Şahin, Türkiye'deki katma değerin yaklaşık yüzde 50'sini -kamu hariç- TÜSİAD üyesi işadamlarının karşıladığını kaydetti.

Şahin, ekonomik çalışmalarının yanı sıra, TÜSİAD'in, Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından da önemli çalışmalar yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

''4 dönemdir Meclisteyim. Daha önce değişik komisyonlarda, özellikle Anayasa ve Adalet komisyonlarında görev yapmıştım. Sanıyorum 20. Dönem olacak, bir Anayasa değişikliği o zamanda gündeme gelmişti. Ama 21. Dönemde önemli bir adım atıldı, hukukçu milletvekillerinden oluşan uzlaşma komisyonu kuruldu. Hasan Korkmazcan Başkanvekiliydi sanıyorum. Onun başkanlığında, 37 maddelik bir Anayasa değişikliği üzerinde mutabık kalmıştık. 34 maddesi, 2001 yılında Meclis'ten geçerek yasalaştı. 1982 Anayasası'nın en geniş, kapsamlı değişikliği budur.

Bunu şunun için söylüyorum; TÜSİAD'ın, Prof. Dr. Bülent Taner'in öncülüğünde hazırlattığı ''demokratikleşme perspektifleri'' çalışması vardı. Komisyon olarak ondan çok yararlandık. Avrupa'daki demokrasi kriterlerini, insan hakları boyutunu iyi incelemiş bir çalışmaydı. TÜSİAD, Türkiye'de hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları alanında bir çok çalışmayı yapmış ve çalışmaları TBMM tarafından dikkate alınmış bir sivil toplum örgütüdür. Bu çalışmaların her zaman devam ettiğini biliyorum, ancak sizin başkan olur olmaz yaptığınız açıklamalar, bundan sonra bu alanda TÜSİAD'ın daha faal olacağı bir izlenim bıraktı bende. Sizleri tebrik  ediyorum ve başarılar diliyorum.''

TBMM Başkanı Şahin, TÜSİAD'ın, Türkiye'nin daha da demokratikleşmesi açısından ne gibi önerilerinin bulunduğunu sordu ve bunları öğrenmek istedi.

''TÜSİAD, SADECE KENDİ İŞİNİ YAPAMADI''

TÜSİAD Başkanı Boyner de iş dünyası örgütü olduklarını, ancak Türkiye'nin içinden geçtiği çok değişik aşamalarda, TÜSİAD'ın sadece kendi işini yapamadığını ifade etti.

Demokrasilerde sivil toplum örgütlerinin, hükümetlerle, yasa koyucularla birlikte çalışmasının önemine işaret eden Boyner, ''Eğer bir katkımız olduysa ne mutlu bize'' dedi.

Ümit Boyner, 1997'de hazırlanan demokratikleşme raporunun, TÜSİAD tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek, bugünkü çalışmalarını bu rapor üzerine inşa ettiklerini söyledi.

2010-2011 programını hazırlarken krizden çıkışı yönetmek, işsizlikle mücadele gibi konular üzerinde ''kafa yormayı'' arzu ettiklerini ifade eden Boyner, ''Bunun altını doldurmamız gereken noktada, aslında demokratikleşme, demokrasi açığı, önemli bir rol oynuyor'' diye konuştu.

''VATANDAŞI DEVLETTEN KORUYAN SOSYAL MUTABAKAT''

Ümit Boyner, şöyle devam etti:

''10. Demokratikleşme Paketi dediğimiz bir reformu hayata geçirmek ve bunu kamuoyu ile yasa koyucularla paylaşmak arzusundayız. Bunun 3 tane ana bacağı var. Başta Siyasi Partiler Yasası... Parti içi demokratikleşmenin daha üst seviyeye geleceği bir sistemin kurulmasından bahsediyoruz. Şu andaki sistem... Partiler kendi içinde demokratik çalışmadığı için, açıkçası bu, daha sonraki çalışmalara da yansıyor. Seçim Yasası da temsil adaletini artıracak şekilde yeniden düzenlenmeli. Baraj konusu çok gündemimizde. Bu konuda Hükümetten ve muhalefetten epey farklı görüşler alıyoruz ama biz bu konuda ısrarlıyız. Temsil adaletinin, Türkiye'nin geldiği noktada ve bundan sonra gideceği noktada çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

1982 Anayasası'nda çok köklü değişiklikler yapıldı. Ama özünde 1982 Anayasası, devleti vatandaştan korumak üzerine yapılmış bir Anayasa. Bizim, vatandaşı devletten koruyan, en azından devlet-vatandaş ilişkilerini yeniden düzenleyen bir sosyal mutabakata ihtiyacımız var. Onun için yeni bir Anayasa çalışması yapılması gerektiğini, bunun da mümkün olduğu kadar temsilin yüksek olduğu bir Mecliste yapılması gerektiğini düşünüyoruz.''

TÜSİAD Başkanı Boyner, Anayasa ve demokratikleşme paketi çalışmasına başladıklarını da söyledi.

AB uyum sürecinin, Türkiye için ciddi bir restorasyon imkanı sunan bir proje olduğunu vurgulayan Boyner, bu sürecin devamını çok önemsediklerini kaydetti. Ümit Boyner, dış ekonomik ve siyasi ilişkiler alanındaki çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Boyner, Kıbrıs ve Ermenistan konularının çok yakın zamanda önlerine çıkacağını ve yakında KKTC ile ABD'ye ziyaretlerinin olacağını belirterek, Ermenistan konusunun ciddi olarak gündeme geleceğini düşündüklerini ifade etti.

A.A.

TÜSİAD'ın yapması şart olanlar...
 // ibrahim çelikoğlu
TÜSİAD devlet ekonomisini elinde tutanlardandır.Sanayi,tekneloji bu kesimin çoğunlukla elindedir.Yaptığı yanlışlıklarda vardır.Güce dayalı zor kullanma,mafya usulleri,maganda besleyip tekneloji hırsızlığına soyunmak kötü meziyetleridir.TÜSİAD'ın yapması gereken ters yönde hareketle ,kalifiye işçi yetiştirme yöntemlerini geliştirmek olmalıdır.Kendisine sahip olmayan yan sanayi faydalanır korkusu yanlıştır.Sonunda yan sanayide onların kuruluşlarına destek o...
25 Şubat 2010 14:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler